ישראל בדרך לניצחון נוסף באירוויזיון? לאחר הבחירה בשיר "Feker Libi" כשיר שתבצע עדן אלנה בתחרות ברוטרדם במאי הקרוב, התקבלו עד מהרה התגובות מכל רחבי אירופה על השיר- ועל סיכויי ההצלחה של ישראל על בימת תחרות המוזיקה הגדולה בעולם - מה שגרר גם שלל סרטוני תגובות משעשעים ומרגשים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה השיר הכי טוב שנבחר עד עכשיו, כל הכבוד ישראל!", כתב מעריץ בתגובה לסרטון ההופעה של עדן, "התחרות השנה הייתה צריכה שיר מקפיץ וקצבי. זה יהיה נהדר על בימת האירוויזיון. זה עושה לי וייבים של שאקירה". 

 

"ישראל בהחלט לא משחקת ושלחה את אחד השירים הכי חזקים עד כה", כתב אחר, "לא ניתן יהיה לעצור אותה במאי. עדן כריזמטית וההופעה הווקאלית מדהימה. השיר הזה יביא את ישראל למקום גבוה". 

 ישראל זוכה לפרגון גם ממדינת האי השכנה, שהפסידה ברגע האחרון לנטע וישראל לפני שנתיים: "אנחנו נצביע לכם, 12 נקודות מהשכנים שלכם בקפריסין". השיר זכה לחיבה גם במדינת אי נוספת ומרוחקת יותר: "ישראל באה עם שיר חזק השנה, יש לכם את ההצבעה שלי מאירלנד". 

 "השיר פשוט מושלם לתחרות מהסוג הזה, אני ממוצא אפריקני וגאה בכך שישראל שולחת לתחרות ייצוג כזה של יבשת אפריקה ועוד עם זמרת כזו מדהימה", הוסיף מעריץ נוסף. 

מאז שנחשפו השירים המתמודדים בתחרות הקדם הפרטי של עדן אלנה שנערכה אמש בכאן 11, הרשת התמלאה בסרטוני תגובות משעשעים של מעריצים נלהבים, שהופתעו לשמוע צלילים שהם לא בהכרח מכירים.

 ישראל בדרך לניצחון נוסף שנה אחרי שאירחה את האירוויזיון? 

חלק מהמגיבים לשיר לא רק אהבו אותו - אלא סבורים שישראל יכולה לזכות איתו ולהניף השנה ברוטרדם את גביע האירוויזיון החמישי בתולדותיה - שנתיים בלבד אחרי הזכייה של נטע. 

"פשוט תנו לה את מה שהיא צריכה: קרנבל על הבמה, אש וריקודים, היא הולכת לתת לישראל ניצחון נוסף. מבחינתי, זה השיר הכי טוב שישראל שלחה והוא אפילו טוב יותר מגולדן בוי", כתב מעריץ. 

 "ישראל עשתה זאת שוב. הרגשתי את אותן התחושות שהיו לי כששמעתי לראשונה את 'Toy'", הגיב מעריץ מאיטליה, "זה כבר מעבר לאירוויזיון, זה וורלדוויז'ן: ביט אפריקני משמח שפוגש יורודאנס מהניינטיז, מערב פוגש מזרח, אנגלית, עברית, אמהרית וערבית. זה זועק שיר מנצח". 

"מקווה שישראל ערוכה לארח את אירוויזיון 2021", כתב אחר. "אני לא יודע למה", הוסיף מגיב נוסף, "אבל זה השיר היחיד עד כה שנותן לי תחושות של מנצח. עם זאת, הוסיף: "אני לא חושב שישראל תזכה שנה אחרי שאירחה אבל מצד שני, אי אפשר לדעת".

והיו גם מעריצים שחשבו שהשיר הישראלי הנבחר הוא לא שיר לזכייה - אך שישראל בוודאות תעפיל לשלב הגמר בזכותו וככל הנראה שתגיע בו למקום בעשירייה הראשונה. ההערכה הזו מגובה נכון לעכשיו גם בטבלאות ההימורים: ישראל סומנה בהן כמדינה בעלת הסיכוי הגבוה ביותר לעלות לגמר, לפחות נכון לעכשיו.

מה אומרות טבלאות ההימורים על הסיכוי של ישראל השנה?

השאלה הגדולה ביום שאחרי בחירת השיר היא האם ישראל יכולה לזכות בתחרות בפעם השנייה תוך שנתיים – ושנה בלבד אחרי שאירחה אותה?

כרגע לפחות, ישראל ממוקמת רק במקום ה-21 בטבלה, אלא שהמיקום הזה בעצם לא אומר כלום פשוט בגלל שעד כה לא נבחרו או נחשפו כל השירים שישתתפו באירוויזיון הקרוב – ואת ישראל עוקפות בטבלה מדינות שאפילו לא בחרו או חשפו את שיריהן. מה גם שבאופן טבעי, סביר שמהמרים לא ישימו את הז'יטונים שלהם על מדינה שזכתה לא מזמן. 

עדן אלנה בקדם
עדן אלנה ויוצרי השיר דורון מדלי, עידן רייכל וינון יהל | צילום: רפי דלויה

כל 41 השירים שישתתפו באירוויזיון 2020 ייחשפו במלואם רק בשבוע הבא – ואז להימורים תהיה יותר משמעות. עם זאת, חשוב לציין שעד לתחילת שבוע החזרות עצמו, ההימורים הם לא בהכרח מדד: רק כאשר מדינה עולה לחזרה על הבמה ונחשף כיצד הולכת להיראות ההופעה שלה, הולך ומסתמן הכיוון.

נטע ברזילי
עדן אלנה תלך בעקבותיה? נטע עם גביע האירוויזיון, 2018 | צילום: NurPhoto Contributor

כך קרה למשל במקרה של קפריסין ב-2018 ("Fuego" של אלני פוריירה, שהייתה קרובה לנצח את נטע) שעד שעלתה לבמה לחזרה – אף אחד בכלל לא ספר.