"אני שבורה וכואבת. ארז דריגס חבר ופרטנר שלי לעבודה וליצירה. לא הייתי מודעת להתנהגויות האינטימיות, המטרידות והמיניות שלו בשום רמה. זה לא סוג הקשר שלנו". כך הגיבה השחקנית והיוצרת נועה קולר לתחקיר של האתר "פוליטיקלי קוראת" השבוע, שבו טענו ארבע נשים כי דריגס - שותפה של קולר ליצירת הסדרה "חזרות" ובן זוגה בעבר - הטריד אותן מינית. אמש פרסמנו כי טרם הוכרע אם דריגס ישתתף בעונה הבאה של הסדרה המצליחה, לאחר שפורסם התחקיר בעניינו.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Noakoler (@noa_koler)

סיפורים רבים שהצטברו לאחרונה מעידים על כך שהבימאי והשחקן המוערך פגע באופן שיטתי בנשים מעולם התיאטרון ומחוצה לו. בתחקיר פורסמו עדויות של ארבע נשים שהעידו כי שלח להן הודעות מיניות ולא חדל גם כשביקשו ממנו להפסיק. אחת העדויות היא של אישה שהייתה אז נערה, רק בת 17, שקיבלה לדבריה הודעות מיניות שלא נעצרו גם כשביקשה.

התחקיר החל לפני שבועיים לאחר פוסט של העיתונאית אופיר סגרסקי שטענה כי גם היא קיבלה מסרים מטרידים מדריגס. אף מתלוננת לא הגישה תלונה במשטרה עד כה. 

בפוסט שפרסמה באינסטגרם קולר כתבה: "אנחנו מנהלים חיים אישיים נפרדים ומכבדים את הפרטיות זה של זו, בטח בכל מה שנוגע למיניות. מה שכן ידעתי זה שלפני 4 שנים, במהלך הכתיבה של 'חזרות', ארז כינס אותי לשיחה והתוודה בפני שהוא מכור למין בהחלמה. ניסיתי להבין לעומק מה זה אומר, והוא שיתף אותי בכך שהוא הולך לקבוצת תמיכה SAA, שיש לו פסיכיאטר, פסיכולוג ומלווה איתו הוא בקשר יומיומי".

עוד תיארה את השיחות עם דריגס על התנהלותו: "שאלתי אותו אם הוא עשה מעשה פלילי או אלים כלפי מישהי והוא אמר לי שמעולם לא, ושכל האינטראקציות המיניות שלו היו תמיד חוקיות ובהסכמה מלאה, ובנוסף ביקש ממני שנכניס לסדרה דמות של מכור למין, כחלק מההחלמה וכדי לעורר שיח ציבורי בנושא".

מתוך "חזרות" (צילום: צילום מסך מתוך "חזרות", כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)
דריגס וקולר מתוך "חזרות" | צילום: צילום מסך מתוך "חזרות", כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי

קולר הבהירה בפוסט את עמדתה לגבי הטענות שהושמעו בתחקיר: "פגיעה מינית היא דבר קשה מאוד שאני מגנה בכל תוקף. הלב שלי כואב על הנפגעות. ארז התנהג התנהגות פסולה ואלימה שלא הייתי מודעת אליה. הפרטים שנחשפו שברו אותי, זה לא ארז אני מכירה, ואני עדיין מתקשה לעכל. אני מעודדת נשים וגברים שנפגעו, לדבר ולחשוף את המקרים והטראומות. השינוי שקורה הוא שינוי מבורך וחשוב מאוד. הוא חשוב לי באופן אישי כאישה וכאימא".

"אני חושבת שחשוב שארז לוקח אחריות מלאה על מעשיו בעבר ומטפל בעצמו כבר שנים רבות, כדי שלא יהיו עוד נפגעות", הוסיפה. "אני רוצה להאמין שאדם יכול לשנות את דרכיו, ויחד עם זאת אני לא יודעת אם יש ומהי הדרך להקל על הנפגעות".

על הסדרה המשותפת שלה ושל דריגס אמרה: "לגבי המשך 'חזרות' אין לי מה לומר כרגע, זה נראה לי לא חשוב, ובאמת נגמרו לי המילים. היצירה לא חשובה כמו החיים. אני מחבקת את כל השותפים ליצירה שכואבים יחד איתי".

מכאן נמסר: "עד לפרסומן, הטענות לא היו מוכרות לאף גורם בתאגיד. כאן מגנים כל התנהגות מטרידה ופוגענית ונדון בהשלכות. אם ישנן תלונות הן צריכות להיבדק על ידי המשטרה".

דריגס הגיב השבוע לתחקיר ואמר: "הפוסט שכתבה אופיר סגרסקי בעקבות הריאיון שלי בידיעות אחרונות, הציף התנהגות שלי, התנהגות שפגעה בה, התנהגות שפגעה גם באחרות. אני מודע לכך, אני מבין זאת היטב ולכן עוד לפני הדברים שהיא כתבה עשיתי כל מה שדרוש כדי להשתנות".

"חלק מהשינוי הזה היה כתיבת הסדרה חזרות, שהציבה בפריים טיים צדדים מביכים ולא ראויים שעליהם אני מצטער ומתבייש. במסגרת השינוי הזה גם חשפתי באותו ראיון בידיעות את ההודעות, שהפירוט שלהן מובא בחלקו כאן".

"התהליך הזה הוא אישי, הוא עדיין לא הסתיים ואני מקווה שאוכל בבוא העת להתנצל בפני אלו שפגעתי בהן, אבל חשוב לי להדגיש שמעולם לא נתתי לשום עניין אישי להשפיע על החלטות מקצועיות. לעולם גם לא אתן ואני דוחה על הסף כל רמיזה שטוענת אחרת"