אריה דרעי רץ שוב. הוא החזיק את ש"ס במתח כמה שנים טובות, אבל הנה הוא, שוב במירוץ. "לא משנה המהירות, משנה המאמץ. אני רץ עכשיו יותר לאט, אבל לטווח ארוך", אומר דרעי כשהוא על מסלול ההליכה במשרדו. הוא משתדל לרוץ כל בוקר, אבל רומז בבירור גם לקמפיין המעט מקרטע של מפלגתו.

מה כבר לא נאמר על אריה דרעי? אולי שבפעם הראשונה הוא לא נראה כמנצח ודאי. בעיות פנים-מפלגתיות, חזרה שנויה במחלוקת עם עבר פלילי, והטיקט החברתי שנראה פתאום שייך לכולם. אלא שיש מה שלנצח ייחד את ש"ס: מי שהיה ילד הפלא של הפוליטיקה הישראלית הבין כבר מזמן שיש מנדטים ברגשות הקיפוח העדתי. לא פלא שגם עכשיו זה חוזר.

"ב-1984, כשקמה ש"ס, כל הספרדים היו במעמד העליון, ואנחנו החזרנו אותם אחורה? כולם היו ברחובות לצערי הרב, אנחנו רוממנו קצת את הגאווה הספרדית. מאז שש"ס החזירה קצת את הצבע ללחיים של הספרדים, פתאום בכל המפלגות מקדמים ספרדים, הם באוניברסיטאות, אפילו בבתי המשפט נזכרו בנו".

 >>בנט: "נתניהו עקף אותי משמאל"
>> נתניהו: "אני לא פוסל אף אחד בקואליציה, בינתיים, הם אלו שפוסלים אותי"
דרעי, ישי, אטיאס. השלישייה שהתפרקה (צילום: קובי הר צבי, אתר 'בחדרי חרדים')
דרעי, ישי ואטיאס. "אני יו"ר מטה הבחירות, אז אני יותר בחזית, אבל כולם עובדים" | צילום: קובי הר צבי, אתר 'בחדרי חרדים'

בתקופה האחרונה החליפו ש"ס והליכוד-ביתנו מהלומות, ודרעי אף כינה את השותפה הטבעית "מפלגה של רוסים-לבנים", מה שעלה לו בהתנצלות. אבל את החשבון הסופי הוא יודע לעשות: "בלי ש"ס לא תהיה לנתניהו ממשלה. הליכוד לא יגמור עם יותר מ-35 מנדטים, הוא צריך עוד 20 מנדטים מינימום. ראית את הסמן הימני ברשימה, הם ילכו עם לבני להחזיר את השטחים ל-67'? ברור שאנחנו יחד עם יהדות התורה, בנט, אולי גם יאיר לפיד, זה הגוש של הליכוד. הם אומרים עכשיו לצורך בחירות דברים אחרים".

הייתה בעבר פסיקה שפיקוח נופש דוחה שטחים, היא עדיין בתוקף?

"חד משמעית. הפסיקה לא משתנה, הנסיבות השתנו. כשזה מול מדינה מסודרת עם ערבויות בינלאומיות, כמו מצרים וירדן, עובדה שזה עובד. עם הפלסטינים הכל השתנה לצערי הרב. עם מי תעשה שלום? בליכוד יכולים להירגע, נתניהו הוא ראש ממשלה, השאלה איזו ממשלה תהיה ולכן המאבק הוא כמה כוח יהיה לנו בפנים".

"נסעתי עם ישי להתפלל בכותל המערבי להצלחת ש"ס"

תחת דרעי ש"ס עלתה מ-4 מנדטים בבחירות 84' לשיא של 17 מנדטים, רגע אחרי שהורשע ב-99'. חזרתו הייתה אמורה להעלות את ש"ס מעבר לרף 11 המנדטים שהתייצבה סביבו בעשור שבו היה תחת קלון, אבל הסקרים לא מנבאים לה יותר מזה.

"אני לא מתרגש מהסקרים. אמא שלי תמיד אומרת שתבשיל טוב, מתבשל לאט על הפתיליה, ככל שמתקרבים לבחירות, כוחנו עולה"

>> דרעי: "ש"ס תהיה בממשלת נתניהו"

אתה בטוח שכל צמרת המפלגה מתאמצת? הציבור לא קונה את האחדות ביניכם.

"אני אומר באחריות מוחלטת: כולם רוצים, כולם ממוקדי מטרה. אני יו"ר מטה הבחירות, אז אני יותר בחזית, אבל כולם עובדים, עד כדי כך שבמוצ"ש התפללתי יחד עם אלי ישי בכותל המערבי להצלחת תנועת ש"ס. אל תשכח ש-12 שנה לא היינו יחד, אנחנו ממוקדי מטרה ולומדים להכיר זה את זה תוך כדי עבודה. אם היינו צריכים עוד חיזוקים, כולם מבינים שצריך לעבוד יותר קשה כשבליכוד אומרים שייקחו לנו את התיק הזה ואת התיק הזה".

מצב הדיור והשיכון בישראל באחת מנקודות השפל בכל הזמנים, שר הפנים מש"ס ספג ביקורת קטלנית ממבקר המדינה, אריה דרעי ישב בכלא. מה יש לכם להציע?

"לא לחינם הרב עובדיה יוסף אמר ששרי השיכון לפני אריאל אטיאס עישנו נרגילה, הרי 10-15 שנה כמעט לא שיווקו קרקעות. הוא בא והציף את הבעיה, אין מה לעשות, זה לא פתרון של זבנג וגמרנו. נכון שאנחנו סקטוריאליים, אנחנו מייצגים את אלה שאין להם. מדינת ישראל מתחלקת לשניים – מדינה של אלה שיש להם ואלה שאין להם".

>> הערב אחרי מאסטר שף, בחירות אישיות עם אריה דרעי
>> מחר אחרי ארץ נהדרת, בחירות אישיות עם בנימין נתניהו