שבועות ספורים לאחר חודש הגאווה, ולאור ניסיון הולך וגובר של תעשיית הבידור להעניק ייצוג הולם לאוכלוסיות שעד כה נדחקו אל השוליים בסדרות טלוויזיה וסרטים, חברת נטפליקס מוצאת את עצמה כעת במרכזה של פרשייה להט"בפובית מהסוג שהיא לא רגילה להתמודד עמו. השבוע, הפקת הסדרה הטורקית המקורית של החברה, "If Only", קיבלה הוראה לעצור את הצילומים לאחר שנטפליקס נכנעה ללחץ הממשל בטורקיה, אשר התנגד לשילובה של דמות להטב"קית בסדרה.

מדובר בסדרה בת שמונה פרקים שהייתה אמורה להיות מופקת עבור נטפליקס באמצעות חברת הפקה טורקית בשם Ay Yapim, בהובלתה של השחקנית אוזגה אוזפירנג'י - משחקניות הטלוויזיה המצליחות והמוכרות ביותר במדינה, שכיכבה בדרמה הטורקית המצליחה "אישה", שאף שודרה בישראל. הסדרה הייתה אמורה לעסוק באישה שמוצאת את עצמה בנישואים לא מאושרים ועל כן חוזרת אחורה בזמן לרגע שבו קיבלה הצעת נישואין מבן זוגה. בין היתר הייתה אמורה להכיל הסדרה דמות המשתייכת לקהילה הלהטב"קית, אך כשמשרדי הממשלה בטורקיה שמעו על הכוונה הזו, הם סירבו להעניק לסדרה רישיון צילומים במדינה.

בכיר במשרד המשפטים בטורקיה הכיר בכך שעלו חששות בממשלה בנוגע להפקת הסדרה ונטפליקס, בתגובה לכך, בחרה שלא להיאבק בהחלטה או לערוך שינויים יצירתיים בסדרה, וביטלה את ההפקה כליל. זאת למרות שהפקות המקור הטורקיות של נטפליקס, ובראשן הסדרה "המגן האחרון", מופצות על ידי ספקית הסטרימינג בעשרות מדינות מסביב לעולם וזוכות להצלחה נאה.

יוצרת הסדרה, אג'ה יורנג, מחתה על ביטול הצילומים בכך שצייצה מחדש ציטוט של מנכ"ל נטפליקס, ריד הייסטינגס, שאמר בשנת 2018 בראיון לעיתון טורקי כי הוא לא חושש מהצנזורה במדינה: "אנחנו בערב הסעודית, אנחנו בפקיסטן. אם שם אין בעיות, האם יהיו לנו בעיות בטורקיה? אני לא מסוגל לדמיין את זה". מעבר לכך התראיינה יורנג לאתר קולנוע טורקי וציינה כי ההשלכות של ביטול הסדרה "מאוד מפחידות עבור העתיד". הומוסקסואליות איננה לא חוקית בטורקיה, אולם המדינה נחשבת לאנטי -להטב"קית באופן מובהק, ואזרחיה הגאים סובלים לא פעם מרדיפה, הדרה וגילויי אלימות, בעיקר נוכח ניסיונות לערוך מצעדי גאווה בערים מרכזיות בטורקיה. בהתאם, דמויות להטב"קיות זוכות לייצוג נמוך ביותר בסדרות טורקיות, אם כי תוכן להטב"קי אירופאי ואמריקאי מוקרן במדינה, ובדרך כלל ללא צנזורה.

דובר מטעם נטפליקס סירב להגיב ישירות לידיעת הביטול של "If Only", אך מסר: "נטפליקס נשארת מחויבת עמוקות לחברנו הטורקים ולקהילה היצירתית בטורקיה. אנחנו גאים בכישרונות האדירים שאנחנו עובדים איתם. אנחנו בעיצומן של כמה הפקות מקוריות בטורקיה, ויש עוד בקנה, ומצפים לחלוק את הסיפורים הללו עם החברים בכל העולם".