הניצחון האיטלקי - וההישג המפתיע של עדן אלנה מישראל: אירוויזיון 2021 הסתיים הלילה (בין שבת לראשון) בזכייה של להקת הרוק האיטלקית Måneskin והשיר "Zitti E Buoni", שדורג במקום הראשון עם 524 נקודות. איטליה דורגה במקום הראשון בהימורים - שקלעו בול לזהות הזוכה. זו הזכייה השלישית בהיסטוריה של איטליה בתחרות, שצפויה להיערך בשטחה בשנה הבאה. למקום השני הגיעה צרפת עם 499 נקודות, ולמקום השלישי - שוויץ עם 432 נקודות, שדורגה ראשונה בהצבעת השופטים. 

זו הזכייה השלישית של איטליה בתחרות: הניצחון הראשון של ארץ המגף באירוויזיון היה בשנת 1964 עם השיר "Non Ho L'eta" של הזמרת Gigliola Cinquetti, והזכייה האחרונה - עד הלילה - הייתה בשנת 1990 עם השיר "Insieme: 1992" בביצוע Toto Cutugno. איטליה זכתה שוב באירוויזיון אחרי 31 שנים - ועשור בדיוק לאחר ששבה לתחרות, זאת לאחר הפסקה ארוכה בת 14 שנים. 

נציגי איטליה באירוויזיון 2021 (צילום: EBU/ Andres Putting)
כבשו את המקום הראשון בסערה. נציגי איטליה | צילום: EBU/ Andres Putting

צרפת באירוויזיון 2021 (צילום: EBU/ Andres Putting)
רק 25 נקודות פחות. נציגת צרפת, שהגיעה למקום השני | צילום: EBU/ Andres Putting

נציג שוויץ באירוויזיון 2021 (צילום: EBU/ Andres Putting)
הזוכה במקום השלישי, נציג שוויץ | צילום: EBU/ Andres Putting

זוהי הזכייה השנייה של שיר רוק באירוויזיון - ושל להקה שמבצעת שיר מהז'אנר הזה: לפני 15 שנים, באירוויזיון 2006 באתונה, זכתה להקת הרוק Lordi מפינלנד עם השיר "Hard Rock Hallelujah". עם הנפת גביע הניצחון באולם התחרות, שאגו חברי להקת Måneskin: "הרוקנרול מנצח!" והודו לקהל המצביעים בבית שדירג אותם במקום הראשון עם 304 נקודות. צוותי השיפוט דירגו אותם רק במקום הרביעי - אך בשקלול התוצאה, איטליה הגיעה למקום הראשון. 

 הביצוע המנצח של איטליה: 

"לזכות עם שיר כזה באירוויזיון זה לא ייאמן, זה אומר שאנשים ממש נהנו מהמוזיקה שלנו", אמרו חברי הלהקה במסיבת העיתונאים שנערכה לאחר הגמר. "אנחנו אסירי תודה על ההזדמנות להיות חלק מהאירוע הענק הזה, האירוויזיון אומר המון לכל אירופה ובמיוחד אחרי השנה הקשה שעברנו, זה מגדלור".

אלא שמעבר למוזיקה ולזכייה המשמחת, חברי הלהקה חוללו סערה - זאת לאחר שסולן הלהקה תועד לכאורה כשהוא מסניף קוקאין במהלך ההמתנה לתוצאות בגרין רום. כשחברי הלהקה נשאלו על כך, הם השיבו שמדובר היה בכוס שנשברה והם הרימו את השברים שלה מהרצפה - ושהם לא משתמשים בסמים באופן כללי ולא בקוקאין באופן ספציפי. 


השיא שעדן שברה - והמיקום המפתיע של ישראל בחצי הגמר  

ישראל הגיעה למקום ה-17 בתחרות עם 93 נקודות, כש-73 מהן הגיעו מצוותי השיפוט ועוד 20 מהקהל בבית. כך התחלקו הנקודות שהעניקו השופטים לישראל: שתי המדינות שניקדו את ישראל הכי גבוה היו נורווגיה ומקדוניה הצפונית, שהעניקו לעדן אלנה 8 נקודות, אוקראינה העניקה לנו 7 נקודות, פולין ובריטניה נתנו לישראל 6 נקודות, קרואטיה, רוסיה וצרפת נתנו לישראל 5 נקודות, איטליה, שוודיה והולנד העניקו 4 נקודות, בולגריה וספרד נתנו 3 נקודות, סרביה 2 נקודות - ושלוש מדינות נתנו לישראל נקודה אחת: סלובניה, ליטא ודנמרק. בסך הכל ניקדו את ישראל 17 מדינות מתוך 39. 

אלא שההישג הגדול באמת של ישראל היה בחצי הגמר: עדן אלנה דורגה שם במקום החמישי עם 192 נקודות, כשצוותי השיפוט בשלב הזה דירגו אותה רביעית - והקהל במקום החמישי. בשלב הזה, הקהל באזרבייג'אן העניק לישראל 12 נקודות, המצביעים בקפריסין וברומניה העניקו לנו 10 נקודות. צוותי השיפוט מאיטליה וממקדוניה הצפונית העניקו לעדן אלנה 12 נקודות בחצי הגמר. בסך הכל עדן קיבלה 93 נקודות מהקהל ועוד 99 נקודות מהשופטים בשלב הזה - מה שהוביל אותה למקום החמישי. 

"היה גמר מטורף", אמרה עדן בסוף הערב, "ונכון, הגעתי למקום 17 ולא הייתי בטופ 10 וזה באסה ואני בהחלט מתבאסת, אבל אני חושבת שהיינו כל כך טובים ואני מה זה מקווה שהבאתי לכם, לישראל, כבוד. אתם מדהימים. כמות האהבה שאני קיבלתי בתקופה האחרונה הייתה כל כך מטורפת! אני רוצה להגיד לכם תודה!", אמרה עדן בדמעות, "אתם מי שחשובים לי ולא אף אחד אחר. אתם מדהימים ואני שרופה עליכם בחזרה". 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Eden Alene (@eden_alene)


״אני מודה על הזכות הענקית שנפלה בחלקי לייצג את מדינת ישראל בתחרות האירויזיון" הוסיפה עדן לאחר פרסום התוצאה המאכזבת מבחינתה, "למרות הזמנים הלא פשוטים, והתקופה המורכבת שהמדינה עוברת, הלחצים, המחשבות, המתחים ורגעי האושר, זו הייתה חוויה של פעם בחיים עבורי. אני מרגישה שנתתי את כל הלב והנשמה כאן על הבמה ויחד עם צוות הרקדנים המופלא נתנו את הכל להביא כבוד למדינה. אני מודה לעם ישראל שתמך, חיבק, חיזק ופרגן ולכל הצוות הנהדר שליווה אותי לאורך כל השנתיים האחרונות עד לרגע זה, כל העבודה הקשה הזמן וההשקעה שלכם אינה מובנת מאליו. תודה לכולם". 

עוד התייחסה עדן לשיא ששברה בתחרות השנה - היא הגיעה לצליל הגבוה ביותר בהיסטוריה של האירוויזיון: "הבנתי שאומרים ששברתי את השיא לתו גבוה בהיסטוריה של התחרות. זה חתיכת וואו. אני מאוד גאה, עבדתי על העלייה הזו המון". 

הרגע המביך של חלוקת הניקוד בגמר: 0 נקודות ועוד 0 נקודות ועוד 0... ושוב 0 נקודות

כאמור, תחרות האירוויזיון ה-66 במספר תתקיים במאי 2022 באיטליה - וטרם ברור באיזו עיר. בחודשים הקרובים ייערך מכרז לכל הערים באיטליה שיבקשו לארח את התחרות, ובסתיו הקרוב תוכרז העיר המארחת החדשה. הזכייה האיטלקית מגיעה לאחר שנה קשה במיוחד שעברה על ארץ המגף, שחוותה משבר קשה במיוחד כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה. 

איטליה היא המדינה השנייה מבין "5 הגדולות" שזוכה באירוויזיון מאז החלה שיטת חצאי הגמר: מדובר ב-5 מדינות שמתחרות בכל שנה אוטומטית בשלב הגמר עקב היותן המדינות המממנות העיקריות של האירוע. מלבד איטליה, משוריינות לגמר גם צרפת, גרמניה, ספרד ובריטניה. שלוש האחרונות, בנוסף להולנד המארחת, זכו לקבל מהקהל בבית 0 נקודות - בזו אחר זו - אחד הרגעים המשפילים והמביכים שייזכרו מהתחרות. בריטניה מסיימת זו השנה השנייה ברצף במקום האחרון עם 0 נקודות. 

התוצאות המלאות של גמר אירוויזיון 2021: