"דבר שמתחפש לאהבה": סופרת הילדים גליה עוז, בתו של הסופר עמוס עוז, הוציאה היום (ראשון) ספר אוטוביוגרפי חדש שבו היא חושפת חלקים קשים ומורכבים מילדותה, ומשתפת על ההתעללות שעברה מצד אביה. עוז מספרת כעת, לאחר שנים ארוכות של פחד, שתיקה והסתרה: "בילדותי אבא שלי היכה אותי, קילל והשפיל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"האלימות היתה יצירתית", כותבת עוז בספרה - "דבר שמתחפש לאהבה". "הוא גרר אותי מתוך הבית וזרק אותי על המפתן בחוץ. קרא לי טינופת. לא איבוד עשתונות חולף ולא סטירת לחי פה ושם אלא שִגרה של התעללות סדיסטית. הפשע שלי היה אני עצמי, ולכן לענישה לא היה סוף. היה לו צורך לוודא שאשבר".

עמוס עוז (צילום: Flash90)
"שגרה של התעללות סדיסטית", גליה עוז על אביה | צילום: Flash90

"הספר הזה הוא עלי," היא כותבת, "אבל אני לא יחידה. בתים כמו הבית שבו גדלתי צפים איכשהו בחלל, הרחק מהישג ידם של עובדים סוציאליים, מחוץ לטווח ההשפעה של מהפכות כמו מי טו, בלי להשאיר סימן ברשתות החברתיות. מסויטים ומבודדים, הם מצפינים בחוכמה את הסודות שלהם כמו ארגוני פשיעה. כדי לכתוב על זה אין לי ברירה אלא להתגבר על האילמוּת והחשאיות, על ההרגל לשמור הכול בבטן ועל הפחד מה יגידו. אני לא באמת מתגברת, כמובן. אבל אני כותבת".

בין האב והבת היה נתק ארוך שנים, עד שעוז נפטר ב-2018. לאחר מותו התגלה לבת כי אביה הפיץ עליה דיבה. על כך היא כותבת בספרה החדש: "אנשים מבוגרים יודעים, פחות או יותר, מה הופך דיבה לעבירה פלילית בספר החוקים, אבל רק מי שנפל קורבן להטרדה, לחרם, לבריונות ברשתות החברתיות או לקשר קרוב עם פסיכופת יוכל להבין איך לשקר מכוּון מטרה יש כוח להתביית על אדם ולהרוס אותו, פשוטו כמשמעו. לא כמעט, לא אולי, לא בערך, לא בכפוף לפרשנות".

ספריה של גליה עוז ראו אור בארה"ב, צרפת, ספרד וברזיל. "אני מייקי" וחמשת ספרי "שקשוקה" עובדו לסדרת טלוויזיה שעולה בימים אלה לשידור בכאן 11. "שקשוקה" עובדה גם להצגה בתיאטרון אורנה פורת לילדים ונוער. גליה עוז היא כלת פרס היצירה,  פרס דבורה עומר ועיטור הפנקס.