לפני כשבועיים, השיקו בתאגיד השידור כאן את עונת השידורים החדשה של החינוכית. את ההשקה ליווה קליפ לשיר חדש מתוך הסדרה הקומית-מוזיקלית "ילדי בית העץ", שחוזרת בקרוב לעונה שלישית. השיר, "אבא ואבא" בביצוע הראל סקעת זכה גם לקליפ, שפורסם בדפים הפופולריים של כאן והחינוכית ברשתות החברתיות ובעמוד של התאגיד ביוטיוב. לצד תגובות מפרגנות לשיר, שמתאר ילדות שמחה ונורמלית במשק בית של שני אבות חמודים, נרשמו ברשתות החברתיות גם מספר תגובות נזעמות וגינויים לצעד הליברלי.

בתגובות לסרטון בפייסבוק נרשם, בין השאר, "זה עולמם הפרטי ואיש באמונתו יחיה. אבל לנרמל את השייך למיעוט שבמיעוט, ולכפות את הנירמול הזה בניגוד לטבע העולם, ולשטוף את המוח והלב לרוב, ולילדים תמימים לאבא ואמא, מקומם! וגורם יותר נזק ל'קהילה' מאשר תועלת. לאן הגענו? סובלנות - כן! שטיפת מח - לא!", "איזה בלבול... מי לא רוצה אמא? אין כמו אמא בעולם... העולם נברא באיש ואישה. בית זה דין וחסד", "שיטה חדשה של דילול אוכלוסייה, ירידה בערך המשפחה הטבעי, אמא ואבא למישה שחכך (כך במקור) או התבלבל... שטיפת מוח אמוני בקיצור. תמיד הכי חשוך לפני עלות השחר", "איזה חינוך בדיוק? הופכים משהו כל כך שגוי וקלוקל לדבר הכי לגיטימי שיש! עצוב כל כך", "זה דפוק! איך אתם הופכים דבר כזה לנורמלי?" ו-"חבל. הרסתם סדרה תמימה וטובה. לא אוכל לתת לילדי לצפות בסדרה הזו יותר עם תכנים כאלו". נזכיר שוב כי התגובות ההומופוביות הגיעו על רקע כמות מכובדת של תגובות חיוביות ששיבחו את סקעת על השיר ואת תאגיד כאן על הצד - תגובות חיוביות דומות נרשמו גם בעמוד היוטיוב בו פורסם הקליפ.

בכאן סיפרו כי אחרי פרסום "אבא ואבא" קיבלו גם מספר פניות מרבנים שונים, בהן פניה מרב (ששמו לא נמסר), שכתב: "ראיתי אתמול פרומו לתוכנית שלכם, שגרם לי צער גדול. אני מאוד מעריך ואוהב את עבודתכם ב'חינוכית', ולכן העדפתי לכתוב לך באופן אישי ופרטי, ולא להתפלמס באופן ציבורי. כוונתי לשיר שיופיע ב'ילדי בית העץ' ומהלל 'משפחה שיש בה אבא ואבא'. אני יודע שבחברות מסוימות בישראל של היום התפישה הזו נחשבת מובנת מאליה ולא שנויה במחלוקת. אך בחברות אחרות, ובהן בקהילתי ובאמונתי, היא שנויה במחלוקת עזה".

"אני מאמין ביחס מכבד ומכיל לכל אדם, נרתע מגילויי אלימות ותוקפנות, ולצד זאת אני מאמין במשפחה במובנה המסורתי", כתב הרב. "יחיה כל אדם את חייו כרצונו, אך שלא יכריח אותי לשנות את הגדרתו של המוסד החברתי העתיק ביותר בתולדות העולם. אינני רוצה בכלל להתווכח על עצם העמדה, אלא רק לגלות את אוזנך לעובדה פשוטה: אם עד עכשיו יכולתי לעודד את ילדיי לצפות בתוכניות 'החינוכית', מתוך ידיעה שהערכים והרעיונות המובעים בתוכנית אינם תמיד ערכיי-שלי אך אינם סותרים את ערכיי-שלי, מרגע הזה המצב מבחינתי השתנה (ונדמה לי שגם מבחינת רבים אחרים). אינני חושב שנבון יהיה מצדכם לנסות להטיף לילדינו ערכים שאיננו מאמינים בהם, כי התוצאה לא תהיה שילדינו ישתכנעו בערכים שלכם, אלא שהם יפסיקו לצפות בתוכניות המתיימרות לעקוף את הוריהם ולחנך אותם בדרך אחרת". פניות נוספות מצד רבנים התקבלו על ידי אנשי החינוכית בטלפון.

מתוך עמוד הפייסבוק של כאן

מתוך עמוד הפייסבוק של כאן

הסערה סביב הקליפ סוקרה בידיעה מאת עידן יוסף באתר "News 1 מחלקה ראשונה", בה הובאו תגובות מצד גופים יהודים מסורתיים שכינו את הסרטון "תעמולה פסולה", וכינו את הציבור החילוני "בוגרים שדעתם השתבשה ונוהים כעכברים מסונוורים מצבעי הגאווה".

מתאגיד כאן נמסר: "לוח השידורים החדש והמגוון של 'כאן חינוכית' פונה לקהלים מכלל המגזרים, העדות והזרמים בחברה הישראלית ומביא לידי ביטוי בתכניו את כלל האוכלוסיות והקהילות. 'כאן חינוכית' מאמינים בדיון ציבורי ובשיח מכבד וסובלני ואנחנו גאים ואיננו חוששים לעסוק גם בסוגיות רגישות ומורכבות שהן חלק מחיי ילדים ובני נוער בישראל".