הבמאי צדי צרפתי מצליח כבר 50 שנה לשים את טביעת האצבע הייחודית שלו על עולם התרבות הישראלי. ברוב הקריירה שלו עבד מאחורי הקלעים, ונודע בעיקר לסלבריטאים. בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" סיפר צרפתי, שיחגוג בקרוב 80, על החשש שהיה לו בעבר מקדמת הבמה ומהמצלמות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הקורונה אילצה את צרפתי לבטל פרויקטים רבים עליהם עבד בשנתיים האחרונות, ובהם מחזמר של מירית שם-אור ושרונה פיק. המחזמר שנכתב באנגלית ונועד להגיע לברודווי הוביל את צרפתי לעבור לניו-יורק. מספר קטן של הצגות הספיקו לעלות, ומיד לאחר מכן הגיעה הבשורה המשמחת - והמופע הוזמן לעלות בבמות של אוף-ברודווי בשנה שלאחר מכן. לצער כולם, הקורונה ביטלה את הכול.

עם זאת, הקורונה הביאה את צרפתי למצבים שמעולם לא חווה. "אני בקבוצת סיכון גבוהה, תכף בן 80", סיפר, ותיאר כיצד נאלץ, לראשונה בחייו, להישאר בבית ולבשל לעצמו - דבר שמעולם לא עשה: "מגיל עשרים אני אוכל במסעדות". צרפתי שחי לבדו סיפר כי דווקא אורח החיים הזה גורם לו הנאה. "אני באמת באמת נהנה", אמר. "אני לא יכול לסבול אף אחד ליותר משעתיים. אני לא מכיר מציאות אחרת, כל חיי הייתי לבד".

צדי צרפתי  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
צדי צרפתי | צילום: החדשות 12, החדשות12

אבל בשעה שבבית הוא לבד, צרפתי זוכה בשנים האחרונות לאהבת הקהל הרחב: "זה נחמד, זה מחמם את הלב". כבמאי, צרפתי "הביא לכאן את אמריקה". הוא ביים את פסטיבל שירי הילדים שהתקיים כאן עוד לפני הפסטיגל, ואת אירוויזיון 1999 בירושלים. הוא עמד מאחורי הרכבים מוזיקליים רבים כמו "הכל עובר חביבי", ומאחורי קלאסיקות כמו "אדון עולם", של עוזי חיטמן, לו ייעץ ביצירת השיר.

צדי צרפתי (צילום: החדשות 12, החדשות12)
צרפתי על אהבת הקהל: "זה מחמם את הלב" | צילום: החדשות 12, החדשות12

צרפתי שיצא מהארון בשנים האחרונות, סיפר על החיים כהומוסקסואל בישראל בצעירותו. "בשנות ה-60 לא היה דבר כזה לצאת מהארון", סיפר. "זה היה נגד החוק. אם נתפסת באיזה מקום - זו הייתה עבירה. היו עוצרים אותך, ועצרו אותי. שנים לא פשוטות, לא נעימות. הצלקת קיימת. תודה לאל שהדור הזה - החיים שלו אחרים. אני מקנא בהם".

בנוסף לעבודתו כשופט בזמר במסכה, בימים אלו עובד צרפתי עם מיה דגן על מופע היחיד שלה. "צדי הוא המצפן שלי", סיפרה דגן. "המצפון שלי, היד והרגל שלי. כל דבר שאני עושה". והוסיפה: "מי שבנה את התרבות שלנו לא זוכה למספיק כבוד, לא נותנים מקום למי שלא צעיר בעולם הזה".