שעות אחרי שמשרד התרבות פרסם הבוקר (שלישי) את המתווה שיאפשר מ-14 ביוני את החזרת אולמות התרבות לפעילות - מוסדות התרבות בכל רחבי הארץ יצאו ביחד למחאה מאוחדת נגד התוכנית. לטענתם, המתווה שהוצג נועד רק לסיים את המחאה ולא לתת מענה אמיתי: פיצוי כספי לענף שנפגע קשות בתקופת המגפה, ושצפוי להיות גם בין האחרונים שיחזרו לשגרה מלאה. כך זה נראה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המתווה שפורסם הבוקר אמנם מאפשר את פתיחת האולמות, אך בתנאי שהושבת הקהל תתבצע תוך שמירה על מרחק של שני כסאות בין אדם לאדם. שרת התרבות מירי רגב, שטענה כי המתווה גובש בתיאום עם פורום מוסדות תרבות, הסבירה כי "זוהי בשורה של ממש למוסדות התרבות, לאמניות ולאמנים שניזוקו קשות ממשבר הקורונה" - אלא שאותו פורום התנער מהודעת משרד התרבות וטען: השרה מפיחה תקוות שווא בקרב 150,000 עובדי הענף.

מחאת אנשי התרבות והאומנות
מוזיאון ארץ ישראל בתל אביב
מחאת אנשי התרבות והאומנות
תיאטרון החאן בירושלים

במסגרת המחאה המשותפת, אומנים משורה של מוסדות תרבות בכל ארץ עלו על הבמות והצטלמו אוחזים בשלטים עם אותה הסיסמה: "אסור להשאיר את הבמה הזאת ריקה". ציפי פינס, מנכ"לית תיאטרון בית ליסין, מסרה: "זו פשוט חוצפה! אני המומה מזה שהשרה מודיעה ביום האחרון לכהונתה על חזרת התיאטרון בלי להבין את המורכבות. ההודעה הזו זורה חול בעיניים של כל היוצרים, מבלי לתת שום פתרון אמיתי מלבד יחסי ציבור לשרה".

מנכ"ל התיאטרון הקאמרי, רן גואטה, אמר ל-N12 כי "מנהלי מוסדות התרבות לא מאמינים עד כמה אפשר להצהיר הצהרות ללא תוכן", סיפר. "משרד התרבות משחרר הצהרה שאין מאחוריה שום, לא לגבי סיוע לגופים ולא על דרך החזרה. חבל שדברים מתנהלים כך".

מחאת אנשי התרבות והאומנות
מדעטק בחיפה

במחאה שנערכה בתיאטרון באר שבע, דיבר המנכ"ל שמוליק יפרח מדם לבו: "עובדים, שחקנים, יוצרים ומשפחות שלמות מתרסקות לנגד עינינו בלי שבב של תקווה ואופק לחזרה למעגל העבודה. הקורונה עלולה להחזיר את הנגב שנים אחורה ולקטוע בהינף יד את כל העשייה התרבותית הענפה שנעשתה בעשור האחרון". גם בעיריית תל אביב הביעו הזדהות עם היוצרים וכל שלטי הפרסום האלקטרונים העירוניים הוחשכו במחאה גם הם, ובמקום זאת שידרו מסרי הזדהות עם ענף התרבות.

מחאת אנשי התרבות והאומנות
מוזיאון ארצות המקרא בירושלים

הבוקר הכריזה השרה רגב כי "זוהי בשורה של ממש למוסדות התרבות, לאמניות ולאמנים שניזוקו קשות ממשבר הקורונה, כמו גם מענה ישיר לצימאון של הקהל הישראלי ליהנות באורח ישיר מהעושר התרבותי שלנו כחלק מהחזרה ההדרגתית לשגרה". אלא שתוך דקות גורמים בענף התרבות זעמו על ההודעה שיצאה.

"לפי המתווה שרגב הכריזה עליו, האולמות יהיו כמעט ריקים", אמרו גורמים בכירים בעמף ל-N12. "על כל כיסא שבו יישב אדם בקהל, יהיו שני כסאות ריקים. למה שמפיק יעלה מופע מול שליש אולם? למה שתיאטרון יעלה מחזמר גדול שעולה כל כך הרבה כסף מול אולם ריק?".

מחאת אנשי התרבות והאומנות
תיאטרון גשר ביפו