"מי שרוצה להצטרף לקואליציה על בסיס העקרונות שלי, ברוך הבא. בינתיים, הם אלו שפוסלים אותי", כך אמר בסוף השבוע ראש הממשלה בנימין נתניהו, בראיון מיוחד ל-mako וליעקב אילון.

במסגרת התכנית "בחירות אישיות" שתשודר ביום שני, אחרי "ארץ נהדרת", התלווה אילון לנתניהו לביקור במוזאון "מגדל דוד" בירושלים, שם שוחחו על העיר ועל ילדותו של נתניהו. בהמשך, הגיעו לבית בו גדל נתניהו ברחוב הפורצים. שם חלק ראש הממשלה עם אילון זיכרונות מבית אביו ואף הציג לראשונה את החגור אותו לבש אחיו יוני נתניהו בלילה בו נהרג, במבצע אנטבה.

בראיון המיוחד שנתן נתניהו ל-mako התייחס ראש הממשלה לסוגיות השונות העומדות על הפרק, שבועיים ליום הבחירות. ובין השאר דיבר על אפשרויות הקואליציה העומדות בפניו לאחר הבחירות, במידה שייבחר 

אם אתה צריך לבחור בין ממשלה ימנית עם החרדים לבין ממשלה רחבה יותר, אולי עם מפלגות מרכז וללא חרדים, מה תעדיף?
"קודם כל, עוד לא נבחרתי, ואני מקווה מאד להיבחר. אני מקווה שהבוחרים ויבינו לקראת יום הבחירות לתת את הקולות לנו כדי שאוכל להיות ראש הממשלה ואוכל להצליח מול האתגרים. אני רוצה ממשלה רחבה, שבנויה קודם כל על מפלגת שלטון גדולה של הליכוד ביתנו. לממשלה יהיו קווי פעולה ברורים ומוכרים. אני לא הולך למקום אחר. העמדות שלי נותרו כשהיו ואני לא סוטה מהם. ארצה לשנות את שיטת הממשל, אבל את זה אי אפשר לעשות עם רסיסי מפלגות, אלא עם קואליציה שמושתת על מפלגת שלטון אחת גדולה".

יעקב אילון מראיין את בנימין נתניהו
נתניהו: "מי שרוצה להצטרף אליי, יצטרך ללכת בכיוון המדיני והכלכלי שלי"

>> לבני, יחימוביץ' ולפיד ייפגשו במוצ"ש כדי לדון בגוש חוסם לנתניהו
>> לבני: "לא חוששת להפנות את הגב לפרץ"

העמדות שלך ושל האחרים בליכוד הן אותו דבר?
"יש דעות שונות בליכוד, אבל הקו המרכזי מונהג על ידי. מי שירצה להצטרף לקואליציה, ברוכים הבאים".

אז למה שלא תקרא למפלגות המרכז להצטרף אליך כבר עכשיו?
"אני לא יודע כמה הם רוצים לחזק אותי. אני לא פסלתי מפלגות, בשלב זה פוסלים אותנו. אבל מי שירצה להצטרף אלינו, יצטרך ללכת בכיוון המדיני והכלכלי שאני חושב שהוא אחראי והוכיח את עצמו".

ציפי לבני יכולה להיות שרה?
"שרה כן, אבל את המדיניות מול הפלסטינים והמדיניות הבטחונית אני אוביל".

שלי יחימוביץ' יכולה להיות שרה?
"זה תלוי בה"

גם שרת האוצר?
"לטובת כלכלת ישראל כדאי שאני אמשיך בקו האחראי והמצליח שהובלנו עד עכשיו", ענה נתניהו כשהוא צוחק על השאלה

לפיד?
"אין לגביו מגבלה. אבל אני עוד לא מחלק תיקים כי עוד לא נבחרתי". 

מהו סדר העדיפויות שלך כשתיבחר?
"טיפול בדיור, שינוי שיטת הבחירות, חלוקת השוויון בנטל- כל אלה נושאים ראויים בעיניי".

"דיסקין מונע מתסכולים אישיים"

בראיון התייחס נתניהו גם לדברים החריפים שאמר עליו ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, בראיון ל"ידיעות אחרונות". דיסקין אמר, בין השאר: "נתניהו פוחד, מזגזג ולא לוקח אחריות. אין לו דוגמא אישית כמנהיג. בדיון מכריע בסוגיה האירנית ישבו הוא וברק ועישנו סיגרים. זה היה זלזול מוחלט באנשים ובמעמד".

"אני לא עוסק במחזור של דברים שבאים בדיוק בעיתוי של שבועיים לפני בחירות", אמר על כך נתניהו, "אלה דברים שנאמרו מכל מיני תסכולים אישיים. בכל תולדות ישראל לא התקיימו דיונים כ"כ רציניים על הנושא האירני עם כל הדרגים המקצועיים, עם סבלנות וניתוחים והחלטות. הובלנו מהלך עולמי נגד איראן. שיחליטו אם אני בשליחות משיחית או פועל ממניעים אישיים".

על הביקורת סביב הופעתה של שרית חדד בכנס פתיחת מערכת הבחירות של הליכוד, אמר נתניהו: "אין פה שום הסתבכות. אני שמח שהיא באה להנעים בקולה ולשיר". 

אבל יו"ר ועדת הבחירות טוען שזה עבירה על החוק והעביר את זה לטיפול היועץ המשפטי לממשלה.
"זה מותר וחוקי לגמרי, היא שרה שם ושרה היטב. התברר ויתברר שזה חוקי לגמרי״

"מדינה לא מנהלים בסמסים"

לבני: "דרוש שינוי סדר עדיפות עמוק" (צילום: חדשות 2)
תיפגש עם יחימוביץ' ולפיד. לבני | צילום: חדשות 2
מוקדם יותר היום תקפו בליכוד את מהלך הגיבוש המסתמן בגוש השמאל-מרכז. אחרי שלבני הודיעה אמש בריאיון לאולפן שישי על כוונתה לאחד את מפלגות הגוש ביניהן העבודה, התנועה ויש עתיד, מיהרה יחימוביץ' לשלוח תגובה ליו"ר התנועה באמצעות מסרון. במפלגת השלטון לא נשארו אדישים ובהודעה שפרסמו אחר הצהריים נכתב כי "כדאי שלבני ויחימוביץ' יפנימו שמדינה לא מנהלים בסמסים ובמשחקי כבוד".

"מגוחך שנציגות השמאל, יחימוביץ' ולבני שאינן מסוגלות אפילו לתאם פגישה ביניהן, סבורות שהן ראויות לנהל מדינה". נכתב עוד. מוקדם יותר הבוקר אמר ח"כ אופיר אקוניס מהליכוד כי מדובר בתמרור אזהרה למצביעי הימין.

>> ראשון, אחרי מאסטף שף, בחירות אישיות עם אריה דרעי 
>> שני, אחרי ארץ נהדרת, בחירות אישיות עם בנימין נתניהו
 
>> ראשון, אחרי מאסטף שף, בחירות אישיות עם אריה דרעי 
>> שני, אחרי ארץ נהדרת, בחירות אישיות עם בנימין נתניהו