האם אתה בכלל נחשב לסלב אם אין לך לפחות בן משפחה אחד שמביך אותך בפומבי? כנראה שלא, לפחות אם תשאלו את מייגן מרקל. הפעם אלה לא בני המשפחה של הדוכסית שגרמו לאינטרנט לדפוק את כף היד בפנים, אלא צ'ט הייז, כינוי הראפ של צ'סטר הנקס, אחד מבניו של טום הנקס.

אתם בוודאי מכירים היטב את קולין הנקס (ששיחק בין היתר ב"פארגו"), אבל לטום יש עוד כמה ילדים, ואחד מהם הוא צ'ט בן ה-29, שהגיע השבוע יחד עם כל המשפחה לטקס פרסי גלובוס הזהב כדי לתמוך באביו, שקיבל את הפרס היוקרתי למפעל חיים על שם ססיל ב. דה מיל. על השטיח האדום, צ'ט החליט להרים לאבא שלו עם מבטא ג'מייקני משונה, והתוצאה היא הזויה על גבול הגזענית. פשוט תצפו בעצמכם: 

View this post on Instagram

BIG UP FIMI WHOL FAMILY SOON COM AT DI AWARDS NA SEEN CHUNE IN

A post shared by ♠️ (@chethanx) on

התגובות לא איחרו לבוא, ובטוויטר חגגו על הסרטון הזה. "מה לא בסדר עם צ'ט הנקס?", שאל צייצן אחד, ואחר  כתב: "התפללתי וקיוויתי שמשהו מצחיק יקרה בינואר, תודה צ'ט הייז!". הסרטון הזה שותף על ידי הרבה מרימי גבות, ובתגובה צ'ט לא רק שלא התנצל, אלא גם ניצל את ההזדמנות כדי לסחוט את 15 דקות התהילה האלו.

בהתחלה, הוא שיתף את הסרטון עצמו בעמוד האינסטגרם שלו, ובפוסט שלאחר מכן שיתף צילום מסך של הדיווח על הסרטון באתר של CNN, ורמז שהם מתעסקים בשטויות. "האזרח הממוצע: לעזאזל זה מפחיד אני לא מאמין שאנחנו על סף מלחמת העולם השלישית אני חייב לבדוק את החדשות" ואז ציטט, לכאורה, את רשת CNN ורמז שהיא מתעסקת אך ורק בו. כל זה לא הספיק לו - צ'ט העלה פוסט נוסף לאינסטגרם בו הוא שוב מדבר במבטא הג'מייקני הזה, והוסיף כיתוב של "הרבה כבוד לאי שלי" עם דגלים של ג'מייקה. 

View this post on Instagram

Average citizens: damn this is scary I can’t believe we’re on the verge of WW3 let me check the news smh @CNN:

A post shared by ♠️ (@chethanx) on

אפשר להבין למה הנקס סוחט את כל מה שהוא יכול מהפרסום הפתאומי הזה, בכל זאת - עד אתמול בקושי ידענו שהוא קיים, ופתאום האינטרנט מתעסק בו בנפרד מאביו המפורסם. חוץ מהיותו ראפר, צ'ט הוא גם שחקן, ולאחרונה הופיע בתפקידי משנה בסדרות "חסרי בושה" ו"אימפריה". בנובמבר האחרון הוא התלונן בראיון על הסטטוס שלו, בתור הבן של אחד השחקנים המפורסמים בעולם: "אם אני אמציא תרופה לסרטן מחר, הכותרת עדיין תהיה 'הבן של טום הנקס מצא תרופה לסרטן'", הוא אמר. אז כן צ'ט, יופי של דרך לצאת מצל הפרסום המשפחתי ולהילקח ברצינות. 

View this post on Instagram

RESPECT TO MI #ISLAND MASSIVE RRRRRRRHHHHHHHHH

A post shared by ♠️ (@chethanx) on

עיקר הזעם כלפי הנקס נוגע בעיקר לכך שהוא מצולם בסרטון מדבר בפטואה (Patois)  - ניב מבוסס אנגלית עם שורשים מערב-אפריקאים שנשמע קצת כמו אנגלית "משובשת" במבטא כמעט קראולי או צרפתי ומדובר על ידי אנשים ממוצא ג'מייקניים. הנקס, הלבן, אם למישהו היה ספק, הואשם על ידי הגולשים בניכוס תרבותי, בכך שהתערב ואף גזל שפה ותרבות שאינן קשורות אליו בשום אופן. ריטה ווילסון, אמו של הנקס, דווקא אהבה את הסרטון המביך של בנה, והגיבה כי כנראה מדובר ב"צחוק הכי טוב של הערב".

תופעת הניכוס התרבותי בכלל והשימוש הבעייתי בפטואה בפרט לא זר גם לתרבות הישראלית, ולפני כארבע שנים נועה קירל הואשמה בביזוי התרבות הג'מייקנית כשהשתמשה בפטואה בשיר "רק אתה", והופיעה עם צמות קלועות - סממן תרבותי המזוהה עם תרבות הראסטפרי - בקליפ לשיר.