פרשת השיער שלא נגזר ממשיכה להעסיק את מדורי הרכילות, תוכניות הטלוויזיה והרדיו. למי שעדיין לא מעודכן, אתמול (שלישי) התקיים אירוע של עמותת "זכרון מנחם" ומותג השיער "פנטן", שבמהלכו הגיעו נשים לתרום את שיערן לטובת הכנת פאות לחולי סרטן. כוכבות הילדים מיקי מוכתר ומיכל הקטנה התייצבו גם הן עם מסר של נתינה ותרומה, וצולמו אוחזות בצמות שלהן לכאורה, אחרי שנגזרו משערן.

אחרי זמן קצר הסתבר שהשתיים לא באמת הסתפרו, אלה צילמו תוספות שיער שלא בדיוק תאמו לגוון שלהן והצמות האמיתיות הוחבאו מתחת לחולצות. מסתבר שזה מהלך שבשגרה שנקרא פוטו אופ, שפירושו מעמד שהונדס לטובת הצלמים, וזאת לא הפעם הראשונה שזה קורה בהקשר של תרומות שיער.

"אני גם הלכתי לקדם", סיפרה ליהיא גרינר שעשתה את אותו הדבר בשנה שעברה, "אני לא באמת יכולה לתרום שיער, חצי מהראש שלי הוא תוספות. אבל הלכתי כדי לקדם ולהגביר את המודעות לכל הנושא הזה. עושים את זה בשביל הוידאו. הם מחברים לך תוספת וחותכים בשביל התמונות. לא כולם צריכים לדעת מזה, לא כל אחד צריך להיכנס לזה באמוק ולעשות תחקיר".

סערת השערה: הכוכבים שלא באמת גזרו
מיקי מוכתר ומיכל הקטנה | צילום: מתוך: "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

אז נכון, מטרת העל היא עידוד לתרומות, אבל אי אפשר לשכוח שעומד מאחורה גוף מסחרי. חברת "פרוקטר אנד גמבל" שמשווקת את המותג "פנטן", רצתה לקשור את השמפו שלה למעשים טובים. אנשי השיווק יצרו את האירוע "צמה של עוצמה", שכרו שירותי פרסום כשבפועל הם משלמים במצטבר עשרות אלפי שקלים לכוכבות עבור תרומת השיער, כך שבסופו של יום – מדובר ביחסי ציבור.

לאורך השנים, לקחו עוד נשים ידועות חלק בקמפיין וקיבלו תשלום בתמורה, כשחלקן הסתפרו וחלקן קצת פחות. מלבד לכוכבות הילדים, הגיעה אמש גם אורטל עמר, שתוגמלה כספית ובאמת תרמה את שיערה. בין התורמות הוותיקות יותר היו לירז צ'רכי, עדי הימלבלוי ומעיין אשכנזי.

ועכשיו זה זמן למספרים. כדי להכין פאה נדרשות בין שש לשבע צמות, ומחירה של פאה טובה מתחיל ב-5,000 שקלים ויכול להגיע עד ל-20,000 שקלים כשמדובר בפאה מותאמת אישית. וכאן מתחיל הקונפליקט, אולי היה עדיף למותג "פנטן" פשוט לתרום את הכסף ששולם לאותן הכוכבות, ולקנות בו פאות, אך מצד שני זוהי פרנסתן והמממן הוא גוף מסחרי לחלוטין.

אם נחזור לרגע למיקי מוכתר ומיכל הקטנה, הבוקר הן הדגישו שלא יכלו להסתפר במעמד האירוע בגלל התחייבות להופעות הילדים שלהן, ומיד לאחר מכן הן ילכו להסתפר. מנהליהן הבהירו שהשתיים יקבלו תשלום סמלי עבור המחווה, שכולו יועבר לתרומה עבור עמותת "זכרון מנחם" כפי שסיכמו מראש.


תגובת עמותת "זכרון מנחם" והמותג "פנטן":
"נעשתה טעות שלא היינו מודעים לה, אבל אנחנו מאמינים שהיא נעשתה בתום לב. אנחנו מבינים שבכל מקרה גם מיכל וגם מיקי יתרמו את שיערן ובכך יתאפשר להמשיך ולהעלות את המודעות לנושא החשוב, כך שסוף טוב הכל טוב".

תגובת מיכל הקטנה ומיקי מוכתר:
"למרות שהבנו שאיננו יכולות לגזור את השיער באופן משמעותי עד לסיום הפרוייקט, החלטנו לממש את הצילום לשם הגברת המודעות, כשאת המחווה שלשמה התכנסנו נממש בסיום המופעים. לרגע לא תכננו להוליך שולל אף אחד".