מאיה ויהודה דביר כבר נחשבים כוכבים בסצנת הקומיקס העולמית. הם הוציאו ספר מצליח, משתתפים בכנסים בארץ ובעולם ומתחזקים חשבון אינסטגרם משגשג. הסיפור של השניים התחיל מאיור, כמעט אקראי, שיהודה צייר במטרה למצוא לזוג דירה בתל אביב. מאז, הם הבעלים של המותג "One Of Those Days" או "כל כך אנחנו", שמיטיב להעביר את תחושות היום-יום שמלוות את כל אחד מאיתנו, לקהילה שלהם, שמונה מיליוני אנשים. 

את ההסבר להצלחה שלהם נועצת מאיה בקביעות ובאותנטיות שהם מצליחים להעביר בכל תמונה ותמונה: "אנחנו מציירים סיפורים שקורים לכולם ואי אפשר להנציח בתמונות. אף אחד לא מצלם לאלבום המשפחתי כשהילדה עושה פיפי במיטה באמצע הלילה - ואנחנו מציעים את ה"תמונה" הזאת". הסיפורים שהם מציירים רלוונטיים לכולם, היא מסבירה: "זה כמו אלבום תמונות עם סיטואציות אמיתיות מהחיים. התוכן לעולם לא ייגמר כי החיים הם התוכן".

מאיה ויהודה דביר (צילום: נועה איזנשטט, יח"צ)
מאיה ויהודה דביר | צילום: נועה איזנשטט, יח"צ

 "החיים הם התוכן" הוא הקו המנחה בכל הקשור ליצירה שלהם. "בגלל שהתכנים שלנו מדברים על חיי היומיום, הם משתנים יחד איתנו" מסבירה מאיה. כיום, הם מתגוררים בקיבוץ בצפון עם שני ילדיהם, שגם הם קיבלו דמויות משלהם כמובן, ומציירים את החיים שלהם כמו שהם נראים עכשיו.

יש פחד משיתוף יתר?
"מההתחלה הגדרנו לעצמנו מה אנחנו משתפים ומה אנחנו לא. מחוץ לתחום נמצאים בעיקר דת ופוליטיקה, ובאופן כללי כל מה שלא נוגע במשפחה - זה לא רלוונטי לנו וזה יוצר הרבה אנטגוניזם. אנחנו מדברים רק על החיים שלנו, מה שקורה כאן ועכשיו, ומתוך זה אנחנו בוחרים את הסצנות בפינצטה. אנחנו לעולם לא נעשה משהו שיכפיש את אחד מבני המשפחה".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by YEHUDA DeVIR OFFICIAL (@jude_devir)

אחד הציורים שבחרו השניים בפינצטה, ולאחר לבטים רבים, היה השיתוף סביב הקושי של מאיה להיכנס להריון ראשון. "הקומיקס מבוסס על הומור ואין בזה שום דבר מצחיק", מסבירה מאיה על ההתלבטות. דווקא השיתוף שלהם גרר תמיכה יוצאת דופן סביב הנושא ועזר להם להתמודד עם הסיטואציה, לדבריה של מאיה, ובמקביל עזר לאחרים שהיו במצד דומה.

"גילינו שהאיורים שלנו עוזרים להמון אנשים. חשבנו שאנחנו סתם שמים את זה ברשת החברתית ואז כשנסענו לכנסים אנשים באו ודיברנו איתנו ושיתפו את הסודות הכי כמוסים שלהם", משתפת מאיה את תוצאות התמונה. "הבנו שאנחנו בעצם נותנים לאנשים לגיטימציה לשתף אותנו. אנחנו מחזקים אותם ברגעים קשים כי אנחנו מראים את הרגעים הלא פוטוגניים של החיים".

השיחה עם מאיה מתקיימת לקראת פסטיבל "אנימיקס", אליו מגיעים הזוג במעמד של סלבריטאים. "כל פעם מחדש אנחנו מתרגשים שאין לתאר". שניהם למדו בבצלאל במסלול תקשורת חזותית, וההגעה לפסטיבל קומיקס כאומנים היא בגדר התגשמות חלום: "באמצע בצלאל הלכנו לתערוכה במוזיאון הקומיקס בחולון והגיע לשם איזה אומן בינלאומי שהמון אנשים הגיעו במיוחד בשבילו. אמרתי אז ליהודה 'אל תדאג, עוד מעט גם אתה תהיה כזה'... הידיעה הזאת שלפני כמה שנים, לא רבות, הסתכלנו מהצד ואנחנו 'יום אחד נהיה מאחורי השולחן ולא לפני' מרגשת אותנו".

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by YEHUDA DeVIR OFFICIAL (@jude_devir)

כחלק מהפסטיבל, ילמדו השניים איך להצליח כאומנים ברשתות החברתיות, כשהטיפ העיקרי הוא פשוט להיות אמיתי. "הטיפ הזה נכון לכל האומנים, לא רק לקומיקס. גם אם אתה כותב שיר - אל תכתוב את מה שאתה חושב שהצופים או הקהל שלך יאהבו אלא את מה שמדבר אלייך. אנשים נתקעים על האם אני יודע לצייר וזה לא העיקר. השאלה האם יש לי מה להגיד".

פסטיבל "אנימיקס" ייפתח ביום שלישי, 10 באוגוסט ויימשך עד יום שבת בסינמטק תל אביב.