מי היה הראשון לזהות? נתניהו ושטייניץ (צילום: חדשות 2)
מי היה הראשון לזהות? נתניהו ושטייניץ | צילום: חדשות 2

בעיצומה של מערכת הבחירות הנוכחית, וחצי שנה בדיוק מאז הגזירות הכלכליות הכבדות שנחתו על ראשנו, השבוע התבשרנו על נתון חדש שישפיע על חיינו, ובמיוחד על כיסנו, כבר בחודשים הקרובים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

משרד האוצר דיווח על בור תקציבי בסיכום השנתי של הכנסות המדינה לשנת 2012 - הבור הגדול והכבד ביותר שידענו מזה שנים רבות. משרד האוצר מודה שלמרות העלאת המע"מ, העלאת מס הכנסה, המס על הסיגריות ושאר קיצוצים, מדינת ישראל לא הצליחה להגיע בכבוד לקו הסיום של שנת 2012.

כל המטאפורות על טלטלה עמוקה במים הכלכליים העולמיים, ועל כך שספינת ישראל שטה בהם כמעט באין מפריע, קרסו לתוך עצמם ועכשיו על נתניהו ושטייניץ לערוך חשבון נפש עמוק ונוקב. אבל לפני כן, מוטב שנחזור מעט אחורה - המחאה החברתית של קיץ 2012 היא זו שסימנה את הנתיב לבחירות הבאות.

ההמונים שיצאו לרחובות הבהירו שמעתה סדר היום יהיה כלכלי חברתי. נתניהו וממשלתו לא יצליחו עוד לשטות בציבור ולהשתמש באיום האירני כמגננה. שנבחרה מנהיגה חדשה למפלגת העבודה, שנישאה של גלי המחאה, היה נדמה שסוף סוף מסתמן שינוי מחשבתי עמוק.

אפילו נתניהו לא התכחש לעובדה שיש לטפל בבעיות החברתיות והכלכליות. אבל אם נביט היטב על תעמולת הבחירות שמשודרת בימים האחרונים, נדמה שהנושא הכלכלי-חברתי תופס בדיוק את אותו הנתח כמו במערכות בחירות קודמות. תודו שתשדיר התעמולה שמציג את נתניהו בנאום חוצב להבות מול תשואות הקהל באו"ם על כך שירושלים לא תחולק, הרבה יותר סקסי. למרבה האירוניה גם השר החברתי ביותר בממשלת נתניהו בארבע השנים האחרונות, כחלון, שגויס במהרה לאור הצניחה של הליכוד ביתנו בסקרים, נוזף בשאר המועמדים המתיימרים להיות ראשי ממשלה, ומבטיח: רק נתניהו יביא ביטחון. נקודה.

הזיכרון הקצר של הבוחרים

שרונה מן (צילום: ערוץ הכנסת)
גם בור תקציבי לא מנער את הבוחרים, שרונה | צילום: ערוץ הכנסת

בראיונו של ראש הממשלה לחדשות 2 השבוע, הבטיח נתניהו שהתקציב יגדל, אבל סירב להבטיח כי לא יעלה מיסים. כשנשאל על הבור התקציבי נתניהו לא התבלבל והפך שוב למרגיע הלאומי - השווקים יתאוששו והייצוא יגדל, אמר. כל תכניות המגירה לקיצוצים החדשים והעלאות המיסים לא הוזכרו בשיחה כלל.

למרות זחיחות הדעת של נתניהו, ברור לכל שהוא ושר האוצר שלו, נתפסו עם המכנסיים למטה, רק לפני שלושה חודשים, עת התפזרה הכנסת ה-18 עמד על דוכן המליאה, יו"ר קדימה שאול מופז אמר שממשלת נתניהו יצרה בור של 40 מיליארד שקלים. נתניהו ושטייניץ גיחכו אז בקול רם ושלחו אותו לבדוק שוב את הנתונים. היום מתברר, הם אלו שהיו צריכים לבדוק את הנתונים.

היה ניתן לצפות שהחור העצום בכיס האוצר על סך 39 מיליארד שקלים, יהפוך ולו במעט את פני מערכת הבחירות שדחקה הצידה את הנושא החברתי-כלכלי. אולם למעט המבוכה הקלה שנרשמה בממשלה, לא נראה שמישהו מהם ישלם על כך את המחיר.

על רקע האירועים הללו, דווקא מפלגת העבודה שחרטה על דגלה את המצע הכלכלי-חברתי השוויוני, לא מצליחה (לפחות על פי הסקרים האחרונים) לגזור קופון מהצרות הפיננסיות של ממשלת נתניהו. זו הייתה אמורה להיות שעתה הגדולה של יחימוביץ' שלא אחת הואשמה בחוסר ניסיון ניהולי ומדיני, שתנצל את המומנטום ותוכיח שהיא היא תחולל שינוי חברתי אמיתי. במקום זה היא זכתה לתיאורים לא מחמיאים מנתניהו ומאנשיו, וחוותה ירידה קלה בסקרים. כל אלו מוכיחים פעם נוספת, שסדר היום במדינת ישראל לא ישתנה כל כך בקלות, ועד יום שלישי הזיכרון שלנו שוב יהפוך קצר מדי.