ציפי לבני מצהירה כי היא יכולה להפנות את גבה לכיוונו של עמיר פרץ, שותפה החדש במפלגת "התנועה", מבלי שיינעץ בו סכין. פרשנים פוליטים אינם שמים את כספם על כך שהאידיליה הזאת תימשך הרבה זמן, אבל זו עוד אחת מנפלאות מערכת הבחירות הזאת. בת משפחת האצ"ל שגדלה בליכוד נמצאת שמאלה ממפלגת העבודה, שבה צמח השותף שלה.

אני מסתכל על המפלגה שלך ורואה את יו"ר ההסתדרות לשעבר יחד עם המפריטה הלאומית, הישבו שניים יחדיו?

"שנינו מצאנו את עצמנו באמצע. שמעתי את פרץ מצטט את חמשת המ"מים של ז'בוטינסקי – מזון, מעון, מלבוש, מרפא, מורה. אני מקבלת את זה שהוא מגיע לשם מאידאולוגיה אחרת, אבל בסופו של דבר המסקנה וההסכמה הן שצריך חוק זכויות חברתיות".

ביקש רבע מיליון - וקיבל. פרץ, ארכיון
"שמעתי את פרץ מצטט את חמשת המ"מים של ז'בוטינסקי" | צילום: AP

השניים מפגינים זוגיות מושלמת בכל הזדמנות. פרץ לוקח את לבני לראש עיריית שדרות, הבית שלו, ומשם גם אל "גבעת הקסאמים" המפורסמת. מקום טוב בשביל לבני להתנצל על ההתנתקות שהובילה יחד עם ראש הממשלה אריאל שרון? ממש לא. "ההתנתקות הייתה צורך לאומי ישראלי, וצריך להזכיר שגם כשהיינו בעזה ירו טילים על ישראל, גם כשהצבא היה שם", מתעקשת לבני, ופרץ מוסיף: " אני עברתי הכל, מהפדאיונים עד הקסאמים. החיכוך הזה עם עזה משנה את האופי שלו אבל הוא קיים. אין בכלל ספק שההתנתקות הייתה הכרחית, היה בלתי אפשרי עבור צה"ל לייצר הרתעה כשהיו שם מתנחלים".

מה הייתה חושבת המשפחה הלוחמת של איתן ושרה לבני, אנשי האצ"ל, על החבירה של ציפורה ליו"ר העבודה לשעבר מצנע והיונה הצחורה עמיר פרץ?

"אני מחוברת לחינוך שקיבלתי, אבל אני בפוליטיקה בשביל ילדיי ולא בשביל הוריי. אבי נפטר לפני שנכנסתי לפוליטיקה, אבל אני חושבת שהוא היה מקבל כל החלטה שלי בתחום המדינית. קיוויתי שאמא שלי לא רואה טלוויזיה כשאמרתי את המלים האסורות 'מדינה פלסטינית'. כשקראו לה 'האמא של הבוגדת', היא אמרה 'זו הבת שלי, והיא תמיד צודקת'".

>> נפתלי בנט: זאב בעור של כבשה אן מנהיג הימין הבא?
>> האם התכנית הכלכלית של יחימוביץ' ישימה?
>> ארז טל מציג: מיומנו של קול צף

"אני לא לוקחת אחריות להתרסקות של קדימה"

לבני עזבה את קדימה אחרי שהפסידה לשאול מופז בבחירות לראשות המפלגה בחודש מארס האחרון. היא התפטרה מהכנסת, אך עם פתיחת מערכת הבחירות האחרונה חזרה לחיים הפוליטיים, והייתה אחת הסיבות לקריסת ביתה הקודם אל מתחת לאחוז החסימה בסקרים.

את מרגישה אחריות לנפילה הקולוסאלית הזאת, חסרת התקדים בפוליטיקה הישראלית?

האם המטאור הביטחוני יפרוש מהפוליטיקה?
"רק בישראל מפסידים נשארים להיות מספר 2" | צילום: רויטרס

"עזבתי מפלגה חיה, קיימת, בועטת ונושמת. העובדה שקדימה איבדה את ציבור בוחריה נובעת מתוצאות הפריימריז. אני יכולה לקחת אחריות על הרבה דברים שקרו בדרך, אבל לא על התרסקותה של קדימה, כי מצביעי המפלגה הרגישו שהם לא מוצאים שם את מה שמצאו בה כשהיא הייתה בראשותי או כמובן בראשות אחרים, שרון או אולמרט.

מופז אומר שהפסדת בפריימריז, ברחת, ואז הרסת את קדימה, ולקחת את מה שנשאר ממנה.

"רק בישראל המפסידים נשארים, ולפעמים כדי להיות מספרי 2 ואח"כ לחתור תחת מספר 1 ולהחליף אותו. אם לוקחים את אמריקה, הדמוקרטיה הגדולה בעולם, כל פריימריז שם נגמרים בזה שהמפסיד עוזב".

באמריקה המפסיד לא חוזר.

"הילרי עזבה, אובמה קרא לה לחזור להיות שרת חוץ, אבל אלמלא כן היא לא הייתה נשארת שם בתור מספר 2. יש כאלה גם שחוזרים. הסתבר לי שנוצר חלל, כי קדימה, שאמורה לייצג את האלטרנטיבה גם הרעיונית וגם האישית לראשות הממשלה, נעלמה".

"נוצר חלל" או "לא נוצרה סיטואציה" עם לפיד, עם יחימוביץ', עם אולמרט?

"אם הכל היה טוב והיה מי שמייצג את מה שאני מאמינה בו באופן אמיתי, לא הייתי חוזרת. חזרתי כי התנגנה לי כל הזמן המנגינה של "לא אשתוק כי ארצי משנה את פניה". יש הרבה צביעות בטיעונים האלה שאני מסרבת להיות מספר 2, הרי קדימה הייתה המפלגה הגדולה בישראל, ויאיר לפיד נכנס למגרש כשחקן חדש, ולא טענתי 'סליחה, מה פתאום מישהו מרשה לעצמו להקים מפלגה חדשה'".

ובסוף אחרי כל העניינים האלה והסיבובים האלה את תשבי בממשלה עם נתניהו?

"אני לא יודעת, אבל לא פוסלת. אף פעם לא פסלתי".

>> מה אתם אומרים על הדברים של לבני, ספרו לנו בטוקבקים