קירק דאגלאס, כוכב ענק מימי הזוהר של הוליווד, נפטר הלילה (בין רביעי לחמישי) בגיל 103. לישראלים דאגלס זכור הודות לתפקיד ניצול השואה בסרט "עושה להיטים" משנת 1953, הסרט ההוליוודי הראשון שצולם בישראל, ומהשתתפות בסרט "הטל צל הענק", שם גילם את האלוף דוד מרכוס בשנת 1966. "הוא היה אגדה בעולם כולו - שחקן מימי תור הזהב של הקולנוע שסרטיו חיו עד שנות הזהב שלו", ספד לו בנו, השחקן מייקל דאגלאס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"קירק היה אדם הומאניטרי, שמחויבותו לצדק למה שהאמין בו קובעים סטנדרט שעל כולנו לשאוף אליו", המשיך הבן. "אך עבורי ועבור אחיי ג'ואל ופיטר הוא היה פשוט אבא ובעל נפלא לאשתו, אן. הוא חי היטב, והשאיר לעולם מורשת קולנועית ועבודה למען הציבור והשלום העולמי. אמרתי לו ביום הולדתו האחרון: 'אבא, אני אוהב אותך כל כך ואני גאה להיות הבן שלך'. זה יישאר נכון תמיד".

דאגלס נולד ב-9 בדצמבר 1916 בעיירה אמסטרדם שבניו יורק להורים יהודים שהיגרו מברית המועצות, מאזור בלארוס של היום. הוא שירת בצי האמריקני במלחמת העולם השנייה, ואחריה התחיל לעבוד ברדיו, בתאטרון ובפרסומות – בניסיון להגשים את החלום להופיע בברודווי.

בשנת 1941 השתתף דאגלס בהופעת הבכורה שלו על במת התאטרון בניו יורק, ושנתיים אחר כך התחתן עם דיל. לזוג נולדו שני ילדים, מייקל וג'ואל, והם התגרשו בשנת 1951. בין תפקיד לתפקיד היה דאגלס תומך נלהב של המפלגה הדמוקרטית בארצות הברית, ופעיל חברתי בתחומים רבים.

בין תפקידיו הגדולים נמנות שתי היצירות של סטנלי קובריק; "שבילי התהילה" ו"ספרטקוס". הוא גם כיכב ב”Ace in the Hole” שנחשב אחד מסרטיו הטובים של בילי ווילדר. דאגלס קיבל מועמדויות לאוסקר על משחקו ב"אלוף", "תשוקה לחיים" ו"הרע והיפה", על אף שלא זכה באף אחד מהם. בשנת 1996 קיבל אוסקר מיוחד על מפעל חיים.

בשנת 1963 רכש דאגלס את זכויות הספר "קן הקוקיה", בניסיון לעבד אותו להצגה שכשלה. עשור אחר כך, בספר הפך לסרט זוכה אוסקר בהפקת בנו מייקל, שהפך לכוכב לא פחות גדול. קירק דאגלס גם הספיק לביים שני סרטים בשנות ה-70 שלא הצליחו. הקריירה של דאגלס דעכה עם הזמן, למעט דיבובו ב"משפחת סימפסון" ב-1996 והתפקיד בסרט "הכל עובר במשפחה" לצד משפחתו.