האם דניאל גרינברג הטילה כישוף על אייל גולן? האם היא הלכה למכשפה, או מדיום, או שאמאן, או קוסם, או ידעונית, או רב מג או בעל אוב? האם היא לקחה סמסטר בהוגוורטס? האם היא קיבלה הוראות שכוללות גזירה חשאית של תלתל שיער (בהצלחה עם זה), איסוף של שש דמעות, שלוש טיפות דם, חולצה ישנה, תמונה גזורה, ביצת יונה, שש נוצות ושתן של עז, וקבירתם/שריפתם/אידויים תוך מלמול לחש עתיק, שגרם לאייל גולן להתאהב בה, להתהפנט אליה, לציית לכל פקודותיה, להסתכסך עם חבריו ולהסיר את כל נעקביו באינסטגרם? האם דבר כזה התרחש? האם עכשיו אייל גולן מצוי תחת כישוף ששלל רבנים התקבצו על מנת לטכס עצה כיצד להסירו? זה קרה?

התשובה היא לא. ואם להרחיב - לא. אנסה לפרט - לא. והסיבה - כי לא. ורמות הטמטום הנדרשות על מנת לשקול את התרחיש הזה, ולהתייחס אליו ללא שום אירוניה או ספק, גבוהות מאוד. זה לא עוצר את חבריו של אייל גולן, שבטוחים שגרינברג הטילה עליו לחשים שגרמו לו להתאהב בה ולהתרחק מסביבתו הקרובה. הם אפילו משתפים שהם: "מחפשים בתקופה האחרונה אנשי מקצוע טובים שיוכלו להסיר את הכישוף של דניאל". כמובן שאיש מאיתנו לא באמת יודע מה טיב היחסים בין גולן לבין דניאל, חבריו או משפחתו, וגם לא ידוע לנו יותר מדי על הטלטלות הרגשיות שהוא עבר לאחרונה, אבל יש משהו בסיסי שכולנו יכולים להסכים עליו: אף אחד לא כישף אף אחד.

אלו לא ההאשמות שלא נתקלנו בהן בעבר. כשיהודית באומן ושימי תבורי הפכו לזוג, האשימו אותה שכישפה אותו. כשאמא של דודו אהרון לא אהבה את בת הזוג שלו, האשימו את בת הזוג בכשפים. כלומר, זו תמיד אישה, זה תמיד בסיטואציה זוגית. אנשים אומרים לעצמם - היי, אדם קרוב אליי יוצא עם מישהי שאני לא מסתדר איתה ומתנהג כאילו הוא ממש מאוהב... זה חייב להיות כישוף! כאילו יתר האופציות (למשל: הוא פשוט מאוהב/הוא חווה מצוקה נפשית כלשהי/יש לו טעם נוראי/הוא במשבר גיל/כנראה שיש בה צדדים שהוא רואה וקרוביו לא) הסבירות וההגיוניות נדחקות הצידה לטובת האפשרות הכי דבילית שהצליחו לחשוב עליה.

ההאשמות בכישוף לא שמורות רק לסלבס שפצחו בפרקי ב' שנויים במחלוקת, כמו שכולנו יודעים הן עתיקות הרבה יותר. עוד מהמאה ה-15 הרגו נשים שנחשדו בכישוף. כמובן שאז היה להם תירוץ - הם גרו במאה החמש עשרה. גם אז וגם היום, כל קונספט המכשפות היה פשוט ביטוי לערימות של מיזוגניה. אפשר להתנחם בכך שהיום לפחות לא שורפים או מטביעים אותן, אבל לא בטוח שהטוקבקים פחות גרועים. היחס של סביבתו של גולן לדניאל גרינברג הוא סתם עוד ביטוי מיושן, בייסיקי, שקוף לחלוטין, של שנאת נשים. של מישהי שהעזה לבטא חוזק, או מרדנות, או התגלה שיש לה השפעה על גולן - שזה, אגב מדהים, כי דבר מאלו לא בא לידי ביטוי בהופעתה האנמית ב"האח הגדול" - והחליטו שההסבר היחיד לכך הוא כשפים.

ועכשיו אייל גולן עשוי להיתפס, בעקבות דברי מקורבים או מקורבים לשעבר, ככוכב המבולבל שלא ממש אחראי לבחירותיו ולמעשיו כי הוא נשלט על ידי כוחות האופל המהפנטים של ארוסתו המכשפה. וזה כבר מעצבן מכיוון אחר, כי גולן הוא לא קורבן פה. בלי קשר לאהבה שסחררה אותו, הוא גם נמצא בעיצומו של משבר תדמיתי בעקבות התחקיר של אורלי וגיא. ומה מסיח את הדעת יותר מחתונה? להפוך לאיש משפחה מכבד ומכובד. רוסלנה כבר הייתה שם, היא יכולה לעדכן. שלא תהיה טעות, גולן הוא לא קשיש דמנטי שנשלט על ידי צעירה. אין מנוצלים בסיטואציה הזאת.

אז לא, אחד הזמרים הכי מפורסמים בארץ לא נמצא תחת כישוף שהוטל עליו על ידי דניאל גרינברג, כי זה לא דבר אמיתי בעולם. הלוואי שכן, אגב, הלוואי שהיו רצים פה כישופים, זה היה הרבה יותר מעניין מהשיח המיזוגני העתיק הזה. ואם למישהו היו כוחות קסם ויכולות שליטה מוחית באייל גולן, ברור שהוא היה משתמש בהם לדברים קצת יותר דחופים מאירוסים לדניאל גרינברג. נגיד, החזרת כל העוקבים וסיום הסכסוך עם אופירה. בכל זאת, סדר עדיפויות.