פרס מפעל חיים של אמ"י (ארגון אמני ישראל), מוענק מדי שנה ל-10 זוכים, אמנים ואנשי מאחורי-הקלעים, על תרומתם לתרבות הישראלית. היום (חמישי) הוכרזו הזוכים לשנים תשפ"ב ותשפ"א, משום שבשנה שעברה בוטל הטקס בצל המגפה. האירוע השנה גם יפתח את חגיגות ה-40 לאיגוד, שנדחו בשנה אף הן בעקבות הקורונה.

דני סנדרסון (צילום: ורדי כהנא, יח"צ)
דני סנדרסון | צילום: ורדי כהנא, יח"צ

בין הזוכים הבולטים בפרס: חבורת "זהו זה" (אבי קושניר, גידי גוב, דב גליקמן, מוני מושונוב, שלמה בראבא), המקבלים את הפרס גם על פועלם האישי, שלמה ארצי שגם נמנה עם מקימי העמותה, גברי בנאי, דני סנדרסון, חיים משה, שימי תבורי ושלומית אהרון, זכו כולם על פועלם בתחום המוזיקה, ויונה אליאן קיבלה פרס על תרומתה לעולם התיאטרון.

זוכים נוספים הם זמר היידיש והשחקן יעקב שפירו, השחקן, הבמאי והקומיקאי ג'וליאן שגרן, שחקן הקולנוע רפי טיילור, הזמרת שרה כהן , המנהל המוזיקלי והמנצח מנשה לב רן, השחקנית והבמאית בלהה מס, הרקדנית והכוריאוגרפית מלכה חג'בי ואמן החושים והמנטליסט איל באיער.

גם מפיקת הטלוויזיה טמירה ירדני העומדת בראש חברת "טדי הפקות" ואחראית ליצירתן של "הקומדי סטור", "הפיג'מות" ו"כוכב נולד", ומפיק הקולנוע משה אדרי, מבכירי תעשיית הקולנוע והאחראי לסרטים "סימה וקנין מכשפה", "סוף העולם שמאלה" ו"אביבה אהובתי", זכו בפרס על פועלם מאחורי הקלעים.

יונה אליאן בראיון חשוף  (צילום: החדשות 12)
אחת משש נשים, יונה אליאן | צילום: החדשות 12

יושב ראש איגוד אמני ישראל היוצא יענקל'ה מנדל: "עולם התרבות ספג מכה קשה בתקופת הקורונה, ואמנים רבים שהתקשו גם כך להחזיק את הראש מעל למים נקלעו לא אחת למצוקה. עם זאת, אנחנו מתרגשים לפגוש שוב את הקהל באולמות, לקיים את האירוע שכבר הפך למסורת, ולהוקיר תודה לאמני ישראל על מפעל חייהם". ויו"ר אמ"י הנכנס רון גנג מסר: "נכנס לתפקיד תוך תחושת אחריות ושליחות. אמשיך לפעול למען זכויותיהם ורווחתם של אמני ישראל בתקופה מורכבת זו".

בתגובה למיעוט הנשים הזוכות, אמרה יו"ר נעמת, חגית פאר: "אכזבה גדולה מארגון שאמור לייצג את כלל היוצרים והיוצרות במדינה באופן שוויוני. לא מאוחר לתקן ולהוסיף נשים לרשימה - לא בחסד אלא בצדק מוחלט. ישראל משופעת ביוצרות מוכשרות ואם בארגון אמני ישראל זקוקים לסיוע באיתורן - אנו כאן בכדי לסייע".