האם מופע המחווה לשלמה ארצי ישתנה בעקבות ההתנגדויות? בקרוב ייערך בהיכל התרבות בתל אביב ערב הוקרה ליצירותיו של שלמה ארצי. גורמים בהפקת מופע המחווה שוקלים לעדכן את רשימת המשתתפים ולצרף אליה זמרות. גם ארצי עצמו מתח ביקורת על היעדרותן של נשים מהאירוע והבטיח לפעול על מנת לשנות זאת. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בהפקת המופע עדיין לא התקבלה החלטה סופית בעניין, ולא נעשתה פנייה רשמית לאף אמנית. המנהל האמנותי חיים שמש אמר לחדשות Online: "אנחנו בודקים כמה שיותר אופציות על מנת לאפשר לאירוע הזה להתקיים ולגייס את הכסף שדרוש לרב פירר על מנת שימשיך לעזור לאנשים - גברים, נשים וטף, ללא הבדל של דת, גזע ומין - להציל את החיים שלהם".

ארצי כתב בצהריים בעמוד הפייסבוק שלו: "רק אתמול בערב הובא לידיעתי שערב התרמה לעמותה 'עזרה למרפא' של הרב פירר, ששירי אמורים להיות חלק ממנו..למעשה מדיר נשים. כל חיי שרתי והופעתי על במות עם נשים ואף כתבתי דואטים רבים אותם שרתי עם זמרות. אמנם זהו ערב למען מטרה נעלה ואכן כל אחד רשאי להשתמש בשיריי, אבל אני מתכוון כעת לעשות כל שביכולתי לשכנע את כבוד הרב לשנות את דעתו".

יו"ר נעמת חגית פאר קראה לכל האמנים שלא לקחת חלק באירוע במתכונתו הנוכחית." המטרה המקודשת אינה משמשת תירוץ להדרת נשים בוטה שכזו מהמרחב הציבורי", אמרה. "אם מארגני האירוע לא ישנו החלטתם להדיר נשים- כל אמן שיסכים להופיע יישא באחריות הציבורית על כך״.

עילי בוטנר וילדי החוץ (צילום: משה נחומוביץ',  יחסי ציבור )
בוטנר מסרב להופיע ללא הזמרת אדר גולד | צילום: משה נחומוביץ', יחסי ציבור

המוזיקאי עילי בוטנר פנה אמש בכתב למפיקי המופע והודיע שלא ישתתף במופע בלי אדר גולד, הזמרת בהרכבו "ילדי החוץ" – כך נודע לחדשות 12. הפנייה מגיעה לאחר שאמש נחשף בערב טוב עם גיא פינס כי מהמופע נעדרות זמרות נשים. בנוסף פרסום שלמה ארצי עצמו כי הוא מתכוון לשכנע את הרב לשנות את דעתו.

הרב פירר, השבוע (צילום: חדשות 2)
הרב פירר. ביקש להימנע משירת נשים | צילום: חדשות 2

"מי שחושך לו, יום טוב לו"

כשפנו לבוטנר והזמינו אותו להשתתף, לא הזמינו את הלהקה ילדי החוץ אלא רק את בוטנר ואת אוהד שרגאי – זמר בהרכב "ילדי החוץ". בוטנר לא ידע מהי רשימת המשתתפים המלאה, ורק לאחר הפרסומים התברר לו שמדובר בהדרת נשים גורפת. גולד עצמה שמעה את החדשות רק שלשום, סיפרה שהדבר מפריע לה כאישה והוסיפה "מי שחושך לו, אז יום טוב לו".

אתמול נחשף כי במופע, שנערך במסגרת ערב ההתרמה השנתי לאגודת "עזרה למרפא" בראשותו של הרב פירר, לא ישתתפו כלל זמרות – זאת לבקשת הרב. "אין שום בעיה של הדרת נשים בקהל, הרב ביקש לכבד אותו בעניין הזה שנשים לא תשרנה במופע", הסביר אז שמש. "באחת הפגישות הראשונות של ההפקה שחשבנו מה רוצים לעשות, נאמר שלרב יהיה קשה אם נרצה שנשים ישירו, לא חשבתי פעמיים והמשכתי הלאה. כיף לי לכבד את הרב מכיוון שאני אומר לך, הוא עושה מעשים שלא הממשלה ולא הממסד ולא משרד הבריאות, אף אחד לא מסוגל לעשות".

_OBJ

את הערב המדובר ינחה אייל קיציס, ובימים האחרונים הצטרפה לצידו אורלי וילנאי, עיתונאית אקטיביסטית שפעילה מאוד למען זכויות נשים, שלא ידעה דבר על אופי המופע. "עכשיו כשאני שומעת על זה מן הסתם כאישה וכאדם זה לא דבר שאני יכולה להסכים לו", אמרה, "אני צריכה לדבר עם האנשים שפנו אליי".

התזמורת הפילהרמונית תלווה את האמנים שיופיעו באירוע, וביניהם שלישיית מה קשור, הראל סקעת, אליעד נחום, אלי יצפאן, בניה ברבי, מוש בן ארי, ובסך הכל 13 אמנים ישראליים מהמעלה הראשונה, שחלקם כלל לא ידעו כי נשים לא יעלו על הבמה, וגילו זאת רק בשיחה עם כתבי גיא פינס. "לא ידעתי מזה בכלל", אמר ציון ברוך, "צריך לדבר עם אסי ושלום ולהגיד למשרד שלנו מה עושים עם זה. אני שמח שאמרת לי את זה, נשקול את צעדינו מחדש".