מתיחות בעולם התרבות: אמש (חמישי) הוכרז על מתווה בסך 70 מיליון שקלים לעולם התרבות, בתום פגישה בין ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ ליוצר ולזמר אביב גפן. הבוקר (שישי) סיפר אביב גפן מה התרחש מאחורי הקלעים, בעוד בוועד הפעולה הצהירו כי גפן "לא ייצג ולא מייצג".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"חברי תעשיית התרבות, הפנאי, האירועים והכנסים מתנגדים באופן נחרץ לסיכום ולפרסום המתווה הכלכלי ופתיחת התעשייה על ידי הזמר אביב גפן", ציינו חברי ועד הפעולה. לדברי אלירן ברדוגו, גיא בסר, יוסי שוורץ, עופר שטרית, אלי לוי ולינדה אביטן, גפן "בחר לעשות מהלך לא מתואם ולא מייצג, ללא התייעצות ומבלי שהדבר סוכם מול מי מאנשי התעשייה הפועלים למען ייצוגה הרחב והנכון".

עוד מסרו: "אנו מעריכים את הכוונות הטובות, אבל נעשתה פה טעות, נגרם נזק שצריך לתקן ומיד! המתווה הכלכלי שהוצג הינו מתווה מחורר אשר נותן מענה לפחות מ-20% מהעוסקים בתחום לעומת 80% מאנשי התעשייה שלא עובדים מזה כ-10 חודשים, אנו מביעים את התנגדותינו למהלך".

חברי ועד הפעולה הוסיפו: "אנו דורשים מראש הממשלה שר האוצר ושר התרבות פגישה רצינית ומקצועים לאלתר, יחד עם נציגי התעשייה ולהוביל מתווה תמיכה כלכלי אמיתי שייתן מענה ל 250 אלף אנשי תעשייה שיסייע  ויתמוך בחזרה אמיתית לעבודה תחת מתווה פתיחה ראוי יעיל ורחב".

גפן מנגד פירט בהודעה שפרסם בעמוד האינסטגרם שלו מה קדם להכרזה על המענק. "לפני שבוע היה לי טלפון מחסוי. על הקו היה בנימין נתניהו. הוא ביקש שניפגש. אחרי יומיים נסעתי לירושלים וישבנו לדבר, בפעם הראשונה בחיי. השיחה לא הייתה קלה לי. הפגישה לא הייתה קלה לי. אבל היא הייתה מאד חשובה לי".

 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Aviv Geffen (@avivgeffenmusic)

 

"באתי בשם האומנים, האחים והאחיות שלי שהגיעו למצב שבו הם כבר לא רוצים לשיר, הם רוצים לחיות", הוסיף. "הם רוצים לחיות בכבוד. הוא הקשיב לי. ניהלנו במשך שבוע דיונים עם הגורמים במשרד האוצר. עם משרד התרבות. הגענו לצעקות, זה התפוצץ, התייאשנו ושוב חזרנו לדבר".

גיבוי לגפן: "זה יחזיק את המקצוע לחיים"

עוד ציין דפן: "החיים מוזרים. הקורונה מוזרה. הכול מוזר. אבל אני קודם כל בצד של התרבות. אני איפה שאחיי בעולם התרבות צריכים אותי. אני איפה שמוזיקאים גאונים שגופם בגד בהם מחשבים מה לאכול היום. אני איפה שהבמה נבנית מחדש וסוף סוף פנס נדלק אחרי שנה. אני איפה שנהג מנקה את הוואן שלו וחוזר לכביש להסיע להופעה. ומי שמוכן לעזור – אפגש איתו בכל מקום בעולם. כאן ועכשיו. בלי תנאים ובלי משחקים".

גפן הודה לנתניהו, כ"ץ ושר התרבות טרופר והוסיף: "רק התחלנו במאבק, אבל עשינו צעד חשוב. אלפי שירים נולדו, בלי שאפילו תו אחד נכתב בהם. תחזיקו מעמד, זה עוד מעט נגמר".

הזמר והשחקן אייל שכטר ("אבטיפוס") הגיב לשיח הער בנושא ואמר: "אביב גפן ניסה כבר בעבר לדבר עם נתניהו. מזמן. למעשה, הוא היה כמעט היחיד מבין אומני השורה הראשונה שלנו שעמד ואמר מילים בוטות ונחרצות על עולם האומנות הגווע. עכשיו, כשנתניהו שמחפש קולות בכל מקום, הוא מנסה להשתמש באביב גפן כדי להראות שנתניהו טוב לאמנים. גפן לא אעדיוט, לא טיפש ובטוח שהוא מבין את המהלך הציני של נתניהו. אז הוא רותם את עצמו לעוד ספין של נתניהו, כי זה יחזיר את המקצוע שלנו לחיים, כי זה יעזור לאומנים וגפן מבין את זה טוב, גם אם יאכל צפרדעים מהחברים למקצוע".