האומנים ואנשי התרבות בישראל לא ממהרים להביע את דעתם הפוליטית בפומבי. מעטים הם אלה שעושים זאת, ומעטים עוד יותר הם אלה שעושים זאת בגאון. סביר להניח שהרוב רואים את הקולגות שמשמיעים את קולם ומעדיפים לחסוך מעצמם קיתונות של טוקבקים ארסיים והבטחות לחרם מצד הקהל, שעלולים להגיע. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בישראל הקהל לא גדול והפחד לאבד אותו הוא ממשי, לכן, בין היתר, רבים מעדיפים לשתוק או לפזר רמזים מעורפלים בנוגע לעמדותיהם. דיברנו עם עשרות שחקנים, זמרים, מגישים ויוצרים – כאלה שהתבטאו בעבר וכאלה שלא – רק מעטים הסכימו לפזר את העמימות ולספר לאיזו מפלגה הם מצביעים.

אביב גפן (צילום: Flash 90, n12)
צילום: Flash 90, n12

אביב גפן מביע את דעותיו הפוליטיות עוד מימיה הראשונים של הקריירה המוזיקלית הענפה שלו, שהתחילה כשהיה בן 18. "זה שאמרתי את דעתי הפוליטית עשה לי רק טוב", אומר גפן ל-N12. "זה נתן לי סוג של אמינות, וזה ההבדל בין בדרן לאומן. ישראל היא מקום שהאומן לא יכול להימנע מלהיות מעורב במה שקורה פה".

גפן מספר שבשנתיים האחרונות הצביע ל"יש עתיד" בראשות יאיר לפיד, וכי הוא מתכוון לעשות זאת גם בסבב הנוכחי. "אני חושב שהוא בשל. הוא עבר את הטירונות הפוליטית, והוא אמין. הוא לא נכנס לממשלה למרות שהוצע לו. ליאיר יש קסם אישי, הוא כריזמטי, והוא לא מלאה. הוא הסיכוי לשינוי". 

בינואר השנה נפגש גפן עם ראש הממשלה נתניהו וסיכם עימו, עם שר האוצר ועם שר התרבות על מתווה סיוע לתחום התרבות בגובה של 70 מיליון שקל (שעדיין לא הועברו). בקרב אנשי התעשייה נמתחה ביקורת על המהלך. "היה לי חשק לטרוק את הטלפון לביבי אחרי התעלמות מעולם התרבות של כל כך הרבה חודשים, אבל הבנתי שחבריי בעולם התרבות צריכים אותי, ורק ביבי יכול לשנות", כך גפן.

אוהד קנולר (צילום: קרן בן עמי, n12)
צילום: קרן בן עמי, n12

אוהד קנולר הכריז לפני בחירות סבב ג' על כך שהוא תומך בליכוד וזכה לתשבחות מצד אחד ומן הצד השני לתרעומת. מאז אותה הודעה הוא מתבטא פוליטית באופן קבוע ברשתות החברתיות ולא חוסך את דעותיו. "אני מצביע לליכוד כי זו מפלגה מדהימה", מספר השחקן בשיחה עם N12. "אפשר לומר שהיא אחת מהמפלגות הדמוקרטיות היחידות בישראל. אנשים באמת שותפים בבחירת הרשימה, והיא יותר דמוקרטית ופחות מתיימרת". 

"חלק מהקולגות שלי מתקשים עם זה שאני מצביע לליכוד", מוסיף קנולר. "יש כאלה שמפרגנים, כמובן. לכל מי שמפקפק בהחלטה שלי אני נותן את ההסבר שנתתי לך – הליכוד היא המפלגה הכי דמוקרטית והיא תמיד הייתה כזאת".

אורנה בנאי (צילום: Flash 90, n12)
צילום: Flash 90, n12

אורנה בנאי היא אחד מהקולות הפוליטיים הכי בולטים בקרב האומנים בישראל. לאורך השנים ספגה השחקנית והקומיקאית לא מעט אש סביב התבטאויותיה. רק לפני חודשיים אמרה בריאיון לכאן 11, כי "אנשים שמצביעים לנתניהו לוקים בעיוורון מוחלט". באותו ריאיון התייחסה בנאי גם לגנץ ואמרה: "בהתחלה חשבתי שאולי הוא כמו רבין החדש, אבל איזה רבין - הוא פשוט הונה אותנו ואני לא סולחת לו". 

ל-N12 היא מספרת שהיא עדיין מתלבטת, אך ככל הנראה תצביע בבחירות הנוכחיות ל"עבודה" בראשות מרב מיכאלי. "אעשה זאת בגלל המעלות שלה, המוסר, היושר והאידאולוגיה. אני מאמינה לה. אצביע לה בגלל שהיא שמה את כל הפוליטיקאים הגברים הנפוחים בכיס הקטנה שלה".
אחינועם ניני (צילום: Flash 90, n12)
צילום: Flash 90, n12

אחינועם ניני מעולם לא חסכה את דעתה הפוליטית. לאורך השנים דבריה על השקפת עולמה הובילו לא אחת להפניית חיצים אליה ואף לביטולים של הופעותיה בישראל ובחו"ל. בשנה האחרונה הייתה ניני משתתפת קבועה בהפגנות נגד ראש הממשלה נתניהו, ואף התעמתה בשידור סביב העניין עם חברת הכנסת ממפלגתו אוסנת מארק. 

"לכל פעולה או החלטה משמעותית בחיים יש מחיר. אבל לדעתי, במקרה הזה, מחיר השתיקה גבוה יותר ממחיר הדיבור. ואת מחיר השתיקה תשלם החברה כולה, ישלמו ילדיי", אומרת הזמרת. "אינני מוכנה לתת לאחרים לשלם מחיר על חוסר מעש שלי, על פחדנות וחולשה, על עצלנות ואדישות. ההיסטוריה מלאה מדי במקרים כאלה. אני חיה עם עצמי מצוין, ליבי ופי חד הם".

ניני מספרת שההחלטה למי להצביע עדיין לא הוכרעה סופית. "אני מתלבטת בין שתי מפלגות שאני אוהבת מאוד: מרצ, שמייצגת את כל הערכים שאני מאמינה בהם ומפלגת העבודה. מיכאלי היא בעיניי המקבילה הישראלית לראשת ממשלת ניו זילנד, עוד אישה שאני מעריצה, ג'סינדה ארדרן. כנראה נתפצל במשפחה בין שתי המפלגות המצוינות הללו".

קובי אוז (צילום: Flash 90, n12)
צילום: Flash 90, n12

סולן להקת טיפקס כונן מנהג בשנתיים האחרונות – לפרסם לפני ערב הבחירות את הפרשנות הפוליטית שלו. בפוסט ארוך בפייסבוק הוא מדרג את המפלגות מהגרועה בעיניו לטובה ביותר, זו שלה יצביע. הפעם ישלשל לקלפי את הפתק של כחול לבן. "אני באמת חושב שאנחנו צריכים גמילה מהסגנון של נתניהו, והכי הפוך מביבי זה גנץ", נימק אוז. "הוא אדם שחושב על הכלל ולא על עצמו, אדם שאין לו פטיש לשררה, חבר טוב, אדם טוב שמוכן לשלם מחירים" 

הזמר הוסיף: "אני יודע שלהיות תמים בפוליטיקה המתנגחת שלנו זה לא טרנדי ואפילו נלעג אבל בשביל שנלמד מחדש לתת אמון. בגלל האומץ שהיה להם להציב את עצמם בחזית העשייה, הם תפסו אלף פעם שועלים ליכודיים נאמנים שניסו לחטוף תרנגולת ועוד תרנגולת לטובתו האישית של נתניהו. אז הפעם אצביע לראשונה כחול לבן ואקווה שהפוסט הבא יהיה בעוד קדנציה שלמה של ממשלה יציבה כלשהי".

טיטי איינאו (צילום: Flash 90, n12)
צילום: Flash 90, n12

הדוגמנית, המנחה ומלכת היופי טיטי איינאו אומרת ל-N12 שתצביע לכחול לבן כי בני גנץ "צריך את זה". היא מספרת שערכה עימו ריאיון בעבר ובפגישה הכירה "אדם מדהים", לדבריה. "המעשים שלו בסופו של דבר היו לטובת המדינה. הוא האמין לאנשים שהוא לא היה צריך להאמין להם".

עוד הוסיפה איינאו: "הוא אדם אצילי שהפוליטיקה הישראלית זקוקה לו. אני חושבת שהוא למד. אני עדיין מאמינה בדרך שלו. אם מסתכלים על כל מה שקורה בכנסת – יש לי הרגשה שהוא תמיד רצה ורוצה לטובת האזרחים. יש בו משהו שאני מתחברת אליו מאוד".

השחקנית נלי תגר סיפרה בפוסט בפייסבוק כי החליטה להצביע לכחול לבן אחרי שהופיעה בפריפריה. "אחרי שהייתי בבאר טובייה", כתבה, "מקום שבחיים לא הייתי מגיעה אליו להופיע אלמלא יוזמת שר התרבות שלנו, הרגשתי איך משהו שעשו בממשלה חלחל גם אליי, והחלטתי להצביע לכחול לבן". תגר הוסיפה: "מי שכועס הוא המפסיד. צאו להצביע ברינה, באמונה, לא מהפחד להפסיד אלא מתוך הרצון לשנות".

מופיעים יחד על הבמה, אבל מסרבים להזדהות

הזמר רגב הוד ובנימין נתניהו הופיעו יחד על הבמה לא פעם - זה קרה בהופעה בחנוכה לפני 4 שנים, בשירת התקווה במטה הליכוד ב-2018 ובפעם האחרונה, לפני שנה, מרץ 2020, ליל הבחירות - הוד ונתניהו היו יחד על הבמה במטה הליכוד אחרי תוצאות המדגמים. על אף הנוכחות הבימתית המשותפת, הוד סירב להגיד לנו למי הוא מצביע.

ב-2019 מאור אדרי הוא שהשתתף בשיר מיוחד לקמפיין הליכוד ושר: "השמאל יצא לקלפי / אבל אנחנו חזקים / בואו נתעורר מהר / רק ביבי". גם מטעמו לא קיבלנו תשובה. השבוע, עת חזר הזמר איתי לוי להופיע אחרי שנה, הפתיע ראש הממשלה נתניהו את הזמר על הבמה וזכה לתשואות מהקהל – גם אחרי האירוע הזה, בסביבתו של לוי שמרו על שתיקה.