למרות שעברו מעל שני עשורים מאז מותה של הנסיכה דיאנה, החיים והמוות שלה ממשיכים לסקרן את הממלכה הבריטית ואת העולם כולו - כשההופעה שלה בעונה הקרובה של "הכתר" של נטפליקס, בגילומה של השחקנית הצעירה אמה קורין, רק מוסיפה לבאזז. במקביל, שמה של הנסיכה המנוחה חזר לכותרות בעקבות ראיון זכור מעברה, ש-25 שנה אחרי צף מחדש ועורר מחלוקת בבריטניה.

בנובמבר 1995 העניקה דיאנה ראיון לעיתונאי ה-BBC מרטין באשיר שם אמרה בין השאר שהיא "לא חושבת שתהיה מלכה כי אנשים במשפחת המלוכה לא מעוניינים בכך", הוסיפה שהם "מפחדים מאישה חזקה" ואמרה על נישואיה לנסיך צ'ארלס כי היא "הייתה עושה דברים אחרת" ו"היינו שלושה בנישואים האלה, אז זה היה קצת צפוף", בעודה מתייחסת לרומן המפורסם של צ'ארלס עם קמילה פרקר בולס, אשתו השנייה.

בשבוע שעבר פורסם כי אחיה של דיאנה, צ'ארלס ספנסר, הציג ראיות לפיהן באשיר השיג את הראיון עם דיאנה במרמה, כשהטענה המרכזית הייתה שהעיתונאי הציג בפני ספנסר מסמכים מזויפים שנועדו לשכנע אותו שמישהו מהצוות המקורב אליו מקצועית מדליף לעיתונות פרטים על המשפחה.

עכשיו, חברה קרובה של דיאנה בשם רוזה מונקטון חושפת פרטים חדשים על התנהלותה בימים סביב אותו הראיון והטקטיקות שבאשיר השתמש בהן לכאורה, שלטענתה נטעו בה פרנויה. "דיאנה השתנתה מאדם שמאוד עסוק בענייני היומיום, כמו כל אדם נורמלי, למישהי שאובססיבית לכך שרוקמים נגדה מזימות", אמרה מונקטון לדיילי מייל הבריטי. 

לפי אחיה של דיאנה, הוא מצא מכתב ששלח אליו באשיר שכלל שמועות על רומן בין הנסיך צ'ארלס לאומנת של בניה, ומונקטון מאשרת כי דיאנה אכן חשדה שבן זוגה מנהל רומן עם האומנת. "היא האמינה לטענות השערורייתיות של באשיר", הסבירה במהלך השיחה, "אחת המיומנויות שלו הייתה לנצל את העובדה שהיא נוטה להאמין שה'אויבים' שלה מרגלים אחריה. חייבים לזכור שזו אישה שבמהלך כל חיי הנישואים שלה נרדפה על ידי צלמי פפראצי, אז אין פלא שהיה קל לשכנע אותה במזימות". מונקטון האשימה גם היא את באשיר בכך שזייף מסמכים כדי לשכנע את דיאנה בדבריו. 

הנסיכה דיאנה, 1995 (צילום: BBC)
ה-BBC פצחו בחקירה. דיאנה בראיון למרטין באשיר | צילום: BBC

מונקטון הוסיפה שדיאנה לא סיפרה לה על קיום הראיון עד לבוקר של היום בו הוא שודר, מכיוון שחששה שחברתה תשכנע אותה שלא להתראיין. "היא הייתה תחת השליטה של באשיר, ולא נשאר אפילו זכר לאדם השקול, הכיפי ומלא החמלה שהיא הייתה", אמרה מונקטון על חוויית הצפייה בראיון עצמו. "בדיעבד, החלק הכי מצמרר היה כשהוא שאל אותה אם היא באמת מאמינה שמישהו מנהל קמפיין נגדה. בהתחשב בכמה הוא היה חסר לב וכנות באופן בו הוא השיג את הראיון, האירוניה מאחורי השאלה הזאת טרגית". 

"הראיון הזה, שהושג בדרך מרמה, כנראה שינה את ההיסטוריה", הוסיפה מונקטון, כשהיא מתייחסת להליך הגירושים שהחלו דיאנה וצ'ארלס לאחר שידורו. "החלטות לגבי העתיד שלהם נעשו במהירות, מבלי לחשוב לעומק על ההשלכות". מונקטון אפילו אמרה שאלמלא נערך הראיון הזה, יתכן שדיאנה הייתה בחיים, והסבירה: "אחת ההחלטות הייתה לנשל את דיאנה מהתואר המלכותי שלה. אם היא עדיין הייתה אוחזת בו, היא הייתה תחת השגחת הארמון ב-31 באוגוסט, 1997 בפריז, וכמעט בטוח שהיא לא הייתה בידיים הבלתי אחראיות של נהג שיכור ומאיץ שהועסק על ידי אביו של בן זוגה דודי".

למרות שעברו 25 שנה מקיום הראיון, ב-BBC התחייבו לפצוח בחקירה פנימית על מנת לבדוק את שיטות העבודה של באשיר - שכיום נמצא בסכנת חיים עקב הידבקות בקורונה - והאם ההאשמות כלפיו נכונות. "אנחנו לוקחים את הנושא ברצינות והדיווחים האחרונים מדאיגים אותנו", אמרו בהודעה לתקשורת.