יובל שמלא ואלכס חזנוב מתכוננים לחצי הגמר (צילום: מתוך "נינג'ה ישראל", קשת 12)
אלכס חזנוב חוזר לנינג'ה ישראל | צילום: מתוך "נינג'ה ישראל", קשת 12

המסע של אלכס חזנוב ב"נינג'ה ישראל" ידע שיאים גדולים, התרסקויות ופציעה אחת קריטית. המטפס המקצועי שזכה באליפות העולם בטיפוס בולדרינג וחמש פעמים באליפות הארץ, כיכב בעונה הראשונה כחלק משלישיית המטפסים האגדיים - יובל שמלא, יפתח קושניר וחזנוב עצמו, והפך לפייבוריט ולאחד המועמדים הבטוחים לניצחון.

אחרי נפילות מפתיעות ולא אופייניות למים בשלב המוקדמות ובחצי הגמר, חזנוב נתן סיום מדהים כשהעפיל עד למכשול הלוחות הצפים בשלב השלישי של הגמר והיה רחוק לוח אחד, סנטימטרים בודדים, מהמזרון ומהר המידוריאמה. רגע לפני שחזר לעונה השנייה שבה התכוון לבנות את הרקורד המושלם, חזנוב נפצע.

"טסתי לתחרות בארצות הברית ובאחד האימונים המכינים עשיתי תנועה לא טובה בברך", הוא משחזר, "נפצעתי וקרעתי ב-70% את אחד הגידים של ההמסטרינג. מצאתי את עצמי במיון. זה היה מאוד מתסכל כי מעבר לעונה השנייה של הנינג'ה, זה היה חודש וחצי לפני אליפות העולם שהיא הקריטריון הראשון למשחקים האולימפיים של 2020. הייתי מושבת כמעט ארבעה שבועות, על קביים, ובכל זאת ניסיתי להמשיך להתאמן".

אפילו פציעה חמורה ומבאסת לא גרמה למטפס להרים ידיים ולוותר. "חמישה ימים אחרי שהורדתי את הקביים התחריתי באליפות ישראל והבאתי מקום שני", הוא מספר, "שלושה ימים אחר כך טסתי לאליפות העולם עם ברך חצי עובדת. זו הייתה שנה מטורפת".

במקביל לתחרויות, חזנוב הקפיד ללוות את חברו הטוב שמלא למסלול העונה השנייה, משלב המוקדמות ועד לגמר. "הרגשתי סופר לחוץ רק מלעמוד בצד ולעודד אותו. את העונה הראשונה סיימנו כפייבוריטים, זאת אומרת שבעונה שאחר כך מכירים אותך ואתה חייב לבצע. זה מאוד מלחיץ", מודה חזנוב, "עכשיו יש עוד אנשים שנוספו לרשימת הפייבוריטים כמו גיל מרנץ ויוסי בן יוסף, ופתאום אתה לא הבן אדם היחיד שמסתכלים עליו".

מדהים שגם לספורטאי תחרותי מנוסה כמוך מסלול הנינג'ה גורם לכאלו דפיקות לב.
"עשיתי המון תחרויות בחיים, אבל אף פעם לא הייתי לחוץ כמו לפני הנינג'ה. יש כל כך הרבה חוסר ודאות כמו איך המסלול ייראה ומהם המכשולים שיביאו השנה. כל עונה זה נהיה יותר גדול ויותר בומבסטי וקשה להתכונן לזה. אני בהחלט לחוץ ומתרגש, אבל מרגיש שהעונה הקרובה הולכת להיות עונה מדהימה".

>> עוד על "נינג'ה ישראל 2021" בפייסבוק ובאינסטגרם

"אומרים 'אלכס הוא לא איום', אני רוצה לשנות את התפיסה הזאת"

מאז שהתאושש מהפציעה, חזנוב עובד קשה מאוד לקראת מסלול העונה החדשה (בקרוב בערוץ 12). "לא זנחתי את הטיפוס, אבל בהחלט פיניתי הרבה זמן להכנה לנינג'ה", הוא מספר, "כשבאתי למכון נינג'ה בפעם הראשונה הרגשתי אנדרדוג בטירוף. הרמה של כולם עלתה שנות אור מאז העונה הראשונה. התאמנתי המון ועבדתי הרבה על טכניקה, כי כוח ממש לא חסר לי. הייתי ב'ביסט' ברחובות, אצל אדם מלכי ברעננה ואצל סול ואמור בקיבוץ. הסתובבתי בכל הארץ ולמדתי כמה שאפשר מכולם".

חזנוב מגיע העונה כשהוא מוכן יותר, נחוש יותר ורוצה לשנות את מה שהמתמודדים האחרים חושבים עליו. "בעונה הראשונה הרבה אנשים חשבו שהיה לי פוקס. אני יודע שאנשים מדברים ואומרים, 'אלכס בסדר, אבל היה לו פוקס והוא לא מאיים'. אף אחד לא יגיד שהוא חושש מאלכס", הוא מספר, "אני בא השנה לשנות את התפיסה הזאת, אני רוצה להראות שאני ראוי שיקראו לי נינג'ה. הפנטזיה שלי שיובל ואני נגיע ביחד להר המידוריאמה, וזה יהיה הוא ואני ראש בראש".

מה עלולה להיות נקודת התורפה שלך במסלול?
"מכשולי הבאלאנס, כל הגשרים והצינורות. בעונה השנייה המון מטפסים נפלו במכשולים של שיווי משקל, זה משהו שמאוד קשה לתרגל באימונים. לא משנה כמה קוביות ורולרים תשים על הרצפה, זה עדיין לא ירגיש אותו הדבר כמו על המסלול כשיש מים מתחת. אלה מכשולים שקשה להתכונן אליהם ומהם אני הכי חושש".

View this post on Instagram

A post shared by Alex Khazanov // אלכס חזנוב (@alexkhazanov) on

חזנוב סיים את העונה הראשונה של "נינג'ה ישראל" כרווק מבוקש, אבל השנה תפגשו חזנוב אחר, מאוהב ובזוגיות ארוכה. "הכרתי את צליל כמה חודשים אחרי העונה הראשונה. היא לא ראתה את התוכנית", הוא מספר, "היא עברה לתל אביב כי התחילה ללמוד באוניברסיטה. אח שלה מטפס בקיר טיפוס ובאחד הימים הוא הזמין אותה לבוא. נכנסתי לקיר טיפוס, היא עמדה שם ליד הקופה והעיניים שלנו נפגשו. בסוף היום לקחתי את המספר שלה".

ובשלב הזה עוד אין לה מושג מי אתה.
"באותו יום היא שלחה הודעה לאמא שלה, 'בחור נחמד מאוד, אלוף עולם, לקח את המספר שלי ואני חושבת שאצא איתו'. היא לא זכרה את שם המשפחה וכתבה אלכס שטילוב. אמא שלה הסתכלה בגוגל ואמרה לה, 'צליל, אלכס שטילוב בן 31 והוא נשוי, זה לא בסדר שתצאי איתו'. אחר כך צליל אמרה לה שאני אלוף העולם בטיפוס ואמא שלה, שראתה נינג'ה, אמרה - 'אלכס חזנוב לקח את המספר שלך?'. אחרי זה יצאנו והכרנו, אנחנו בזוגיות עוד מעט שנתיים וגרים ביחד בתל אביב. זה כיף חיים ומדהים".