הממשלה אישרה אמש (שני) באופן עקרוני את מתווה הפתיחה המלא של מערכת החינוך שהציג משרד הבריאות. על פי המתווה - ייפתחו כלל הכיתות ויבוטל מתווה הקפסולות. אם יתגלה תלמיד מאומת, התלמידים בכיתתו וצוות ההוראה יעברו בדיקה לפני שיחזרו ללמוד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אומני הילדים, היחידים מעולם התרבות שטרם חזרו להופיע במתכונת מלאה, דורשים בעקבות ההחלטה הזו – שמאפשרת התקהלויות של ילדים - להסיר את ההגבלות גם בתחומם. "אנחנו אומני ילדים. לא מצפים שנצעק. מצפים שכל הזמן נהיה שמחים", אומר חיים אוסדון, דוד חיים. "אני לא מרגיש זלזול, כמו שאני פשוט מרגיש שלא חושבים עלינו מספיק".

בזמן הקורונה חיים הצליח להמציא את עצמו מחדש. "הבנתי שאין לי ברירה, נכון שלא התפרנסתי כמו שהייתי מתפרנס בעבר, אבל צלחתי את השנה. לקחתי צלם, והחלטתי שאני אייצר תוכן בעצמי בזמן שהכל סגור. נסענו כל יום למקום אחר, ומרוב שלא היה תקציב דיבבנו את זה בג'יבריש, כמו מיסטר בין".  

מיקי, שמובילה את מאבק עולם הילדים בחודשים האחרונים, אומרת בשיחה עם N12: "על פי ההנחיות מותר 100 איש בחוץ, אבל זה אפילו לא מכסה חברת הגברה. יש חוסר הבנה של המקצוע שלנו. קהל היעד שלנו לומד רגיל, ואנחנו לא יכולים לעבוד ולשמח אותו. אנחנו מתכננים הפגנה שתצא לפועל כבר בשבוע הבא".

אתמול פרסמה מיקי סרטון תחת השם "סיפור לפני הקריסה", בו היא קוראת בקול הכל כך מוכר שלה לילדים את סיפור השתלשלות האירועים בעולם שלה מנקודת מבטה. "במדינתנו הקטנה, כבר שנה מאז פרצה המגפה, החליטו בקבינט על הקלות, הרי האנשים חייבים פרנסה. החזירו מועדונים ומועדונים, יש הופעות, וכולם מצטלמים עם הילדים. ישבו הבכירים וחשבו: 'ממ את מי שכחנו?', רק את אומני הילדים שכחו".

"המדינה מתנהלת באופן חופשי כאילו אין קורונה אבל לנו לא נותנים לחזור", מתרעם איציק עוזרי הליצן. "בכל מקום ניתן לראות ילדים, משפחות, בים, בקניונים, בכל מקום. זה פשוט לא הגיוני שלא נותנים לנו להופיע. אם בתי הספר חוזרים לפעילות מלאה, למה לא להחזיר את עולם התרבות לילדים באופן מלא?". 

מני צוקרל, הידוע בקרב הקטנטנים בשם מני ממטרה, מספר כי היו אמורות להיות כמה הופעות בערב יום העצמאות, אבל הוא נשאר רק עם אחת, בחולון – שם העירייה החליטה להקים כמה מתחמים, במקום במה אחת מרכזית. "הפסדנו המון המון כסף בשנה האחרונה, אני לא יודע לאמוד בדיוק, אבל מדובר בהמון", אומר מני. "כן המשכתי לעשות הופעות פרטיות, זה מה שהשאיר אותי מעל המים".

איציק הליצן מופיע בפארק מיני ישראל (צילום: פייסבוק, N12)
כשאיציק הליצן הופיע בפארק מיני ישראל בחול המועד פסח | צילום: פייסבוק, N12

"אומני הילדים נשארו מאחור, וגם הילדים נשארו מאחור ולא נהנים מתרבות", הוא מוסיף. "גם להם חסר לשמוח בהופעות אמיתיות ולא בזום או במשאיות. מדובר פה על צוותים ענקיים שעובדים בעולם הזה, וכמעט שלא מתפרנסים כבר שנה". 

ממשרד הבריאות נמסר: "יש להזכיר כי נכון להיום – ניתן לקיים מופע לילדים בשטח פתוח בהיקף קהל של עד 100 איש, וכן לקיים מופעים על פי הנחיות התו הירוק, תוך ביצוע בדיקות מהירות לילדים בכניסה.

"ידוע לנו כי מצב זה מספק מענה חלקי בלבד לעולם הילדים, ואנו מצויים בשיח עם נציגי ומפעילי התחום במטרה לקדם פתרונות שיאפשרו הפעלה רחבה יותר של תחום זה, בהתבסס על מערך בדיקות נגיש וזול.

יודגש כי אולמות אירועים סגורים המערבבים קהל גדול של ילדים, שהינם לא-מחוסנים, ממקומות שונים – הוא מוקד אפשרי להתפשטות המחלה, ועל כן אנו נוקטים במשנה זהירות בכל הקשור לאירועים אלה".

ממשרד התרבות והספורט טרם נמסרה תגובה. לכשתגיע - היא תפורסם באופן מיידי.