לפני כשנה שודרה ב"כאן 11" מיני סדרת דוקו בשם "רב הנסתר", שגוללה את סיפורה של קהילת שובו בנים. במרכז התחקיר עמדו שתי פרשות פליליות שלא פוענחו. אחת, היעלמותו של ניסים שטרית שנעדר מ-1986. השנייה – גבר בן 40 שנמצא ב-1990, חבול קשות וללא רוח חיים ביער בירושלים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יוצרת הסדרה, העיתונאית שני חזיזה, מספרת בריאיון ל-N12, כי התחקיר העלה קשר לכאורה למשמרות הצניעות של קהילת "שובו בנים", של הרב ברלנד. "בשנות ה-80 וה-90 משמרות הצניעות בירושלים היה משהו רווח. העדויות שהבאנו והממצאים מובילים לכך שמי שעומד מאחורי שני המקרים זו משמרת הצניעות מקהילת החסידים שובו בנים".

במהלך העבודה על "רב הנסתר", נעשתה פנייה למשטרה, שזימנה את צוות הסדרה לפגישה עם כמה חוקרים. "במהלך אותה פגישה, המשטרה ביקשה פרטים והסבירה שהיא עושה מאמצים", אומרת חזיזה. בפברואר האחרון פורסם שהמשטרה פתחה בבדיקה.

"אחרי שידור הסדרה, בימ"ר ירושלים ביקשו עזרה, והעברנו להם את החומרים. עשינו כל מה שאנחנו יכולים לעשות", מדגישה היוצרת. "כל מה שלא פוגע במקורות ובעבודה העיתונאית העתידית – עבר אליהם". באחד המקרים, היא מתארת, "אמרנו שיש חומרים שאנחנו לא מוכנים לתת, בכפוף לחיסיון מקורות".לקראת השלבים האחרונים של העבודה על הסדרה, בחדרי העריכה, נעלם הטלפון הנייד של חזיזה. "אני עד היום לא יכולה להגיד לך אם איבדתי אותו או שהוא נגנב", היא מספרת. "אחרי שלא מצאתי אותו, הפעלתי את השירות שמאפשר לאתר את מיקום הטלפון – הוא היה בבני ברק. זה הדליק אצלי נורות אדומות".

בהתייעצות עם חוקר פרטי ששכרה, הוחלט על הגשת תלונה במשטרה על גניבת הטלפון. "התלונה נסגרה מחוסר עניין לציבור", היא מופיעה, "למרות שאמרתי שיש בו חומרים רגישים שקשורים לפרשיית רצח". אחרי כמה חודשים קיבלה חזיזה טלפון שבו התבשרה שהאבידה נמצאה. "המשטרה אמרה שתחזיר לי אותו. אחרי זמן מה דרשתי לקבל אותו. התקשר אליי חוקר ימ"ר ירושלים ואמר שהטלפון אצלו: 'אבל אנחנו רוצים שתחתמי על צו שמאפשר לנו לפרוץ אותו'".

העיתונאית והיוצרת הדוקומנטרית שני חזיזה (צילום: N12)
העיתונאית והיוצרת הדוקומנטרית שני חזיזה | צילום: N12

"בימים אלה אנחנו נלחמים כדי להחזיר את הטלפון שנמצא בידי המשטרה", היא אומרת ומבהירה כי בטלפון חומרים רגישים שכוללים שיחות עם מקורות ותיעודים שלא פורסמו. "בימ"ר ירושלים טוענים שהוא שמור בכספת. שהם מבינים אותי, שאני שומרת על המקורות שלי, אבל שלנגד עיניהם הם רואים אפשרות לפתור פרשת רצח. ארגון העיתונאים מעורב, ובמידת הצורך נפנה לערכאות משפטיות".

ממשטרת ישראל נמסר: "מכשיר הפלאפון שנגנב, נתפס על ידי המשטרה ומוחזק כדין. נמשיך לחקור פשיעה, לאכוף את החוק ולפעול בהתאם להוראות החוק והחלטת בית המשפט".