ניקיטה ואליגווה, שחקנית צעירה שהתפרסמה בזכות תפקידה בסרט "מלכה שחורה" (Queen of Katwe) של אולפני דיסני משנת 2016, הלכה לעולמה והיא בת 15 בלבד. לפי התקשורת באוגנדה, ואליגווה אובחנה בשנת 2016 עם גידול סרטני בראשה, התגברה על המחלה, אך חלתה מחדש במהלך השנה האחרונה. 

"מלכה שחורה" - בו כיכבו לצדה של ואליגווה גם דיוויד אוילאו וזוכת האוסקר לופיטה ניונגו - מציג את סיפורה של פיונה מוטסי (מדינה נלאוונגה), נערה משכונת עוני באוגנדה אשר מפתחת קריירה מוצלחת כשחקנית שחמט. ואליגווה גילמה בסרט את דמותה של גלוריה, חברה קרובה של פיונה החושפת אותה לעולם השחמט.

כאשר ואליגווה אובחנה כחולה בסרטן, התגייסה לעזרתה גם מירה נאיר ("חתונת מונסון", "סלאם בומביי"), שביימה את הסרט בכיכובה. נאיר, כך מתברר, עודדה את עוקביה ותומכיה לעזור למצוא פתרון למצבה של ואליגווה, שטופלה באותם ימים בהודו, מאחר והרופאים המקומיים במדינה לא מצאו דרך להילחם בגידול.

"אני נאלצת להודיע בצער גדול על לכתה של ניקיטה ואליגווה, הנערה המתוקה, החמה והמוכשרת שעבדתי איתה", כתבה ניונגו בחשבון האינסטגרם שלה, והוסיפה: "המחשבות והתפילות שלי עם המשפחה והקהילה שלה בעודן מתמודדות עם הצורך להיפרד ממנה כל כך מוקדם". ניונגו העלתה לצד ההספד תמונה של ואליגווה מתוך הסרט ולצדה ציטוט של של גלוריה ממנו: "בשחמט, הקטן יכול להפוך לגדול". השחקנית מינדי קיילינג ("המשרד") הגיבה לפוסט של ניונגו וכתבה "אלה חדשות נוראיות. אהבתי אותה ואת הסרט". להספד אחר הגיבה גם זוכת האוסקר אוקטביה ספנסר שכתבה: "אוי לא! מתפללת למשפחה שלה".

גם דיוויד אוילאו הספיד את ואליגווה, וכתב: "אנחנו מתאבלים על האובדן של ניקיטה פרל ואליגווה היפהפייה. היא הייתה כדור של אור ב'מלכה שחורה' ובחייה. המאבק שלה עם הגידול בראשה היה מעורר השראה. האור שלה ימשיך להאיר לנצח".