במסגרת הסדרה התיעודית "עפרה" שמשודרת בהוט 8, היוצרים דני דותן ודליה מבורך עשו תחקיר מקיף וראיינו עשרות ממקורביה במטרה אחת - להבין מי הייתה באמת עפרה חזה. הם גילו להפתעתם עפרה אחרת מהתפישה הציבורית המקובלת. "גילינו מורדת", מספרת מבורך, "היא מרדה במה שיועד לה בתוך המשפחה. היא בחרה בקריירה ושילמה על כך מחיר אישי כבד".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

דותן מסביר כי עפרה לא הייתה מה שרוב האנשים חשבו: "חושבים שעפרה הייתה ילדה קטנה ומטומטמת - היא ממש לא הייתה. עפרה אמרה 'לא' לשיטה. היא אמרה 'אני לא הולכת עכשיו לעשות מה שאתה חושבים'". וכך היה. עפרה מרדה במשפחתה כבר בגיל 14 כשעזבה את בית הוריה בשכונת התקווה ועברה לגור אצל בצלאל אלוני ומשפחתו בדירה קטנה ביד אליהו. אלוני גילה אותה והפך לאחר מכן למנהל המיתולוגי שלה לאורך כל הקריירה.

עפרה חזה מחייכת (צילום: ארכיון עפרה חזה)
עפרה חזה מחייכת | צילום: ארכיון עפרה חזה

בשנות ה-80 וה-90 עפרה הייתה הזמרת המצליחה בישראל עם קריירה בינלאומית משגשגת, שבשיאה היא הייתה לישראלית הראשונה שהייתה מועמדת לפרס הגראמי היוקרתי. על אף ההישגים וההצלחה הגדולה, יוצרי הסדרה טוענים שלדעתם עפרה כלל לא הייתה מאושרת אלא פעמים בודדות בלבד - כשהחליטה לעזוב את הבית לטובת הקריירה וכשהחליטה להתחתן.

עד שפגשה את דורון אשכנזי, עפרה מעולם לא תועדה עם בן זוג. בשלב מסוים, השאלה מתי עפרה הולכת להתחתן הפכה בישראל כמעט לספורט לאומי. "בעשרות ראיונות אמרה עפרה שיש לה חבר ושהיא לא רוצה לדבר עליו", מספר דותן.

הבן הסודי של עפרה חזה (צילום: מתוך "עפרה" HOT8)
עפרה והבן שעד לאחרונה היה סודי | צילום: מתוך "עפרה" HOT8

במסגרת הסדרה מספרים היוצרים כי על אף מה שהיה נהוג לחשוב, לעפרה אכן היה בן זוג - המוזיקאי דני מסינג. המוזיקאי מספר על קיץ רומנטי בסיבוב הופעות בארה"ב כשעפרה הייתה בת 19. "בשלב מסויים הפכנו בני זוג", סיפר מסינג. "דיברנו יחד, היינו יחד, שכבנו יחד".

שאלתה הזוגיות של עפרה לפני שפגשה את דורון, הפכה יותר דרמטית לאחר מותה מאיידס בשנת 2000 בגיל 42. אשכנזי מת שנה אחריה ממנת יתר, וגם הוא התגלה כחולה איידס. עד היום נותרה השאלה מי הדביק את מי פתוחה, בצלאל אלוני האשים את אשכנזי כי הוא זה שהדביק אותה: "היא הייתה בתולה, בריאה, עשירה ומאושרת", אמר אלוני בתוכנית אירוח בעבר.