בסוף השבוע האחרון הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו ובעלה של המלכה אליזבת, נפטר כחודשיים לפני יום הולדתו ה-100. פיליפ, שנישא לאליזבת ב-1947, הוא אביו של יורש העצר צ'ארלס וסבם של הנסיכים וויליאם והארי. במאי 2017 הודיע על פרישה מהחיים הציבוריים ובכך ויתר על סמכויותיו, ולאחרונה אושפז בבית החולים במשך חודש בגלל זיהום ושוחרר לארמון, שם הלך לעולמו בשלווה.

"בעצב כבד המלכה אליזבת מודעה על מותו של בעלה האהוב, הוד מעלתו הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו", נמסר מארמון ווינדזור. "הוא נפטר בשלווה הבוקר בארמון. משפחת המלוכה מצטרפת לאנשים מסביב לעולם באבלם על לכתו". הדגל הורד לחצי התורן בארמון ובמגוריו של ראש הממשלה ברחוב דאונינג 10.

Getty Images IL (צילום: Max Mumby; GettyImages IL)
היווה השראה לדמותו של הנסיך בסרט האנימציה "היפהפייה הנרדמת". הנסיך פיליפ | צילום: Max Mumby; GettyImages IL

לאחר מותו, צף מחדש לתודעה הציבורית סיפור שמעריצי דיסני אולי מכירים, אבל רבים לא היו מודעים אליו: הנסיך פיליפ נחשב למי שהיווה השראה לדמותו של הנסיך מסרט האנימציה האהוב של דיסני, "היפהפייה הנרדמת". הנסיך בסרט המצויר הקלאסי מ-1959 היה הנסיך הראשון אי פעם שזכה לשם ועלילה משל עצמו, ואף קיבל תפקיד אקטיבי במסגרתו הוא מדבר לא מעט. על מנת להעשיר את דמותו - דיסני פנתה לבית המלוכה הבריטי כדי לשאוב ממנו השראה. הנסיך שתואר בספר "היפהפייה הנרדמת", שנים רבות לפני עלייתו של הסרט למסך, היה נטול שם.

הנסיך פיליפ (המצויר) לא היה הראשון מבית דיסני, ולפניו כבר ראינו נסיכים בסרטי הנסיכות המפורסמים "שלגיה" ו"סינדרלה". עם זאת, כאמור, להם מעולם לא ניתנו שמות. אבל מעריצים מסוימים החליטו להרים את הכפפה בעצמם: חלקם מתייחסים לנסיך מ"שלגיה" בשם "פלוריאן" ולנסיך מסינדרלה בכינוי הפשוט "Prince Charming" (בעברית: האביר על הסוס הלבן). 

שמו של הנסיך פיליפ המנוח ניתן לנסיך מ"היפהפייה בנרדמת" כיוון שאמריקאים רבים הכירו אותו ואף נשאו אליו עיניים באותם זמנים. הסרט הגיע לאקרנים כשהנסיך והמלכה אליזבת היו בשנה ה-12 לנישואיהם, ובשנה השביעית שלה כמלכת אנגליה.