(בסרטון: ההקלטה הנדירה בה הושמע הטראק לראשונה. רדיו חיפה, 1998)

הנה סיפור על יצירה שאם הייתה יוצאת היום, הייתה שוברת את הרשת עם מאות אלפי צפיות ביוטיוב, אינספור גרסאות מחווה בטיקטוק והיוצר – שי אזולאי, היה זוכה למאות אלפי עוקבים באינסטוש וראיון בלעדי בשלל תכניות בוקר ולילה.

בפועל, מדובר ברצועה שיצאה בשנת 1998, תקופה שבה המשמעות של להיט ויראלי באה לידי ביטוי בעיקר בהשמעות היסטריות ברדיו והופעה בשלל דיסקים מזויפים של התחנה המרכזית הנושאים את השם MTV. וזה בדיוק מה שהיה עם טראק אחד בשם "טראנס הדרדסים" בימים אפל מיוזיק וספוטיפיי.

ההצלחה המסחררת של התקליטן שי אזולאי, אז בן 27, תושב קריית ביאליק, לא זיכתה אותו בתמלוגים הראויים ליצירה הפסיכית הזאת, בעיקר כי הטראק הזה, אחד המפורסמים בישראל - פשוט לא יצא עד היום בצורה רשמית כלשהי. דבר שבכל מקרה לעולם כנראה לא היה מקבל אישור מצד מחזיקי הזכויות הבלגים של הסדרה.

"הייתה לי פינה קבועה בתכנית של אייל ברקאי ברדיו חיפה שנקראה פינת המיקס", נזכר אזולאי, תקליטן בהווה, בשיחת עם mako. "בהתחלה הייתי משמיע מגה מיקסים וגרסאות של תקליטנים מכל מיני חברות בעולם. בשלב מסוים התחלתי להכין מיקסים בעצמי והקונספט היה שהמאזינים היו מבקשים להכין מיקס על בסיס סרט, פרסומת או סדרה כלשהי. לדרדסים היה אז רייטינג גבוה אצל הילדים, ובאחת התכניות ביקשו טראנס לתכנית, אז יצרתי משהו שתפס ומאז הכל היסטוריה".

(מפיקי ועורכי הקליפ: ארז רוזנברג, אלעד רובינשטיין ואלי זן-בר)

עשור לפני שזכה להכרה ההיא ברדיו, אזולאי השתתף בתחרות תקליטנים ארצית שנערכה בקוליסאום המיתולוגי והפסיד את המקום הראשון ליורם ואזאנא הגדול. כישוריו המטורפים יחסית לדיג'יי ישראלי בזמנו והכישרון שלו על הפטיפונים, הביאו אותו למקום השני ומשם לתכנית הרדיו של ברקאי.

ההיסטריה שנוצרה אז סביב הדרדסים השפיעה לא מעט על הבחור הצעיר שעד היום מקבל תגובות על אותו קטע איקוני: "יצא לי השבוע לדבר עם כמה אנשים על טראנס ישראלי וכשעלה סיפור הדרדסים, הם התלהבו ממש מהעובדה שאני יצרתי אותו", מספר אזולאי. "'מה, זה אתה עשית?!' בשלב מסוים, הקטע כמעט יצא באיזה דיסק של חברת פונוקול אבל אז הבנו שאין טעם כי הוא הודלף לכל עבר, ואחרי שנים עשה את דרכו גם ליוטיוב. פנו אלי חברים שעוסקים בעריכת וידאו כדי להשתמש בקטע, וברגע שהסכמתי הם מצאו את הקטעים המקוריים בסדרה מהם סימפלתי, סינכרנו לסאונד והכינו קליפ שרץ ברשת עד היום״.

שי אזולאי (צילום: באדיבות המצולם)
היסטוריה והיסטריה. שי אזולאי | צילום: באדיבות המצולם

מי שמכיר את הטראק לעומק, בוודאי יזכור את הקטע שבו דרדסית אומרת "מה זה זה?", ומיטב סטלני ישראל, בעבר ובהווה, תהו האם מדובר אכן בציפי שביט שדיבבה את דרדסית או שמא הביאו חקיינית במיוחד לאותו קטע?

היום, לראשונה אחרי 22 שנה, אזולאי חושף את הסוד: "הייתי חייב איזה קטע מחוץ לדרדסים שישלים את התמונה. בתכנית של אייל היה איזה טיזר שבו מישהי אומרת 'מה זה זה?!' ובדיוק משהו כזה חיפשתי - זה התאים לי למיקס כשאלה באמצע. זה יפה שמישהו שם לב לזה, זה מה שנקרא – למיטיבי קשב".

היום, כמו שבטח שמתם לב, תעשיית המוזיקה האלקטרונית מוצפת באינספור ניסיונות מהסוג הזה לשדרג שירים קיימים, אבל אז, לפחות בארץ, הניסיונות של שי היו מאוד נדירים. הצלחה דומה לזו הייתה רק ל״טראנס בורקס״ המיתולוגי של חנן דרוב וג׳קי גריאני, שיצא 5 שנים לפני.

"זה בנה אותי לאט לאט כדיג'יי והעניק לי הרבה מוניטין. בגלל התוכנית, דחפתי הרבה חבר'ה להתחיל ליצור ממש מוזיקה ולא רק להשמיע דברים קיימים. היום כמובן  שהמון פשוט יוצרים מוזיקה אלקטרונית בבית ואפילו מוסדות לימוד מוכרים מקומות שמלמדים את הסיפור כמו בי.פי.אם", הוא מספר.

לא מעט אנשים בגילאי ה-30 ומעלה יצאו מגדרם בחתונות ומסיבות כשהקטע ההוא הושמע לפני 20 שנה, ובטח גם עכשיו תופסים את הראש כשהם נזכרים בימים ההם, ונראה שהגיע הזמן לגרסת 2020 למפרץ ההרפתקאות. האתגר, כמובן, הועבר לשי, ויש לנו תחושה שתשמעו על זה בקרוב.