יממה לאחר שבכל העולם דיווחו על נאומה התקיף של מייגן מרקל נגד הרשתות החברתיות בכנס וירטואלי של מגזין Fortune - במסגרתו הגדירה את המשתמשים בהם כ"מכורים לסמים" - מתברר שההשפעה של דבריה לא מקרית. הנאום של מרקל מגיע בעיצומו של שיח ציבורי ער סביב השפעת הרשתות החברתיות, שצף בעקבות עליית הסרט "מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית" (The Social Dilemma) בנטפליקס, וכפי שכמה גולשים וכלי תקשורת הבחינו - יש ביניהם הרבה מן המשותף, אולי אפילו יותר מדי.

למקרה שהיה צורך בעוד מחלוקת סיבב מרקל, הדוכסית מואשמת ביממה האחרונה בפלגיאריזם (גניבה ספרותית), שכן רבים מהרעיונות שהציגה הופיעו בסרט המדובר. "(מרקל) גנבה מהדוקו 'מסכי עשן' את התאוריה לפיה משתמשי הרשתות החברתיות הם כמו מכורים לסמים, והיה לה עוד האומץ לומר שהיא לא הייתה ברשתות במשך שנים?", תהתה אחת הגולשות, שהזכירה כי מרקל מתקשרת דרך עוקביה בפלטפורמות רבות, חלקן מטעם בית המלוכה הבריטי וחלקן מטעם The Tig, הבלוג אותו ייסדה. "מייגן גונבת בכזו טבעיות, שזה כבר מצחיק", הוסיף גולש אחר, ובמגזין EVOKE ציינו כי "מישהי פה צפתה ב'מסכי עשן' לאחרונה...".

חלק מהגולשים לא הסתפקו רק בהשוואה בין הרעיונות הכללים, ואף הוכיחו כיצד מרקל העתיקה חלקים מסוימים כמעט מילה במילה. כך, למשל, ב"מסכי עשן" ניתן למצוא את הסטטיסטיקאי אדוארד טופטה שמסביר כי "יש רק שתי תעשיות שקוראות ללקוחות שלהן 'משתמשים': סמים בלתי חוקיים, ותוכנות מחשב". מרקל, מצדה, הסבירה במהלך הכנס כי "יש מעט מאוד דברים בעולם בהם אתה קורא לאדם שמעורב בהם 'משתמש' - אנשים שמכורים לסמים נקראים משתמשים ואנשים הפעילים ברשתות חברתיות". 

כפי שכבר צוין, מרקל אף השוותה את משתמשי הרשתות החברתיות ל"מכורים לסמים" - אבחנה דומה מאוד לזו שהופיעה בסרט, שם נטען כי "המדיה החברתית היא סם". אותו דבר חל גם על ציטוט אחר מהסרט, לפיו "האלגוריתם משתפר בהצמדה שלנו למסך", שבגרסה המרקלית הפך ל"יש משהו אלגוריתמי שיוצר את האובססיה הזאת, שאני חושבת שהיא לא בריאה להמון אנשים". נכון לשעה זו, מרקל טרם הגיבה להשאמות נגדה.

View this post on Instagram

Meghan, The Duchess of Sussex warns against the pitfalls of social media addiction during a conversation at the #FortuneMPW Next Gen Summit.

A post shared by FORTUNE (@fortunemag) on