בפגישת האמנים עם רה"מ נתניהו, שר הבריאות, שר האוצר ושר התרבות, הוחלט הערב (ראשון) לפתוח את עולם התרבות להופעות בחוץ. לפי המתווה עליו הכריזו, הופעות תרבות ואמנות יוכלו להתקיים באוויר הפתוח, כשהמתחמים יחולקו לקפסולות של עד 20 בני אדם. במקביל, בהפגנה שנערכת מול ביתו של גנץ מביעים אנשי עולם התרבות את התנגדותם למתווה, ומבחינתם מדובר בפתרון חלקי בלבד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש הממשלה אמר בתום הפגישה שההחלטה שקיבלו לקיים הופעות באוויר הפתוח "מאוד מבוקרת". במקביל, תיבדק בשבועות הקרובים האפשרות של פתיחת ההופעות בחללים סגורים תחת תכנית ה"רמזור" של פרופ' גמזו. שר התרבות חילי טרופר אמר: "עולם התרבות הוא עולם חשוב. זו גם בשורה לפרנסה של עשרות אלפי אנשים שמטה לחמם נשבר, וזו גם בשורה חשובה למיליוני ישראלים בימים קשים שיוכלו לחזור ולצרוך תרבות".

נציגי עולם התרבות עברי לידר, יהורם גאון, עידן עמדי, שלום אסייג, יש לפידות וזהבה בן עם ראש הממשלה והצוות שלו, נפגשו עם נציגי הממשלה על מנת למצוא פתרון. עברי לידר סיפר שבאו על מנת לבטא את כאבם: "סיפרתי לראש הממשלה שלמעלה מ-250 אלף חברים שלי למקצוע יושבים כבר חמישה וחצי חודשים בבית ומדממים. סיפרתי לו על מאות ארגזי מזון שנשלחים כל שבוע". לידר הוסיף שהוא מרגיש שניתנה לנציגים אוזן קשבת: "ראש הממשלה הקשיב בקשב רב והורה לפתוח על פי המתווה שהוצג לו, במקומות תחת כיפת השמים ולהקים ועדה להמשך פתיחת האולמות".

בהפגנה של תעשיית התרבות מול ביתו של ראש הממשלה החליפי בני גנץ בראש העין השתתפו בין השאר מיקי קם, עידו מוסרי, אסי לוי וטלי אורן. הם דורשים שהאולמות ייפתחו בדיוק כפי שנפתחו המסעדות וחדרי האוכל וכפי שייפתחו בקרוב השמיים.

הפגנת האמנים מחוץ לביתו של גנץ (צילום: צו 8 לפועלי התרבות)
הפגנת האמנים מחוץ לביתו של גנץ | צילום: צו 8 לפועלי התרבות

הפגנת האמנים מחוץ לביתו של גנץ (צילום: צו 8 לפועלי התרבות)
הפגנת האמנים מחוץ לביתו של גנץ | צילום: צו 8 לפועלי התרבות

בארגון השחקנים שח"ם לא התרגשו מהמתווה החדש. בתגובה להחלטת ראש הממשלה ושריו הם מסרו: "מתווה אחיד לכולם משמעותו דין הסופרמרקט, הקניון וחוף הים כדין אולמות התאטרון, הצגות ומופעי החוץ. בזמן שמאשרים טיסות של 300 איש ללא קפסולות אין סיבה לא לפתוח את אולמות התרבות".

מפורום מוסדות התרבות נמסר: "על אף שראשי מערכת הבריאות כבר הסכימו להתחיל לפתוח אולמות בצורה הדרגתית בשבועיים הקרובים, ה'בשורה' שיצאה הערב מראש הממשלה מתייחסת רק למופעי תרבות בחוץ. מופעים בחוץ הינם חד פעמיים במהותם, ואילו ליבת העשייה התרבותית נמצאת באולמות, אשר על פי הפרופסורים גמזו וגרוטו 'אינם מהווים מקור הדבקה' - ציטוט שלהם".

בפורום הוסיפו: "אולמות התרבות בטוחים בהרבה ממטוסים, ממסעדות, מחדרי כושר ומאיקאה, ולמרות זאת רבבות אמנים, יוצרים, ועובדי עולם התרבות הם בני ערובה כבר חודשים רבים להחלטות שרירותיות וחסרות פשר. אין צורך ב'מתווה חדש', יש מתווה קיים אשר הופעל בהצלחה במשך 12 יום ובוטל ללא הסבר. ביום ג' הקרוב נעלה כולנו לבלפור ונקרא לפתיחת אולמות התרבות והשבת הענף לחיים".