פרסום ראשון: הרב פירר הודיע אתמול (שני) על ביטול מופע המחווה לשלמה ארצי בערב התרמה למען אגודת "עזרה למרפא" - זאת לאור הביקורת הרבה שהוטחה בו בעקבות היעדר נשים מרשימת הזמרות, לבקשתו של הרב. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אבקשך שלא לקיים את מופע ההתרמה", כתב הרב פירר לאפי הרשקוביץ', יו"ר עמותת ידידי העמותה. "מעולם לא התערבתי ולא עסקתי בארגון ערבי התרמה. האגודה זכתה לשרת עד היום יותר ממיליון אנשים. אני שואב כוחי מההלכה, אני גאה באורח חיי ודבק במשימת חיי: הצלת חיים ואהבת הזולת, השונה והאחר". לדבריו, קיבל במשך השבוע מכתבים מאנשים רבים, בהם נשיא העליון לשעבר, אהרון ברק, שכתב לו ברכה חמה לפועלו השיוויוני למען כלל ישראל; חתן פרס נובל ישראל אומן; פרופסור מרדכי שני, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות ובית החולים שיבא; ורבים נוספים.

שלמה ארצי על השנה המורכבת בחייו (צילום: החדשות)
שלמה ארצי. יצא נגד ההדרה | צילום: החדשות

משדולת הנשים נמסר בתגובה להודעה כי "שדולת הנשים מודה לרב פירר על פועלו לאורך השנים ומפעל העשייה שהוא מקיים מדי יום ומברכת שבחר שלא לקיים את האירוע המדובר במתכונתו ללא שירת נשים. אסור לנו לקבל כל מקרה של הדרה במרחב הציבורי שכן הדבר משליך ומשפיע על מעמדן ומקומן של נשים בכל תחומי החברה-מהאקדמיה, דרך הצבא ועד למקומות העבודה. אנו מברכות את האמנים ואת הפילהרמונית שלא הסכימו למחיקה ולהעלמה של נשים. גם מטרה טובה אינה יכולה לבוא על חשבון השתקה ומחיקה של נשים. בהזדמנות זו אנחנו קוראות לקדם גיוון ושוויון בתעשיית המוזיקה ולהביא לקידמת הבמה זמרות ויוצרות ישראליות רבות ומוכשרות. נמשיך לפעול נגד הדרה ובעד שוויון למען הנשים, הנערות והילדות בישראל".

ארצי: "אעשה כל שביכולתי לשכנע את הרב לשנות את דעתו"

אפילו ארצי עצמו מתח ביקורת על היעדר זמרות מהאירוע. "כל חיי שרתי והופעתי על במות עם נשים ואף כתבתי דואטים רבים אותם שרתי עם זמרות", כתב בעמוד הפייסבוק שלו ביום רביעי האחרון. "אמנם זהו ערב למען מטרה נעלה ואכן כל אחד רשאי להשתמש בשיריי, אבל אני מתכוון כעת לעשות כל שביכולתי לשכנע את כבוד הרב לשנות את דעתו".

המוזיקאי עילי בוטנר פנה בכתב למפיקי המופע והודיע שלא ישתתף במופע בלי אדר גולד, הזמרת בהרכבו "ילדי החוץ". הפנייה נעשתה לאחר שנחשף בערב טוב עם גיא פינס כי מהמופע נעדרות זמרות נשים. גם בתזמורת הפילהרמונית - שאמורה הייתה ללוות את האמנים שיופיעו באירוע - איימו שלא לקחת חלק באירוע.
עילי בוטנר וילדי החוץ (צילום: משה נחומוביץ',  יחסי ציבור )
בוטנר. סירב להופיע ללא הזמרת אדר גולד | צילום: משה נחומוביץ', יחסי ציבור

 "אין שום בעיה של הדרת נשים בקהל, הרב ביקש לכבד אותו בעניין הזה שנשים לא תשרנה במופע", הסביר המנהל האמנותי של האירוע, חיים שמש. "באחת הפגישות הראשונות של ההפקה שחשבנו מה רוצים לעשות, נאמר שלרב יהיה קשה אם נרצה שנשים ישירו, לא חשבתי פעמיים והמשכתי הלאה. כיף לי לכבד את הרב מכיוון שאני אומר לך, הוא עושה מעשים שלא הממשלה ולא הממסד ולא משרד הבריאות, אף אחד לא מסוגל לעשות".