באתר "הארץ" מתפרסם היום (שלישי) תחקיר של העיתונאית תמר קפלנסקי, ולפיו שחקן התיאטרון, הקולנוע והטלוויזיה אלון דהן, הטריד מינית בדרכים שונות שחקניות, סדרניות ועובדות בתעשייה, משנות ה-90 ועד לפרוץ מגפת קורונה. בימים אלה מוצגת הצגה חדשה שבה הוא משחק, "גאון בכלוב". 

קפלנסקי מתארת בכתבה שפרסמה פוסט בפייסבוק ובו קראה לנפגעות להעיד, לצד כמה סימנים מזהים: "שחקן מוכר ומוערך, נראה דובון אכפת לי, עם חיבה למחלקת סדרניות". לטענתה אחרי הפוסט הזה הגיע מבול של פניות, שהתגבש לעשרות עדויות על השחקן בן ה-49.

אחת מהעדויות היא של ת', יוצרת תיאטרון בת 24, שהתנדבה בארכיון הקאמרי כשהייתה תלמידת תיכון בת 15. היא סיפרה שהאירועים התחילו ממחמאות כמו: "את השילוש: גם צעירה, גם יפהפייה, גם חכמה. היינו כאילו מיודדים. היום אני יודעת שאין באמת שום ידידות בין גבר בן 40 וילדה בכיתה ט'". בהמשך, סיפרה ת', קיבלה ממנו חיבוקים לא רצויים. "הוא אדם גדול ולא יכולתי להקיף אותו עם הידיים, וזה גם לא היה משהו שבחרתי. הוא מחבק, לא נעים לך להעליב אותו. את עומדת עם ידים שמוטות, מחכה שייגמר החיבוק".

עדות נוספת בתחקיר היא של יוצרת הקולנוע לין לאור, בת 32, מהמעטות שהסכימו לחשוף את שמן. היא הכירה את דהן בתיאטרון דווקא, כשהייתה בת 19, למדה משחק והגיעה להצגות. " הוא היה נורא נחמד. אחר כך היינו מיודדים בקטנה, זה תמיד היה שלום, חיבוק, 'ד"ש לאמא'. שובי דובי, אין בו שום דבר מאיים".

כשהייתה בת 22, שלוש שנים אחר כך, הגיעה לאודישן בתיאטרון הקאמרי. "שאלתי אותו איפה הוא האולם והוא נכנס איתי למעלית. אני עומדת כולי נרגשת ולחוצה לפני אודישן. בבת אחת הוא דחף אותי לקיר ודחף לשון לפה שלי ואת כל הגוף שלו עליי. הוא היה ענק. הייתי מבועתת. דחפתי אותו מעליי ויצאתי רועדת לאודישן, שכמובן לא צלח. הרבה זמן אחר כך הייתי זהירה מאוד ליד גברים. קצת אחרי המקרה התחלתי להתעסק עם האמנה למניעת הטרדה מינית בשח"ם".

מהתחקיר עולות גם עדויות של סדרניות שמספרות על הטרדה מצידו. נ', שהחלה לעבוד כסדרנית בתיאטרון הקאמרי בגיל 18, אף התלוננה. "הוא היה מסתובב סביבי בהילוך איטי ובוחן אותי מלמטה למעלה, בין סקרנות מגעילה. בסוף הוא ויתר והלך. אני זוכרת שהסדרן השני שאל בדאגה אם אני בסדר. סיפרתי למנהלת מחלקת סדרנים, לאחר מכן לממונה על הטיפול בהטרדות מיניות. מתישהו קיבלתי מכתב שהעניין מטופל ולא שמעתי על זה יותר".

התיאטרון הקאמרי (ארכיון) (צילום: משה שי / פלאש 90, חדשות)
אולם תיאטרון הקאמרי | צילום: משה שי / פלאש 90, חדשות

מאלון דהן נמסר בתגובה לכתבה: "בעקבות הפרסום ב'הארץ' פניתי להנהלת התיאטרון וביקשתי לקחת פסק זמן מפעילותי בו, עד אשר יסיים לברר לעומק את כל הטענות שהוצגו נגדי בכל דרך שיבחר לעשות זאת, לרבות עירוב הרשויות הרלוונטיות.  חשוב לי להדגיש כי אני לוקח אחריות מלאה על כל מעשיי".

דהן הוסיף: "כל אחת אשר טוענת שנפגעה בעבר מהתנהגותי, אני מזמין אותה לפנות למשטרה או לכל רשות שתבחר על מנת לברר לעומק כל טענה ותלונה. אוסיף שאני כמובן מתנצל מעומק לבי על אמירות או התנהגויות שלא היו הולמות, בפני כל אחת ואחת. חשוב לי לציין כי למעסיקיי, תיאטרון הקאמרי, הגיעו בעבר שתי תלונות אשר בוררו לעומק ובעקבותיהן החליטה ההנהלה לעכב את מועמדותי לקביעות. בהחלטה משותפת עמם אף עברתי הליך שיקומי בסיועה של פסיכולוגית מומחית. הליך שאני עדיין עובר ומתמיד בו".