ירדנה ארזי היא ארץ ישראל היפה. כבר מהשיר הראשון שהשתתפה בו, לפני יותר מחמישים שנה בלהקת הנחל, "שיר לשלום" פורץ הדרך, היא הטביעה את חותמה על עולם התרבות. מאז היא איתנו, אירוויזיונים בלתי נשכחים, להקת "שוקולד מנטה מסטיק", יריבות עם עפרה חזה ז"ל והשיר "הביתה" המכונן על מלחמת לבנון הראשונה. היא תמיד ידעה להמציא עצמה מחדש, גם כמגישת טלוויזיה מצליחה וגם במופע סוחף עם הגיבעטרון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בשבוע שעבר, בטקס המשואות, היא הזכירה לכולם שאפשר לבנות קריירה משגשגת בלי רעש וצלצולים. עם צניעות, חריצות, ובאופן כל כך אלגנטי. עכשיו, בימי קורונה, כשעדיין אי אפשר להופיע, היא מעבירה כיתת אומן יחד עם היוצר דורון מדלי, והם מגלים את הסודות מאחורי השירים הגדולים. החיבור ביניהם נולד כשהוא פנה אל ירדנה בבקשה שתשתתף בשיר שכתב יחד עם עידן רייכל, "שבט אחים ואחיות".

"אני הייתי שק חבטות הרבה שנים"

בשיחה עם מדלי, היא סיפרה על הדור הצעיר שעכשיו גילה אותה: "הילדים עכשיו גילו אותי, דרך שבט אחים ואחיות. פתאום ראיתי ילדים רצים אחריי אמרתי: 'רגע, רגע... אה, משבט אחים ואחיות'". ארזי הזדהתה עם הביקורת שקיבלה הזמרת הצעירה נועה קירל, אחרי שהשתתפה בטקס המשואות בהר הרצל, וסיפרה על ביקורת דומה שקיבלה גם היא בצעירותה: "אני הייתי שק חבטות הרבה שנים, של המבקרים וזה גם מאוד פגע בי. הביקורת הייתה יותר על הנראות. לא הלכתי עם סנדלים של גבר ולא נראיתי חבוטה, לא חשפתי חולשות. זה עצבן אנשים".

ירדנה היא מלכת האירוויזיונים, והיא השתתפה בתחרות שלוש פעמים: הראשונה עם "שלישיית שוקולד, מנטה מסטיק", השנייה כמנחת האירוויזיון ההיסטורי של "הללויה" בירושלים והשלישית - כסולנית עם השיר "בן אדם".

סיפור האירוויזיון הכי דרמטי של ירדנה היה דווקא בקדם, בשנת 1983, ראש בראש מול היריבה הגדולה דאז, עפרה חזה ז"ל. ירדנה עם שירו "שיר אמן" הפסידה ל"חי" של עפרה בנקודה אחת בלבד. "פגשתי אחרי חודשיים אולי את רפי גינת שהיה אחראי על נקודת השידור בתל אביב, והוא בנונשלנטיות כזאת אומר לי: 'את יודעת שהתבלבלנו בספירה. בעצם את קיבלת יותר נקודות והיית צריכה לזכות'", סיפרה ירדנה והוסיפה כי בחרה לא לספר על כך מיד לאחר מכן.

"השיר הזה היה אצלי קודם"

לדבריה, את השיר "חי" הציעו לה קודם, אך היא בחרה לסרב, כי היה לה קשה עם האופטימיות של השיר מיד אחרי מלחמת לבנון הראשונה: "ברקע הייתה מלחמת לבנון, ורשימת ההרוגים הייתה יום-יומית, ולי היה קשה עם זה. היה בו משהו מאוד שמח, מאוד אופטימי, מאוד פטריוטי וזה הפריע לי כשברקע מלחמת לבנון".

מלחמת לבנון הראשונה טלטלה את ארזי. על הרגע בו כמעט איבדה את חייה במלחמה סיפרה: "עלינו למפקדה הישראלית, ובמפקדה הישראלית הסגן-אלוף אומר לי: 'אני אראה לך את וילת המריבה'. אנחנו מגיעים לווילת המריבה, אני נורא סקרנית לראות איך נראה בית בלבנון. אני באה לראות איך נראה המטבח, אומרים: 'מהר, מהר תצאו החוצה!'". לאחר מכן, ארזי סיפרה שלקחו אותם בחזרה למפקדה והם שמעו פיצוץ והבינו שהווילה הייתה ממולכדת. "ככה התחיל המסע שלי בלבנון", הוסיפה.

צפו בכתבה המלאה מתוך "אולפן שישי"