לא מעט רשימות וסיכומים במוזיקה הישראלית מתפרסמים לקראת סוף השנה ותחילת החדשה, אבל הנה מגיעה אחת מגורם רשמי: אקו"ם מפרסמת היום (שלישי) את רשימת היצירות והיוצרים המושמעים ביותר בשנה העברית האחרונה - שנת תשפ"א.

בשבוע שעבר התקיים טקס פרסי אקו"ם שחשף שהשיר המושמע ביותר השנה היה "אם תרצי" של חנן בן ארי, שזכה על כך בפרס. אחריו, בעשרת השירים המושמעים ביותר בתחנות הרדיו נמצאים "ג'וני" של בר צברי, "סיבת הסיבות" של ישי ריבו, "רסיסים" ו"רוצה שלום" של רביב כנר, "שרק תחייך" של יובל דיין, "שבוע טוב" של אברהם טל, "סיבובים" של עדן חסון, "בית משוגעים" של רן דנקר, ו"אמן על הילדים" - של בן ארי גם כן.  


בראש מצעד המבצעים המושמעים ביותר עומד אייל גולן, אחריו עומר אדם, שלמה ארצי, עדן בן זקן, שלומי שבת, שרית חדד, אריק איינשטיין ז"ל, משה פרץ, דודו אהרון ועדן חסון. חסרונן של הנשים מורגש ברשימה זו (רק 3 מתוך 20), וגם באחרות.

ברשימת 20 המעבדים המוזיקליים המושמעים לא מופיעה אישה אחת, ב-20 הפזמונאים מופיעות רק נעמי שמר ז"ל, וקרן פלס. מדובר בממוצע של ההשמעות בתחנות האזוריות והארציות. לכן, למרות הנתונים הללו, יש תחנות שחרטו על דגלן שוויון בתחום זה. אין ספק שהתמונה הכללית המשתקפת מטרידה והגיע הזמן לשנותה.