מפלגת "הבית היהודי", בראשות נפתלי בנט, נוגסת באחיזה של ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד בגוש הימין. 33% מהציבור סבורים כי הבית היהודי מייצגת את השקפת העולם הימנית בצורה הטובה ביותר, לעומת 32% שהשיבו כך לגבי הליכוד בסקר של "פאנל פוליטיקס" שנערך עבור mako.

70% מהמשיבים בסקר טענו כי לא ניתן להגיע לפתרון של הסכסוך הישראלי-פלסטיני בזמן הקרוב. לכך הצטרף גם בנט, שאמר בראיון ליעקב אילון, שישודר הערב בתוכנית "בחירות אישיות" בקשת, כי הוא מתנגד נחרצות להקמת מדינה פלסטינית – חרף הצהרתו המפורשת של ראש הממשלה בנאום בר אילן. "גם אם כל העולם אומר משהו לא אומר שזה נכון", אומר בנט לאילון, "וזה שנתניהו וליברמן בעד זו טעות נוראה. לא עקפתי את נתניהו מימין, הוא עקף אותי משמאל. אני נאמן לערכים המקוריים".

>> האם התכנית הכלכלית של יחימוביץ' שאפתנית מדי?
>> "בחירות אישיות", התכנית הראשונה במלואה

מהסקר עולה כי רוב הציבור הישראלי מחזיק בדעות ימניות, ולצד היתרון היציב של גוש הימין בסקרים, 48% מצהירים על עצמם כימניים, לעומת 21% בלבד המשתייכים לשמאל ו-26% שנמצאים במרכז המפה הפוליטית. מכלל המשיבים, רק 25% סבורים שניתן להגיע להסכם מדיני בטווח הנראה לעין.

"לכאורה אין פינוי על הפרק, אז מה מסתתר פה?"

סקר ימין שמאל, בחירות 2013
איפה השמאל הישראלי?
מפלגת הבית היהודי, שדווקא התחזקה בסקרים לאחר סערת ההתבטאות של בנט בעניין הסרבנות, התבצרה היטב במעמד המפלגה השלישית בגודלה. בראיון אמר בנט כי "השליחות שלי היא לדאוג שנתניהו לא יקבל שוב החלטה לפנות יהודים מבתיהם. אני קצת חושש מהשיח הגדול על הפינוי", הוסיף בנט, "הרי לכאורה זה לא על הפרק, אז מה מסתתר פה? אילו תוכניות קורות שאנחנו לא יודעים עליהן?".

הימין הדתי לאומי לא השתנה. אם כבר, הוא יותר ימני מהמפד"ל ההיסטורית. אבל מי רואה? רואים רק את בנט, מחייך, ירקרק וחדש. בנט - בן 41, היה יד ימינו של בנימין נתניהו אבל משהו קרה. עכשיו הוא מנהיג הימין הדתי והמתנחלים, אבל גר ברעננה.

איך אתה מגן על מתנחלים שנמצאים בטרשים של השומרון והחולות של יהודה, וגר ברעננה?

"אני עיוור לקו הירוק. מבחינתי אין קו ירוק. רעננה, באר שבע ועופרה הם חלק מארץ ישראל".

אולי אתה נמר בכסות של כבשה. אתה רוצה לספח 60% מהשטחים, כשראש ממשלת ישראל נתניהו כבר מוכן לשתי מדינות, כשהאו"ם מכיר דה פקטו במדינה פלסטינית. למה אתה לא מקבל את מה שרוב המרכז מדבר עליו – גושי ההתיישבות ומדינה פלסטינית?

"מה שאני מציע זה פחות ממדינה. אני מכיר בזה שיש 1.8 מיליון ערבים ביהודה ושומרון, אבל ברגע שיקימו מדינה נראה מיליוני פליטים לאורך כביש 6 שרוצים הביתה. אם חלילה נפנה את יהודה ושומרון, נרוקן אותה מהתיישבות ישראלית, עלויות הביטחון יאמירו ורמת הביטחון של תושבי תל אביב ורעננה תצנח. יהיו פה טילים, וזה יזיק גם לכלכלה".

>> מה דעתכם על הדברים של בנט? ספרו לנו בטוקבקים. חלקם יתפרסמו הערב, בזמן התכנית

"הספורט הלאומי הוא לעסוק בשרה נתניהו"

"עבר זמנו של רעיון שתי המדינות" נפתלי בנ (צילום: חדשות 2)
"אם נפנה את יהודה ושומרון, זה יזיק גם לכלכלה". בנט | צילום: חדשות 2
בנט הבהיר כי אינו קורא לסירוב פקודה, למרות דבריו בשבוע שעבר. "אם ממשלת ישראל, בהחלטה דמוקרטית, תקבל החלטה נוראית על פינוי כפר ערבי או יישוב יהודי כהחלטת ממשלה. צה"ל וכל חייל יהיה חייב למלא את הפקודה ואני כלול בזה". הוא תקף את השימוש שניסה לעשות נתניהו באמירתו על פינוי היישובים. "כואב לי שבשביל להרוויח שליש מנדט נתניהו יצר פה איזו מתקפה אדירה", הוא אמר לאילון, "זה לא לעניין. אני אוהב את צה"ל, לבני הבכור קראתי יוני על שם יוני נתניהו ז"ל, ההתנהגות הזאת של לנצל איזו אמירה לצרכים של שליש מנדט זה מאכזב מאוד".

בראיון שנערך בביתו התייחס בנט גם לסכסוך המתוקשר עם נתניהו. "סיימנו טוב בניגוד לשמועות", הוא אמר.

אז מה קרה שם?

"אחר כך כשהוא הכריז על מדינה פלסטינית בבר אילן והקפיא את הבנייה, נקראתי למועצת יש"ע ועמדתי בראש הקמפיין נגדו, ואז באמת נוצר הנתק. אנחנו לא בקשר מאז. אני מאוד מעריך אותו, אבל יש לי ביקורת על חלק מהדברים".

"אבל אתה יודע מה כתבו בעיתונים על הסיבה האמיתית לסכסוך בינך לבין נתניהו?"

 "הספורט הלאומי הוא לעסוק בשרה נתניהו", ענה בנט, "אני לא שותף לספורט הזה – מבחינתי, מי שצריך לתת דין וחשבון על ההצלחות והכשלונות זה נתניהו עצמו, ואיתו אני מתעסק, לא עם אף אחד אחר".

הערב תשודר התכנית השניה של "בחירות אישיות" עם יעקב אילון. בסדרת התוכניות, שישודרו ממשכן הכנסת, יראיין אילון את המועמדים הבולטים בבחירות 2013. בהמשך השבוע ישודרו ראיונות גם עם יושבת ראש התנועה, ציפי לבני,  ומנהיג ש"ס, אריה דרעי. אילון והמועמדים יעסקו בסוגיות הבוערות של מערכת הבחירות: המצב הכלכלי חברתי, התהליך המדיני התקוע, היחסים בין חילונים לחרדים והפילוג בגוש המרכז

>> "בחירות אישיות" עם יעקב אילון, הערב אחרי ארץ נהדרת