היי פייב הייתה להקת הבנים הכי מצליחה בישראל ובשנות ה-90 היו לחמשת הבנים אלפי מעריצים ובעיקר מעריצות עם להיטים שכבשו את הרדיו. לפני 4 שנים ורגע לפני קאמבק היסטורי אמיר פיי גוטמן חלה ומאוחר יותר טבע למוות. עכשיו שניים מהלהקה - אייל שחר ומייקל הרפז חוזרים עם שיר חדש ומספרים בריאיון על ימי התהילה. הם מסבירים למה יהודה לוי לא התקבל להיי פייב, וגם חושפים את הקרע הגדול שהוביל לכך שאמיר ביקש שלא יגיעו ללוויה שלו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הכול החל בשנת 1996, אז נוסדה הלהקה. מייקל הרפז, אחד מחברי היי פייב סיפר על הליהוק הקפדני: "יש איזה הורה עם הרבה כסף שבחר בפינצטה... היה אחד שנראה ככה, אחד שדובר קצת אנגלית, אחד שקצת יותר שרירי, אחד יותר רוקד, אחד יותר מדבר, אחד יותר שר".

זאת גם אולי הסיבה שיהודה לוי לא התקבל בזמנו. "יהודה לוי עשה אודישן להיי פייב, ולא קיבלו אותו, הוא היה צעיר מדי", סיפר הרפז. ההכנות ליציאה לבמה לקחו כשנה. במהלכה עברו החמישייה טירונות מוארכת שכללה שיעורי פיתוח קול, לימודי ריקוד, עבודה בחדר כושר, ושימון המכונה היח"צנית שהעיפה אותם לשחקים. הם כבשו כל פינה והיו בכל מקום. "היינו כאילו הדבר הכי גדול במדינה הזאת. שברנו את כל השיאים", אמר הרפז.

אחרי שנים: יהודה לוי עוזב את הוט (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
"הוא היה צעיר מדי". יהודה לוי | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

בשנות כהונתה הוציאה הלהקה ארבעה אלבומים, עם עשרות להיטים, בהם ההמנונים הידועים "יום מעונן", "כולם רוקדים עכשיו", "עומד על צוק", וכמובן את "אני האש וגם המים". בינואר 1999 הודיע מייקל הרפז כי הוא עוזב את הלהקה. "אמיר, זיכרונו לברכה, לקח את זה הכי קשה. הוא אמר לי שהוא לא ידבר איתי לעולם", שיתף הרפז.

מכירות הכרטיסים למופע הפרידה ממייקל הרקיעו שחקים. ארבעת חברי הלהקה הנותרים המשיכו בעבודה המשותפת והתקליט השלישי של הלהקה יצא ביולי 1999. גם אלבום זה זכה להצלחה עצומה עם הלהיט "עומד על צוק". בכל זאת, ולמרות ההצלחה היחסית, תחושת המיצוי גברה, והלהקה התפרקה מקץ ארבע שנות פעילות בלבד. למעריצות זה היה היום הכי מעונן בשנה.

היי פייב (צילום: החדשות 12)
בימי הזוהר. להקת היי פייב | צילום: החדשות 12

"האמת שהוא לא היה חסר לי בתקופה שהוא היה חי"

אחד מחברי הלהקה אייל שחר סיפר שהיו מעריצות שרצו להתאבד בעקבות הפירוק. כעבור מעל לעשור החליט הרפז שהגיע הזמן לאחד את הלהקה. "אז היה לי מאסטר פלאן: אני אתחיל את התהליך לאחד את להקת היי פייב", סיפר.

במרץ 2016 הופיעה הלהקה ב"הכוכב הבא", ונתנה טעימה לקראת מופע האיחוד ההיסטורי. אך בשיא ההכנות למופע האיחוד של היי פייב, אמיר פרישר גוטמן חש חולשה והגיע לבדיקות באיכילוב. בעקבות האבחון כי אמיר חלה בסרטן, הודיעה הלהקה שהיא מבטלת את מופע האיחוד.

בעולם התרבות סופדים לפרישר גוטמן (צילום: מתוך "אנשים")
אמיר פיי גוטמן ז"ל | צילום: מתוך "אנשים"

אמיר "חזר לחיים" אחרי האבחנה השגויה כי יש לו סרטן, אבל במהלך חגיגות יום השנה ללידתו מחדש, התרחש אסון. יממה אחרי שטבע כשניסה להציל את אחייניתו מטביעה, הוא הלך לעולמו. בצוואתו הרוחנית, אותה כתב כסצנה במחזמר על חייו, ביקש אמיר מבני משפחתו שחברי להקת היי פייב לא יורשו לבוא להלווייתו, אם זו חלילה תקרה.

זאת מפני שלא באו לבקר אותו בבית החולים. שחר שיתף ואמר שזה לא כאב לו. "אם אתה אוהב מישהו, שחרר אותו. להגיד לך שאני מתגעגע אליו זה יהיה מאוד יומרני. זה יהיה כדי לצאת טוב בכתבה", סיפר והוסיף: "האמת שהוא לא היה חסר לי בתקופה שהוא היה חי, בחיים שלי, שיהיה לי למה להתגעגע".

מאז נהיה היום - הרפז את שחר החליטו שהם לא מוותרים על אהבתם הגדולה למוזיקה, והשבוע הם הוציאו סינגל חדש, "מי אני", מתוך פרויקט גדול שישיקו בקרוב. "שכולם ידעו לזמזם אותו", סיפר הרפז על השאיפות שלו לגבי השיר.