יש לכם חברים באירופה? תגידו להם להצביע לשיר מספר 3: אחרי שעלתה לגמר האירוויזיון והסבה גאווה גדולה למדינה שלמה, עדן אלנה תופיע בגמר הגדול של התחרות ברוטרדם שייערך במוצאי שבת ב-22:00, ולא יעבור הרבה זמן מאז שהתחרות תתחיל ועד שתראו אותה על הבמה. הפקת התחרות בהולנד קבעה הלילה (בין חמישי לשישי) שישראל תהיה השלישית בתור להופיע, אחרי קפריסין שתפתח את הערב ואלבניה שתופיע שנייה. אחרי עדן, שתבצע את השיר "Set Me Free", יגיע תורה של בלגיה לעלות לבמה.

אז האם המיקום שישראל קיבלה בגמר נחשב טוב? ישראל שובצה בין שני שירים שקטים – אלבניה ובלגיה – מה שיתרום לכך שתבלוט ביניהם. עם זאת, אין ספק שלהופיע בתחילת ערב שבו עולים לבמה 26 שירים בזה אחר זה נחשב פחות טוב ועדיף להשתבץ באמצע או בסוף כדי שהשיר והמבצע יהיו "רעננים" יותר בזיכרון של הצופים.

ולאילו מדינות המיקום שקיבלו עוזר מאוד להתבלט ומגביר לכאורה את סיכוייהן לניצחון? שתי הפייבוריטיות הגדולות בהימורים הן צרפת ואיטליה, ושתיהן שובצו בחלק האחרון של הערב - שירים 20 ו-24. הבלדה של צרפת שובצה בין שני שירים קצביים (אוקראינה ואזרבייג'אן) ושיר הרוק של איטליה שובץ בין שני שירים רגועים יחסית (הולנד ושוודיה) - מה שיסייע לשתיהן לבלוט. גם שוויץ, מועמדת נוספת לזכייה, שובצה בין שני שירים קצביים (יוון ואיסלנד) - מה שיסייע לה. מלטה, לעומת זאת, שנחשבת אף היא למנצחת פוטנציאלית, שובצה במיקום מספר 6 המוקדם - ואחרי רוסיה, שהייתה דומיננטית מאוד בחצי הגמר והרשימה רבים. 

סדר ההופעות המלא באירוויזיון 2021:

אז האם העובדה שעדן תהיה השלישית לעלות לבמה פירושה שהיא לא תגיע לתוצאה טובה? לא בהכרח. רק לפני 6 שנים, נדב גדג' ייצג את ישראל באירוויזיון 2015 בווינה עם השיר "Golden Boy" וגם הוא היה השלישי בתור לעלות לבמה בערב עם 27 שירים – ובסופו הוא דורג במקום התשיעי והמכובד בטבלת התוצאות. האם נדב היה מגיע למקום גבוה יותר אם היה מופיע באמצע או בסוף הערב? ייתכן, אבל בכלל לא בטוח – כך שאין להסיק מהמיקום שעדן תופיע בו לאיזה מקום היא תגיע.

גם דפנה דקל, שייצגה את ישראל באירוויזיון 1992 עם השיר "זה רק ספורט" סיימה את התחרות בעשירייה הראשונה כשהופיעה במיקום מספר 3 בסדר ההשמעה. דקל זכתה אז במקום ה-6 והמכובד. עם זאת, אדי בטלר שייצג את ישראל באירוויזיון 2006 באתונה היה השלישי בתור לעלות לבמה - והגיע למקום ה-23 והלפני אחרון.

והיה עוד נציג ישראלי שזכה להופיע כשיר מספר 3 באירוויזיון: הראל סקעת הופיע לראשונה עם השיר "מילים" בחצי הגמר בתחרות שנערכה באוסלו ב-2010. בגמר הוא כבר קיבל את מיקום מספר 24 בסדר ההשמעה – ודורג לבסוף במקום ה-14.

האם שיר מספר 3 ניצח פעם באירוויזיון?

אם שאלתם את עצמכם אם שיר מספר 3 אי פעם זכה בתחרות - התשובה היא כן, ויותר מפעם אחת. צרפת, שהופיעה שלישית באירוויזיון השלישי שנערך בהיסטוריה, בשנת 1958, זכתה אז במקום הראשון – הזכייה הראשונה בתולדותיה.

ב-1969 הייתה זו ספרד שניצחה מהמיקום הזה – אם כי היא חלקה אז את הניצחון עם עוד 3 מדינות – במה שנודע כאירוויזיון עם ההצבעה השערורייתית בהיסטוריה שבה לא הצליחו להכריע את התיקו שנוצר בין 4 מדינות שונות – וכולן הוכרזו מנצחות.

שיר מספר 3 ניצח גם בתחרות שנערכה ב-1971: אז הייתה זו מונקו הקטנה, שזו זכייתה היחידה באירוויזיון - ואירלנד ניצחה באירוויזיון 1994 (בפעם השלישית ברציפות, אגב) ממיקום מספר 3 בסדר ההשמעה. זהו הניצחון האחרון עד היום של שיר מספר 3.