סטוריטל (Storytel) מהחברות המובילות בעולם לשירותי סטרימינג של ספרי אודיו וספרים דיגיטליים, מודיעה היום על השקת הפעילות שלה בישראל. אלפי ספרים להאזנה ולקריאה – למבוגרים ולילדים – זמינים באפליקציה בעברית, אנגלית ורוסית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

החברה השוודית, שפעילה ביותר מ-20 מדינות, רכשה בשנה שעברה iCast הישראלית, שתכניה למעשה שימשו תשתית לתכנים המוצעים בשירות. ממבט ראשון באפליקציה שמעוצבת מעולה, אפשר להרגיש כאילו מדובר בספוטיפיי של הספרים. 

בין היתר, ניתן להקשיב לא.ב. יהושע מקריא את ספרו "שלושה ימים וילד", לחיים שפירא מקריא את "על הדברים החשובים באמת", ושלומית כהן אסיף מקריאה את "דוקטור מרשמלו מלו". בין השחקנים שתרמו את קולם – ריקי בליך שמקריאה את "גדר חיה" של דורית רביניאן ותומר שרון שמקריא את מילותיו של אשכול נבון ב"הראיון האחרון".

דורית רביניאן, שאת ספרה שנמצא באפליקציה מקריאה השחקנית ריקי בליך מספרת בשיחה עם N12: "גם לי, כמו לכל העולם שדומיננטיות המסכים היכתה אותו בבעיית קשב היה משבר קריאה. מה שעזר לי להתגבר עליו זו האפשרות להאזין ולקרוא ספרים בעת ובעונה אחת". עוד הוסיפה הסופרת זוכת פרס ברנשטיין, "העובדה שאל העיניים מוקרן הטקסט, ואל האוזניים מגיע שמע, מאפשרת את ההתמסרות לקריאה".

דורית רביניאן (צילום: איליה מילינקוב, יח"צ)
דורית רביניאן. "עזר לי להתגבר על משבר הקריאה" | צילום: איליה מילינקוב, יח"צ

רביניאן בחרה שלא להקריא בעצמה את הספר שלה, "כדאי שהמקצוענים יעשו את זה", היא צוחקת, אבל את ספר הילדים שכתבה כן. "חלק מהעבודה של כותבי ספרות יפה היא לא רק לספר מה היה, אלא גם למצוא דרך שהטקסט יגלוש בנפש, יחליק, שיהיה הרמוני. כששומעים מישהו אחר מקריא את הטקסט שלך מקבלים לאישוש למה שהיה בחדר העבודה אי אז כשהספר נכתב".

ההמלצה של רביניאן היא להקשיב לספר "היינו העתיד" של יעל נאמן, שמגולל ילדות והתבגרות בקיבוץ יחיעם. ספר הזכרונות הזה יצא ב-2011, ומשולבים בו חומרים ארכיוניים וקטעי ספרות ושירה. הוא מסופר מנקודת מבט של בת הקיבוץ, ילידת 1960, ומעלה את הנושאים של חינוך משותף ולינה משותפת באותן השנים בקיבוצים.

מוטי ליפמן, מי שהקים את iCast יחד עם אייל קיציס, ישמש כמנכ"ל סטוריטל בארץ. "אחרי שעולם הסרטים והסדרות נכבש על ידי שירותי הסטרימינג, עולם המוזיקה נכבש על ידי ספוטיפיי ואפל מיוזיק, עכשיו מגיע התור של הספרים", הוא אומר. "שוק הספרות מקבל עכשיו בוסט גדול מאוד מעצם זה שחברה גלובלית נכנסה לישראל, עם ידע, ניסיון וטכנולוגיה".

גם עבור המנכ"ל, החידוש האמיתי הוא האפשרות להאזין לספר ולקרוא אותו במקביל. "אפשר להקשיב בנסיעה לעבודה, בחזור, ואז לפני השינה לקרוא את הספר. היכולות האלה הופכות את המוצר להרבה יותר קטלני". ליפמן מוסיף: "כל הסופרים וההוצאות שפנינו אליהם שיתפו פעולה באופן מלא. כל סופר מקבל תשלום לפי מספר ההאזנות. מתוך כבוד לפרטיות, לא יכול לפרט יותר. סטוריטל הוגנת עם היוצרים בהשוואה למודלים אחרים בעולם הזה".
מולייר - בית ספר לנשים (צילום: N12, יח"צ)
צילום: N12, יח"צ

מחיר המנוי עומד על 49.90 ₪, ומאפשר גישה חופשית לכלל הכותרים שנמצאים בשירות. גם לליפמן, שמכיר את לב ליבה של המערכת, יש המלצות למה לקרוא. "המחזה בית לנשים של מולייר מקוריין על ידי קריין על, וזה פשוט קורע מצחוק. אני ממליץ גם על סוס אחד נכנס לבר של דויד גרוסמן שעושה תומר שרון. הקריינות המשחקית שלו, היא אחד הדברים שעזרו לאנשים להתמודד עם ספר שהוא יחסית מורכב".