הרבה לפני "ליגת הצדק", "נעלמת", "ארגו" והזוגיות עם אנה דה ארמס - בן אפלק היה עוד שחקן צעיר שחיפש בנרות סרטים שיסכימו לקחת אותו. אז, באמצע שנות התשעים, אפלק קיבל הזדמנות משמעותית מצדו של הבמאי קווין סמית', והשתתף בקומדיה "עכברי הקניון" שהפכה עם השנים לקאלט. ולמרות שאפלק חייב חלק גדול מההצלחה שלו לאותו סרט - מתברר שההתנהגות שלו על הסט כמעט גרמה לפיטוריו. 

בראיון למגזין אנטרטיינמנט וויקלי לרגל חגיגות 25 שנים לסרט, סמית' סיפר כי גסות הרוח של אפלק סיבכה אותו עם אחד המפיקים הבכירים. "אני זוכר שג'ים ג'קס, המפיק, אמר 'יש בחור שמגיע היום ואני לא רוצה שהוא ישתתף בסרט'", סיפר סמית', "אמרתי, 'מי זה?' והוא אמר, 'בן אפלק, הוא היה ב'טריפ נעורים', יש לו פה מטונף'. הוא אמר ש'היו הרבה קללות בתסריט, אבל בן זרק פנימה עוד מאות קללות'".

"אמרתי לו 'ובכן, יש לנו המון קללות בתסריט שלנו'", הסביר סמית', "הוא אמר 'נכון, ואם תכניס את הבחור הזה לסרט, הוא ימשיך להוסיף עוד קללות, אז אני לא רוצה אותו בסרט, יש לו פה מטונף'". ועדיין, למרות הדרישה - המשך הקריירה של אפלק כבר ידוע. 

לפי סמית', העובדה שסרט אחר של אפלק, "סיפורו של וויל הנטינג" (שזיכה אותו גם בפרס אוסקר ראשון על התסריט), נמכר באותם ימים לאולפני קאסל רוק, לא השפיעה ולו במעט על המסירות של השחקן. "בן הגיע, והיום בו הוא עשה את האודישן היה היום בו הוא התבשר כי הרעיון שלו נמכר ל'קאסל רוק'. אמרתי, 'למה אתה נבחן לסרט הזה?' והוא ענה, 'אני עדיין רוצה לשחק!' אמרתי לו 'טוב, בוא נראה מה יש לך להציע'". סמית' הודה כי אפלק הרשים אותו ביכולת המשחק שלו, והוא החליט ללהק אותו לסרט למרות אזהרותיו של ג'קס: "הוא היה גדול. בן בחור גבוה, הוא נבחן לתפקיד של טי. אס., כמו כל שאר הגברים, אבל מיד חשבתי, טוב, הוא שיחק בריון ב'טריפ נעורים' אבל הוא יהיה מעולה בתפקיד שאנון. ג'קס אמר לי, 'הוא הולך לטנף את הסרט!' ועניתי לו, 'מאוחר מדי', ובן הצטרף למסיבה שלנו".

למרות שהפך לסיפור הצלחה, סמית' מספר כי אפלק מעולם לא שכח מאין בא. לפי הבמאי, אפלק צפוי להשתתף גם בסרט ההמשך דל התקציב של "עכברי הקניון" שיוצא לפועל בימים אלה - וכי הוא עצמו היה זה שביקש לקבל בו תפקיד נרחב, מאחר שבתו הבכורה אוהבת את ההופעה שלו בסרט המקורי.