תערוכה בינלאומית חדשה של סלבדור דאלי תגיע לישראל בתחילת חודש יולי, ותוצב במתחם ארנה הרצליה. שוויין הכולל של היצירות נאמד בכ-15 מיליון אירו וחלקן מגיעות מאוספו הפרטי של בנימין לוי בן ה-92, שהיה סוכנו האישי של דאלי, ומחזיק יצירות שעדיין לא התפרסמו לציבור הרחב. מפיקי התערוכה מספרים כי בעבר היו כמה ניסיונות לשכנע את אותו לוי להביא את היצירות שהחזיק לארץ, וכעת זה סוף-סוף הצליח. התערוכה הקרובה תהיה למעשה הפעם הראשונה שהיצירות יצאו מגבולות שוודיה.

"התמדתו של הזיכרון" (צילום: יח"צ)
צילום: יח"צ

בין המיצגים שיגיעו ניתן למצוא את "התמדתו של הזיכרון" (או "השעונים הנוזלים"), "שפתיה של מיי וסט", ונוס ועוד רבים. בתערוכה שמיועדת גם לילדים יש כמובן גם חלק טכנולוגי - מתחם של מציאות מדומה (VR) שאמורה להציג את עולמו של דאלי "כפי שמעולם לא נראה". למי שירצה לקחת את התערוכה הביתה, רבות מהיצירות יעמדו למכירה - החל מפסלים ועד רפליקות וליטוגרפיות.

סלבדור דאלי מויקיפדיה (צילום: ויקיפדיה)
סלבדור דאלי מויקיפדיה | צילום: ויקיפדיה

נידר עוז, אשת יחסי הציבור של התערוכה החדשה, סיפרה כי "לבנימין (לוי) יש בשוודיה אספנות של דאלי, והוא גם ייצג אותו וניהל את הרפרטואר שלו עוד בחייו. באוסף קיימות רפליקות שנחשבות מקוריות מכיוון שסלבדור דאלי עצמו חתום עליהן - מי שיצרו את הרפליקות אלה אמנים שהוא עצמו אימץ אותם. הם שחזרו כמה מהיצירות המוכרות של דאלי. לכל יצירה יש מהדורה מוגבלת של רפליקות ולישראל מגיעה אחת שחתומה על ידי דאלי. בקרוב המכולות שבתוכן המיצגים נוחתות בארץ, יש בערך 20 מכולות שמגיעות באוניה. מתוך הפסלים, יש גם פסל אחד שאיננו רפליקה - ונוצר על ידי דאלי עצמו".  

עוד הסבירה עוז כי "ג'זמין, העוזרת של בנימין, תגיע לארץ ותוודא שמטפלים במיצגים בכפפות מיוחדות ובטיפול עדין. מדובר באחת התערוכות החזקות שמגיעות לכאן: היא תכלול מעל 100 מיצגים, יחד עם מתחם שיוקדש לציורים של דאלי (שכבר הוצגו בעולם קודם לכן). התערוכה מגיעה עם מלוא 40 שנה למות אשתו של דאלי, גאלה, ובתערוכה יוקם מתחם שלם שכולו יצירות בהשראתה".

זו לא הפעם הראשונה שיצירותיו של דאלי מגיעות ארצה - בשנת 2013 הוצגה בחיפה תערוכת ענק של האומן תחת הכותרת "מבטו של גאון" ובשנת 2016 הוצגה התערוכה "דאלי בנמל תל אביב". דאלי היה מחשובי וידועי האומנים במאה ה-20. יצירותיו נחשבות בלתי שגרתיות, ביזאריות ומלאות דימיון. האומן שמת בשנת 1989, יצר בחייו יותר מ-1500 ציורים, פסלים ועבודות אחרות, כולל סרט מצויר אחד עבור דיסני.

התערוכה תיפתח ב-09.07.2021 במתחם ארנה בהרצליה.