יורה לכל הכיוונים, בלי פילטרים: יושב ראש לשכת עורכי הדין לשעבר, ומי שהיה האיש החזק במערכת המשפט, אפי נוה מצהיר - "נתניהו לא יודע ולא עודכן על זה שאישרתי את פרסום הקלטת". בריאיון בלעדי לגיא פלג ששודר הערב (שבת) בחדשות סוף השבוע הגיב להקלטות שיחותיו עם מנדלבליט שנחשפו במהדורה המרכזית, מסביר מדוע הסכים לפרסום ומתייחס לראשונה להאשמות נגדו בפרשה שזכתה לשם "מין תמורת מינוי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הוא היה האיש החזק של מערכת המשפט. יושב-ראש לשכת עורכי הדין, שביקש לשנות את סדרי בראשית. הוא מיקד כוח עצום, ונהנה להראות שהוא הקובע.  עכשיו האיש הזה יוצא לקרב חייו, והוא מסמן את מי שלטענתו רודף אותו, מי שעומד מאחורי הנפילה שלו - שי ניצן. 

"אני לא סוחט ואני לא מאיים, אני מנהל את ההגנה שלי", הוא מבהיר. ביום שני יתייצב פרקליטו של נוה, עורך הדין בעז בן צור, לשימוע בפרקליטות - ינסה לשכנע שעשו לנוה עוול עצום, שהכשירו שרץ שבית משפט יתקשה לתת לכך הכשר. ייתכן שירמוז כי הגנתו של נוה עשויה להתמקד גם בדרך שבה באמת פעלה הוועדה לבחירת שופטים. "אני לא יודע מה יהיה", מדגיש נוה. "מבחינתי אני הולך לשימוע מתוך תקווה שאולי זו כבר לא הפרקליטות של שי ניצן - כי אם זו לא הפרקליטות של שי ניצן התיק הזה צריך להיסגר".

"עם כל החברות עם אביחי, אני נאבק מול מפלצת, וכולם צריכים לדעת מי זו המפלצת הזו", הצהיר נוה. "ותאמין לי, יכולתי להציג את המפלצת הזו עוד יותר ממה שהיא מוצגת. נמנעתי. הסתבכתי עם אדם נקמן ורע, שיש לו את הכוח, והוא השתמש בו. לכן אני נמצא כאן עכשיו". 

אפי נוה אותת בשבוע שעבר כי הוא לא מתכוון להיכנע. חשבו שהוא מובס, מוכה, ודאי פצוע, אבל אז נשלפה ההקלטה - שפורסמה במהדורה המרכזית - ובה כינה מנדלבליט את ניצן "מניאק". נוה הסביר מדוע הסכם לפרסום ההקלטות: "הוא גרם לי נזקים אדירים. היה חשוב לי שכל אחד יכיר ויבין בדיוק מי זה שי ניצן. למעשה, בדיוק מה שאני חשתי ביחס לשי ניצן, חש גם היועץ המשפטי לממשלה". 

"ניצן היה חסר מעצורים כלפיי"

נוה הדגיש: "ההקלטה הזו באה להוכיח ולהראות דבר אחד שאני כל הזמן טוען אותו - ההשפעה הרעה שהייתה לפרקליט המדינה לשעבר, שי ניצן. ואם שי ניצן לא מצמץ, ויכול היה להתנהל כפי שהוא התנהל כלפי היועץ המשפטי לממשלה, כלפיי הוא בכלל היה חסר מעצורים".

למרות הפרסומים על כך שיש בידיו הקלטות נפיצות אחרות והוא עשוי להשתמש בהן, נוה הבהיר שאינו מאיים על איש: "בסך הכול רציתי שהמניעים מאחורי מעצרי ייחשפו. עורך הדין שלי בועז בן צור ממש התנגד ולא רצה שאאשר את הפרסום הזה. בסופו של דבר זו החלטה שלי ואני החלטתי לאשר את הפרסום. אני חושב שיש עניין ציבורי".

על הרמיזות לקשר עם נתניהו אמר: "בוא גם את הבלון הזה אולי נפוצץ אחת ולתמיד. אין לי שום קשר לבנימין נתניהו". למרות שהשניים חולקים עורך דין, נוה הבהיר: "יש חומה סינית ואני מנהל את העניינים שלי רק עבור עצמי ואין לי קשר עם נתניהו, אף פעם לא שוחחתי איתו, אף פעם לא דיברתי איתו. הוא בוודאי לא ידע ולא עודכן על זה שאישרתי את פרסום הקלטת".

 

ניצן ומנדלבליט, פרקליט המדינה והיועמ"ש (צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות)
ניצן ומנדלבליט, ארכיון | צילום: תומר ניוברג, פלאש 90, חדשות

"כל מה שרציתי זה להוציא לאור שיחה שמסבירה בדיוק מי זה שי ניצן, פרקליט המדינה", טען. "אני מנהל מאבק שהוא גרר אותי אליו. התיק הזה זה תיק שהוא תפר אותו מהחל ועד כלה". על עיתוי פרסום השיחה השיב: "מתי רצית שאני אוציא אותה, יומיים אחרי השימוע? זה משנה? יש הבדל? המתנתי לראות אולי השפיות תחזור, אולי בעצם אם זה לא שי ניצן אז אלה שתחתיו יתעשתו, אני מאוד מקווה שזה יקרה".

על היחסים עם מנדלבליט אמר: "היינו חברים, אפילו חברים קרובים. אני כועס על אביחי מאוד. אני כועס עליו מאוד. הוא פסל את עצמו מלעסוק בעניין שלי בגלל החברות שלנו, ובצדק. אבל כשאתה יודע בדיוק מי זה פרקליט המדינה, אתה בעצמך חווית אותו על גרונך, אתה יודע על היריבות שלנו - לך נראה הגיוני ששי ניצן יטפל בתיק שלי? כמו שמנדלבליט פסל את עצמו, גם שי ניצן היה צריך לפסול את עצמו".

לדבריו, "אני ציפיתי ממנו גם כחבר, אבל קל וחומר כראש התביעה הכללית, לעשות זאת". בפנייה למנדלבליט אמר: "אתה צריך היית להגיד לחיית הטרף הזו: 'אדוני, אתה מנוע מלטפל בתיק הזה. אתה לא יכול לטפל בעניין של מישהו שחודשיים לפני כן כל מדינת ישראל רואה אותו מתבטא נגדך בצורה בוטה'. בפרקליטות על הרבה פחות מזה לא רק שמעמידים לדין משמעתי מישהו שמטפל בעניין כשהוא נמצא בניגוד עניינים, אלא לא חושבים אפילו לגעת בתיק כזה".

בהתייחסות להשלכות פרסום ההקלטות על החברות עם מנדלבליט אמר: "חברות היא דו צדדית. אני שומר על כבודו, התלבטתי והתחבטתי עם עצמי אם לאשר את הפרסום של השיחה הזו. אבל כשחשבתי במאזן של נכון או לא נכון, לא עשיתי את מה שאני יכולתי לעשות. שי ניצן היה צריך לגור באולפנים אם זה היה תלוי רק בי - הוא היה רץ מאולפן לאולפן לאולפן, מסיים, ורץ מההתחלה. זה לא תלוי רק בי, ואני מכבד את עורך הדין שלי".

"ניצן רדף אותי בצורה אובססיבית"

הברית עם שרת המשפטים לשעבר איילת שקד הייתה עוצמתית: נוה לא רק שלט בוועדה לבחירת שופטים, אלא רצה שכולם גם יבינו את זה - כפי שהיה ניתן לראות בכתבה ששודרה בתוכנית "עובדה". היו שיראו בכתבה יוצאת הדופן של עמרי אסנהיים את הסימן לבאות: נוה אפשר לצוות התוכנית להתלוות אליו ולהתרשם מכוחו. שופטים תועדו עולים אליו לרגל, מחפשים את קרבתו.

כיום הוא טוען: "בוא נודה על האמת - עד שאני מוניתי, אף אחד לא ספר את לשכת עורכי הדין. אני באתי ואמרתי: רבותיי, אנחנו לא מובנים מאליהם. זה לא נשיאה מול שרה, אלא זה משולש שיש בו גם את לשכת עורכי הדין. התוכנית 'עובדה' בסך הכול נועדה להראות שזו המציאות שאני ניסיתי לייצר, והצלחתי בהצלחה - אולי בהצלחה רבה מדי".

נוה וכץ בביהמ"ש, היום (צילום: החדשות)
הסתבכו בנתב"ג. נוה וזוגתו בר כץ | צילום: החדשות

נוה הוסיף: "זה נכון שהיה לי קשר מצוין עם שרת המשפטים איילת שקד, אני חושב שהיא משרות המשפטים הטובות ביותר שהיו, היא חברה ואני רואה בה אפילו חברה קרובה. וזה שהייתי איתה בקשר טוב ושהמון דברים ראינו עין בעין, לא הפך אותה להיות 'שפוטה' שלי כמו שאומרים בלשון העם או אומרת הן שלי. איילת היא אדם מאוד עצמאי, מאוד דעתן, יש המון פעמים שאנחנו לא הסכמנו".

ואז התחילה הנפילה. נוה, שהיה בעיצומו של משבר גירושין, ניסה להבריח את בת זוגו בלי שזו תעבור דרך ביקורת הדרכונים בשדה התעופה. הוא נעצר לחקירה. "אין ספק שזו הייתה טעות", הוא מודה כיום. "זו טעות, טעות מטופשת. אני לא חולק עליה. אבל מכאן ועד מה ששי ניצן עשה מהפרשה הזאת המרחק רב. הוא רדף אותי בצורה אובססיבית. אם אני מסתכל על מקרים אחרים, מקבילים למקרה שלי, אנשים קיבלו עונש מנהלי ללא שום קלון. במקרה שלי זה הפך להיות מרמה".

עוד הסביר נוה: "זוגתי פשוט פחדה מגרושתי. לא הייתה לה שום מניעה לצאת ולהיכנס מהארץ. אם הייתה מעבירה את הפספורט, הייתה מקבלת אור ירוק, הכול היה בסדר. אני את הפספורט שלי העברתי. אבל שי ניצן ניצל את הטעות הזאת בצורה כל כך מרושעת. מכל אלף עורכי הדין שיש בפרקליטות המדינה, מי מונה לטפל בתיק הזה? המתמחה שלו לשעבר".

"רצחו שופטת כדי להפיל את אפי"

"אני לא מבקש לקבל דין מיוחד", טען נוה, "אבל את אותו דין שאזרח רגיל מקבל, והחוקרת במשטרה בתחנת נתב"ג אמרה לנו במפורש: 'אנחנו לא נוהגים בכלל להגיש כתב אישום במקרים כאלה. אתם אנשים נורמטיביים, קרתה תקלה, תיקים כאלה נסגרים מחוסר עניין לציבור'".

 נוה הדף בריאיון את הטענה ל"שיגעון גדלות" מצידו או לריכוז מסוכן של עוצמה, בעיקר כאשר הצהיר כי לא יתמוך במועמדות ניצן לעליון. "אני אמרתי שאנחנו חושבים שהוא לא מתאים ולא ראוי, וזה בסדר, זו זכותנו. אם יש חברים אחרים בוועדה שתומכים בו, אני לא שולט עליהם ולא מכתיב להם".

פרשת נתב"ג, התברר, הייתה רק הקדימון. חודשים אחר כך התפוצצה פרשת "מין תמורת מינוי", ונוה השהה את עצמו בעקבות החקירה. נוה נחשד כי עמד מאחורי בחירתה של עורכת הדין אתי כרייף למשרת שיפוט. השניים, כך עלה מחילופי המסרונים ביניהם, ניהלו קשר אישי סודי.

חשודה במתן שוחד מיני. השופטת כרייף (צילום: חדשות)
השופטת אתי כרייף | צילום: חדשות

"בשנת 2013, שנתיים לפני שנבחרתי לראשות לשכת עורכי הדין, הכרתי בכנס עורכת דין", הסביר נוה את הקשר עם אתי כרייף. "כיוון שהקשר הזוגי שלי לא היה במיטבו, וככל הנראה גם הקשר הזוגי שלה היה באותו מצב, נוצר בינינו קשר אישי".

שוב האשים נוה את שי ניצן בניפוח הפרשה: "בא שי ניצן כאשר התפוצצה הפרשה ועט על הקשר הזה כמוצא שלל רב, תוך בניית קונסטרוקציה שאומרת - אתי כרייף, שלימים מונתה לשיפוט, חזתה את הנולד ב-2013 שכעבור שנתיים אני אגיש מועמדות להיות ראש לשכת עורכי הדין". נוה הוסיף בזלזול: "יש לה כנראה כישורים של מכשפה, מגדת עתידות, אני לא יודע איך שי ניצן מפרש את זה, והיא החליטה מבחינת 'שלח לחמך על פני המים' לשחד אותי באופן מיני". 

לדבריו, "אני אישית עוד לא ידעתי אז שאני רוצה בכלל להתמודד לראשות הלשכה. אולי היו לי חלומות ורצונות אבל אף אחד לא ידע להבטיח לי שאני אבחר ברוב סוחף כעבור שנתיים. לבוא ולהגיד שאתי כרייף זיהתה את המגמה, זיהתה את העובדה שאפי נוה, יש לו סיכוי טוב להיבחר החליטה לשחד מינית - זה לקחת אישה, להחפיץ אותה, להפוך אותה לדבר הזול ביותר שאפשר להתייחס כלפי אישה. אבל כשמדובר בי מותר לעשות הכול".

נוה התייחס בריאיון גם לאופן שבו נעצר: "כאשר הפרשה מתפוצצת ובאים לעצור אותי, שמונה שוטרים מגיעים אליי הביתה ברבע לשבע בבוקר, כשאני עם הילדים, מכין אותם לגן ולבית הספר. לא ממתין שלפחות אני אפזר אותם במסגרות. הילדים צריכים לראות את אבא שלהם כאשר באים שמונה שוטרים לעצור אותי, חלילה אולי אני אברח מהארץ ואימלט באותו רגע".

עוד תקף: "באותו ערב, לקראת מהדורות החדשות, הוא מבהיל אותי לבית משפט על מנת לבקש הארכת מעצר - שום בסיס ושום עילה לא הייתה לבקשה הזו, חוץ מזה שצריך לראות את אפי נוה מגיע עם אזיקים בצורה שמשפילה אותו כמיטב יכולתו של שי ניצן, בפריים טיים בטלוויזיה. בית המשפט כמובן זרק אותו מכל המדרגות ולא אישר לעצור אותי".

"כשפורצים לי - החוק לא חל?"

בריאיון ניסה נוה להפריך את הטענות שהקשר האישי הוביל למינויה: "אתי כרייף נבחרת לתפקיד שיפוט שנה וחצי לפני שאני נכנס להיות חבר בוועדה לבחירת שופטים. בזמן שהיא מונתה אני בכלל לא הייתי חבר בוועדה. רוחי ריחפה, לפי גרסתו ושיטתו של שי ניצן, על חברי הוועדה לבחירת שופטים - שמונה מתוך תשעת חברי הוועדה שתמכו במינוי. כולם קיבלו הוראות מרוחו המרחפת של אפי נוה שהכתיבה להם ואמרה להם: אתם תצביעו לאתי כרייף? אמר נשיא של בית משפט מכהן שלקחו שופטת, רצחו אותה, רק כדי להפיל את אפי נוה".

בבסיס החקירה עמדו טלפונים ניידים שמסרה אשתו הפגועה של נוה לכתבת גלי צה"ל הדס שטייף - טלפונים שנפרצו ללא צו ונמסרו למשטרה. על שיחותיו עם כרייף אמר: "כל השיחות וההתכתבויות שלי איתה עמדו בפני החוקרים. אף אחד מהם לא מצא שיש פה שוחד מיני. היחידי שמצא את השוחד הזה, שמו שי ניצן". 

על שטייף אמר: "היא מספרת שכשהיא נחשפת לחומרים שהושגו בעבירה קשה, בוטה, חסרת תקדים, היא מתקשרת באופן אישי לשי ניצן ומיידעת אותו. במדינה מתוקנת היו שולחים ניידת לעצור את הגברת שטייף. מצופה מפרקליט המדינה לפתוח את חוק האזנת סתר, את חוק המחשבים, את חוק הגנת הפרטיות ולומר - אפי נוה הוא אזרח כמו כל אזרח. כשגונבים לו את מכשירי הטלפון מהבית שלו ומנסים לפרוץ אותם, הם מוגנים בסיסמה ולא מצליחים לפרוץ אותם, והולכים לפורץ כדי לפרוץ אותם, כשלא יודעים בכלל מה יש בפנים".

הדס שטייף, ארכיון (צילום: Yossi Zelige  \ פלאש 90, חדשות)
הדס שטייף, ארכיון | צילום: Yossi Zelige \ פלאש 90, חדשות

"זה לא שבאו להציל את המולדת מאיזו פצצה מתקתקת שצריך לאתר אותה", הוסיף בלעג. "באים לשי ניצן ואומרים לו: תראה מה מצאנו. זה חומר שהושג בעבירה". נוה השווה את ההאזנה לשיחותיו המוקלטות לפרשת הרפז ומעורבות מנדלבליט: "אצלי, כשגונבים ופורצים ומפיצים - חוק האזנת הסתר לא חל? כמו שהוא חל על היועץ המשפטי לממשלה ועל שר החוץ אשכנזי, הוא חל גם עליי. אם ניקח את הטלפון שלך או את הטלפון של חברי כנסת או שרים ונפרוץ אותו אני בטוח שנמצא דברים מעניינים, אולי נמצא שם ראיות לעבירות כאלה ואחרות - נפרוץ אותו, נסתכל מה יש לך בטלפון ונראה, ואם נמצא משהו נתקשר לשי ניצן".

על התביעה נגד שטייף, בהיקף של שבעה מיליון שקלים, אמר: "שטייף מציגה את עצמה כעיתונאית, מה שהיא עשתה זה בטח לא מעשה עיתונאי. היא אומרת בעדות שלה במשטרה שהיא כמובן לא ידעה מה יש במכשירים אבל היא הייתה בטוחה שיש שם דברים מעניינים. היא אומרת לגרושתי: 'אני מכירה בעלי מקצוע שיודעים לעשות את העבודה הזו. ואז גרושתי נותנת לה את ההסכמה שלה".

 

 

תגובות

מפרקליטות המדינה נמסר בתגובה: "ההחלטות להגיש כתבי אישום נגד נוה התקבלו ע"י פרקליט המדינה דאז , בהסתמך על פרקליטות מחוז מרכז והמשנה לפרקליט המדינה שהמליצו על כך פה אחד. די בכך להעמיד באור נכון את הטענות המופרכות שלו בדבר ניגוד עניינים לכאורה של פרקליט המדינה דאז , שעלו רק אחרי ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום . כל ההחלטות התקבלו אך ורק בהתאם לראיות וכל טענה אחרת היא שקרית. כך היה וכך יהיה גם לאחר שישמעו טענותיו, באופן מקצועי, בלב בפתוח ובנפש חפצה".

מפרקליט המדינה לשעבר שי ניצן נמסר בתגובה: "צר לנו כי אדם שהקליט בסתר את חברו מנדלבליט, ושופטים בכירים; הודה שאישר לפרסם הקלטת סתר עם מנדלבליט; ועומד לדין בגין הברחת בת זוגו אל מחוץ לישראל ובחזרה, אדם שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום נוסף, בכפוף לשימוע, בגין קבלת שוחד מיני; מוסיף ומשקר בפומבי שקר גס בנוגע למניעים אישיים כביכול שהובילו להחלטות שהתקבלו בעניינו. הטענה לפיה פרקליט המדינה לשעבר החליט להגיש נגדו כתב אישום מכיוון שנוה סירב לתמוך במועמדותו לעליון, היא שקר מוחלט".

"ניצן מעולם לא פנה לנוה, או לאף גורם אחר, במישרין או בעקיפין, בבקשה שכזו. ניצן לא ראה מעולם בנוה 'אויב' ולא היה ביניהם שום סכסוך, עד ההחלטה על הגשת כתב אישום, ומאז התחיל נוה בהאשמות שקריות.
לא הייתה שום סיבה שבגינה ניצן יפסול עצמו מלטפל בענייני נוה. החלטות , ניתנו בהתאם להמלצות הגורמים המקצועיים, לפי כללי הראיות ומשיקולים מקצועיים בלבד. את הטענות שיש לנוה, הוא יוכל להעלות בשימוע, הקבוע למחרתיים, שהוא שעומד ברקע הריאיון, או בבית המשפט. אין מקום לניהול השימוע או המשפט בתקשורת".

מטעם הכתבת הדס שטייף נמסר בתגובה: "אפי נוה מואשם בכפוף לשימוע בפרשת 'מין תמורת מינוי' שחשפה העיתונאית הדס שטייף בגלי צה"ל. נראה שנשללה ממנו הזכות להטיף מוסר ועדיף שיתרכז בהגנה על מעשיו החמורים לאחר שבייש קהילה עצומה של עורכי דין. גב' שטייף פעלה, בהתאם לייעוץ משפטי, וגורמי המקצוע בגלי צה"ל, ולא פרסמה את הממצאים לפני ששיתפה את המשטרה. המשטרה והפרקליטות החליטו לקבל את המידע ולעשות בו שימוש לאחר שזועזעו מהיקף המעשים שחולל נוה".

תגובת חני נוה, גרושתו של אפי נוה: "הטלפונים שייכים לי, הם רכושי. חיפשתי ראיות ביחס למשפט הגירושין ומצאתי ראיות להשחתת מערכת המשפט. על כן כאזרחית מצאתי לנכון להביא לידיעת הציבור את האמת".