"לאחר שיקול ממושך ומחשבה מעמיקה, ולאור יחסי האנוש המעורערים, האמון המעורער והמצב הכלכלי המידרדר והולך, אני מציע בזאת לסגור את המדינה לשלושה חודשים, לפטר את התושבים, לערוך בדק בית יסודי - ולהתחיל הכול מחדש" - מרגיש לכם רלוונטי? כך נשמע לפני כמעט 50 שנה מערכון "המדינה נעולה" ששודר בתוכנית ניקוי ראש, מי היה מאמין שעשורים לאחר מכן המדינה באמת תינעל? חזרנו לאנשים שעומדים מאחורי המערכון האגדי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"בסוף 1974 היינו מצורעים בעולם", סיפר אפרים סידון, אחד מהכותבים בתוכנית. "הגוש המזרחי אחרי מלחמת יום כיפור לא דיבר איתנו, האו"ם החליט שהציונות זה גזענות, היה חרם נפט על ישראל, מכוניות, היו צריכים להשבית אותן יום בשבוע. היינו על הפנים מבחינה כלכלית - ולכן החלטנו שאולי כדאי לסגור את המדינה לשלושה חודשים, להקים מדינה חדשה".

"תראה, אז, ב-74' היינו אחרי קטסטרופה, עכשיו אנחנו לפני קטסטרופה", הוסיף סידון. "זה ההבדל הגדול". רבקה מיכאלי סיפרה: "אצלנו זה היה בתקופה של ייאוש גדול, אף אחד לא החליט על סגר, אבל הבדיחות היו 'האחרון שעוזב מכבה את האור'. אנחנו היינו אחרי רעידת אדמה הכי גדולה שהייתה בחברה הישראלית".

"לא הרווחנו גרוש בניקוי ראש", אמר טוביה צפיר. "לא קיבלנו מה שמקבלים היום ב'ארץ נהדרת'". ורבקה הוסיפה: "יותר מזה, ספי ריבלין נתקע בלי משכורת, מוטי (קירשנבאום) נתן לו כסף עד שהוא יקבל משכורת". על הסגר הנוכחי, יש להם בעיקר ביקורת: "תראה, זה לא סגר, זה סוגריים", אמרה התלוצצה רבקה. "אני מקווה שיהיה איקאה, כי אני איהרס אם לא יהיה. אני מרכיבה כל פעם את עצמי, יש לי חלקים שאני קונה באיקאה".

"יש לממשלה בעיה עם העם", אמר סידון, "והיא מנסה להחליף אותו בשלושת החודשים האלה - אולי היא תקבל עם חדש. יש עכשיו שיטת הריצ'רץ', זה עובד יופי - כל זמן שהרוכסן עובד. אז ראינו חרא של עבר, אבל יש לאן לשאוף. היום אתה תסגור, אתה יודע שחודש אחרי זה תסגור אותה עוד פעם".