יותר מ-26 שנים עברו מאז מותו של ריבר פיניקס, אחיו של המועמד הטרי לאוסקר חואקין פיניקס. בסוף  השבוע האחרון, בראיון לתכנית "60 דקות", סיפר פיניקס האח (יחד עם משפחתו) על החיים בלי ריבר. ריבר עצמו, שמת בגיל 23, היה גם הוא שחקן מוצלח, ואף הועמד לאוסקר על תפקידו בסרט "אהבה במלכוד" משנת 1988. 

פיניקס הלך לעולמו ב-31 לאוקטובר 1993 בעקבות מנת יתר שלקח מחוץ למועדון ה-Viper Room במערב הוליווד. אחיו הצעיר חואקין, שהיה אז בן 19, שהה בעצמו במועדון באותו זמן. בראיון מספר פיניקס כיצד הסיקור התקשורתי של מותו של ריבר "פגע בתהליך האבל" שלו. "במהלך הזמן שאתה הכי פגיע, יש הליקופטרים עפים מעלייך, אנשים שמנסים להסתנן לתוך השטח שלך", סיפר השחקן למראיין אנדרסון קופר.

פיניקס ומשפחתו סיפרו על התחושות לפיהן ריבר עדיין נוכח בחייהם וכיצד האבל שלהם לעולם לא נגמר באמת. "זה מגיע משום מקום" סיפרה האם ארלין (המכונה הארט), "אני יכולה לנהוג ופתאום אני ארגיש את זה. אני פשוט מקבלת את זה". פיניקס האם, יהודייה אמריקאית, היא פעילה חברתית, ובשנת 2012 הקימה מרכז חברתי על שם בנה המנוח שנועד לקדם עקרונות של שלום וקיימות גלובלית.

"ריבר היה שחקן ממש משמעותי וכוכב קולנוע ולא ידענו את זה", סיפר חואקין, שתיאר כיצד המשפחה הייתה מנותקת מכל עולם הבידור באותם ימים. "לא היינו צופים בתכניות בידור. לא היו לנו מגזיני בידור בבית". כיום, כאמור, פיניקס ממש לא רחוק מכל עולם הקולנוע והבידור, ונחשב לאחד השחקנים המוערכים ביותר בעידן הנוכחי. "אני מרגיש שבכל סרט שעשיתי, יש קשר לריבר בדרך כלשהי". "אני חושב שכולנו הרגשנו את הנוכחות שלו ואת ההדרכה שלו בחיינו".

הראיון שמספקים פיניקס ומשפחתו נחשב לנדיר במיוחד, מאחר והשחקן נחשב לסרבן ראיונות, ואף סירב להתראיין בשבוע שעבר, אחרי שקטף את פרס השחקן הדרמטי הטוב ביותר בטקס גלובוס הזהב. עם זאת, פיניקס כנראה מבין שאם הוא רוצה לזכות באוסקר, עליו לשתף פעולה עם התקשורת, גם במחיר החיטוט בחייו האישיים. התכנית שודרה ביום ראשון האחרון בארה"ב, כמה שעות בלבד לפני שפיניקס זכה במועמדותו הרביעית לפרס האוסקר על תפקידו בסרט "ג'וקר", שלפי רוב ההערכות אמור לספק לו גם את הזכייה הראשונה בפרס.