בארץ מכירים אותו בעיקר מתפקיד הסוכן הניורוטי בסדרה "להיות איתה". אבל כבר יותר מעשרים שנה מארק איווניר חי בלוס אנג'לס ומתחזק קריירה יציבה ומרשימה - כנראה הישראלי הכי עסוק בהוליווד אחרי גל גדות. בימים אלו מככב איווניר בסדרה "הרחק" שמשודרת בנטפליקס ועוסקת בצוות אסטרונאוטים שטסים למשימה המאוישת הראשונה למאדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מפקדת החללית בסדרה היא הילרי סוונק, פעמיים זוכת האוסקר. אבל נטפליקס מנסה למשוך צופים מכל העולם, אז שאר הצוות הוא רב לאומי. ביניהם, איווניר שמגלם את דמותו של הקוסמונאוט הרוסי מישה פופוב ששהה בחלל יותר מכל אדם אחר וניצב בקונפליקט חריף מול המפקדת. בין היתר ניתן למצוא בסדרה גם דמות של אסטרונאוט בריטי יהודי שמדבר בעברית מדי פעם.

המסע של מארק איווניר (צילום: N12)
מארק איווניר | צילום: N12

אחרי שזכה למחמאות גדולות מרוברט דה נירו שאמר עליו: "אף אחד לא התקרב למה שהוא מסוגל לעשות", ועבד עם ספילברג בשלושה סרטים, התווספו בשנים האחרונות לרשימת העבודות הארוכה של איווניר כמה תפקידי אורח קבועים בסדרות כמו "האפיפיור החדש", "הומלנד", ו"בארי" שזכתה לשבחים רבים. בדרך כלל הוא משחק דמויות משנה ממוצא רוסי, אבל עכשיו בפעם הראשונה הוא באחד התפקידים הראשיים בסדרה גדולה.

לשחק בתפקיד עוצמתי כל כך מול כוכבת זוכת אוסקר משנה את המעמד של איווניר בהוליווד, אם כי בתקופה הזו לא תמיד קל להרגיש את זה אך איווניר סיפר שגם עם המסכה קיבל שורה של מחמאות כאשר זיהו אותו באחת החנויות: "לאט לאט הסתבר שכל האנשים שם רואים את הסדרה".

יוצרי הסדרה הציבו לעצמם אתגר די גדול, לשחזר את התנועה בחלל בתנאי חוסר כבידה. בדרך כלל לא רואים את זה בסדרות מדע בדיוני, כי ההשקעה יקרה מדי. לפני הצילומים קיימו השחקנים סוג של טירונות אסטרונאוטים. שבועיים של אימונים עם כבלים ורתמות כדי לצלם את הסצנות בחלל. "אימנו אותנו להגיע למצב שבו אנחנו יכולים להתהפך - הכל צריך להיות בהילוך איטי כמו בחלל אז צריך להגיע למצב שבו אתה בשליטה מוחלטת על הגוף שלך", הסביר איווניר.

הילרי סוונק (צילום: Dimitrios Kambouris, GettyImages IL)
הילרי סוונק. ארכיון | צילום: Dimitrios Kambouris, GettyImages IL

איווניר בן ה-52 היה המבוגר בצוות, אבל דווקא הוא הסתגל הכי טוב, כנראה כי בתחילת הקריירה שלו בארץ עבד בקרקס. "הייתי אקרובט ופעלולן, אז כבר מהיום השני שמו אותי על הרתמה והתחלתי לעשות פליק-פלאקים כאלה וכולם (הצוות) אמרו וואו", סיפר.

"הרחק" היא אחת הסדרות המצליחות של נטפליקס בישראל וגם בעולם בשבועות האחרונים, אבל איווניר לא יכול לרכוב על ההצלחה כי כרגע הוליווד משותקת בגלל הקורונה. בימים האלה הוא עושה חזרות מהבית חמש שעות מדי יום בזום לסרט שיצטלם באוסטריה בחודש הבא. הוא מחכה שהוליווד תחזור לחיים - לאודישנים, להפקות. כך הוא יוכל לממש את ההצלחה בסדרה הזו להמשך הקריירה המאוד מרשימה שלו.