הכי חדש. בנט (צילום: חדשות 2)
הפוליטיקאים מדברים - הפרשנים מנתחים | צילום: חדשות 2

אז מה חושבים פרשני חדשות 2 על ראשי המפלגות הגדולות שבאו לעימות הערב באולפן פגוש את העיתונות? נפתח ביושבת ראש התנועה ציפי לבני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אמנון אברמוביץ': ללבני יש תחושת שליחות אמיתית, והנושא המדיני הוא באמת בדמה. אבל דווקא בגלל הקטסטרופה שלטענתה עלולה לבוא עלינו, לא הבנתי למה חשוב לה כל כך להיות בראש הרשימה ולא מס' 2.

"צריך ממשלה ציונית ולא קיצונית". לבני (צילום: חדשות 2)
שליחות אמיתית. לבני | צילום: חדשות 2

רינה מצליח: במהלך הריאיון ניסיתי להבין האם יש לנו ציפי לבני חדשה, ובמובן מסוים היא אכן כזאת. השינוי המשמעותי ביותר הוא שלבני איבדה מהעמימות ומהרטוריקה המעורפלת והמסוייגת שלה. בריאיון האחרון שמענו אותה מתבטאת בעיקר נגד לפיד, וזה משום שהיא מעריכה שהקולות שעוזבים אותה עוברים ל"יש עתיד" או ל"העבודה". לכן, לבני מנופפת בדגל הניסיון הפוליטי. ניסיון הוא דבר חשוב, אבל עד גבול מסוים.
עמית סגל: אם לבני היתה יודעת שזה יהיה מצבה בסקרים, היא לא היתה חוזרת. היא בעצמה אמרה שהיא חוזרת כדי להציב אלטרנטיבה לנתניהו, ולא כדי לפצל את הגוש לרסיסים. וזה, למעשה, דווקא מה שהיא עשתה.

יאיר לפיד, יו"ר יש עתיד

המון דברים מעורפלים. לפיד (צילום: חדשות 2)
המון דברים מעורפלים. לפיד | צילום: חדשות 2

אמנון אברמוביץ': ההיסטוריה לימדה אותנו שחוסר ניסיון הוא לאו דווקא דבר רע. היו כבר מנהיגים חסרי ניסיון בעבר ברחבי העולם שנחשבו למנהיגים מוצלחים מאוד. לפיד אומר שהוא לא מוכן להיות עלה תאנה בממשלה, ואני מקווה שהוא אכן יישם את האמירה האידאולוגית הזאת.
רינה מצליח: לפיד אומר את כל מה שנכון ונעים לאנשים לשמוע, אבל הוא משאיר המון דברים פתוחים ומעורפלים. הוא מתנהג כמו מי שרוצה להיות עם נתניהו, אבל אני לא מצליחה באמת לרדת לעומק דעתו.
עמית סגל: שאלת הניסיון של לפיד היא פחות רלוונטית. מה שמאיים על לפיד הוא דווקא הניסיון המר שלנו בכל מה שנוגע למפלגות שקמות מהיום למחר.

שלי יחימוביץ', יו"ר העבודה

תיבחר שוב לתפקיד? יחימוביץ' (צילום: חדשות 2)
פגעה בקמפיין. יחימוביץ' | צילום: חדשות 2

אמנון אברמוביץ': יחימוביץ' בהחלט החייתה את מפלגת העבודה, וחישמלה את האלקטורט. אבל כאשר מבחינתה ההתנחלויות הן בסדר, והחרדים הם בסדר, ותקציב הביטחון הוא בסדר, אז אני לא רואה את ההבדל המהותי בינה לבין נתניהו.
רינה מצליח: אני שותפה לתחושה שיחימוביץ' מעבירה שלפיה האחריות לכישלון החיבור בינה לבין לבני שייכת בעיקר ללבני. אבל היומרה של יחימוביץ' להציע את עצמה לראשות הממשלה פגעה בקמפיין שלה ובמפלגתה. מהדברים שנאמרו בריאיון, אני שומעת הד לדברים שנאמרו על ידי יושבת ראש העבודה בחדרים סגורים כשהודתה בטעותה שלא נשאה את הדגל המדיני.
עמית סגל: יחימוביץ' עלתה נכון על נקודה אחת חשובה. מחנה השמאל-מרכז לא יוכל להרכיב גוש חוסם אם הוא לא יחבר אליו אחד משלושת הציבורים הבאים: העולים מרוסיה, הדתיים-הלאומיים והחרדים. כפי הנראה, כל אלה לא יחברו לגוש המדובר.

אלי ישי, יו"ר ש"ס

אלי ישי (צילום: חדשות 2)
הוא יצביע לש"ס? ישי | צילום: חדשות 2

אמנון אברמוביץ': ישנו דבר אחד שלא ברור לי: ככל שש"ס מתחזקת, יש יותר ויותר עניים. הפרדוקס הזה ידרוש הסבר יום אחד. ומרוב שהוא מדבר על כך שאריה דרעי בפרונט של הקמפיין, אני רוצה להאמין שהוא עצמו מצביע לש"ס.
רינה מצליח: אני מניחה שאלי ישי מאחל לש"ס הצלחה בבחירות, בערך באותה מידה שיאיר לפיד מאחל לה. אני יודעת שישי לא יסכים איתי ולא יאשר זאת, אבל כך אני מתרשמת.
עמית סגל: רק בישראל מפלגה שישבה בקואליציה במשך 26 שנה מתוך ה-30 האחרונות, יכולה לזעוק על המצב החברתי. בכלל, עושה רושם שהבחירות בישראל הן לא על ראשות הממשלה, אלא על הזכות להרכיב קואליציה עם ש"ס.

נפתלי בנט, יו"ר הבית היהודי

הכי חדש. בנט (צילום: חדשות 2)
הכי חדש. בנט | צילום: חדשות 2

אמנון אברמוביץ': בנט הוא אח, ואני בהחלט מחבב אותו. אבל ישנה בעיה אחת: בנט מציג עצמו כמרכזי וכלל-ישראלי, אבל רשימתו בהחלט איננה כזאת.
רינה מצליח: בניגוד לדבריו של בנט, אני שמעתי את אורית סטרוק מקללת חיילים. והיא לא הייתה לבד. כמעט כל היישוב היהודי בחברון עשה את זה, ויותר מפעם אחת. ובאשר לבנט, הוא קצת בלחץ. הימים האחרונים פחות טובים ממה שהוא קיווה. אי אפשר לשים את כל ציבור חובשי הכיפות בחבילה אחת, יש כאלה ויש כאלה. צריך שאנשים יידעו מה השקפת עולמם של האנשים ברשימתו של בנט.
עמית סגל: הצלחתו של בנט נעוצה בדבר אחד: הוא חדש. הכי חדש. במערכת הבחירות הזו, התכונה הזאת היא הכי חשובה. ודבר אחד בגנותנו, קהל הבוחרים: ככל שהפוליטיקאי מדבר יותר, כך הפופולריות שלו דועכת בקרבנו. במקרה של בנט, עדיף היה לו שהבחירות יתקיימו שבועיים לפני המועד המתוכנן.

ראש הממשלה בנימין נתניהו, הליכוד ביתנו

לא מתחרט על האיחוד. נתניהו (צילום: חדשות 2)
לא מתחרט על האיחוד. נתניהו | צילום: חדשות 2

אמנון אברמוביץ': נתניהו אומר שהאויבים שלנו מתפללים שממשלתו תיחלש, אבל דווקא אובמה הוא זה שאמר כי אם המדיניות הישראלית תימשך כפי שהיא, ישראל לא תשרוד באזור. את זה אמר נשיא ארה"ב שצייד את ישראל באמצעי לחימה כפי שלא עשה אף אחד מקודמיו. האמירה הזו מרעידת אדמה, ומצופה מיריביו הפוליטיים של נתניהו שימשיכו להרעיד את האדמה הזאת.
רינה מצליח: נתניהו לא מתחרט על האיחוד עם ליברמן, ובצדק. אם ישנו רק מהלך אחד במערכת הבחירות הזו שהיה אפקטיבי, מכריע ובעל משמעות, זהו החיבור בין הליכוד לישראל ביתנו. המהלך הזה הביא רשמית לכך שנתניהו יהיה ראש הממשלה הבא. צודק נתניהו כשהוא מדבר על הפיצול בין המפלגות, אבל חבל שהוא לא עוסק בשינוי שיטת הממשל. לנתניהו מצפה משימה מורכבת וכמעט בלתי אפשרית כשינסה להקים קואליציה יציבה. השאלה היא מי תהיה המפלגה הראשונה שתקבל את הטלפון מנתניהו ברביעי בבוקר.
עמית סגל: חילופי הדברים בין נתניהו לבנט לא נרגעים, ובמטה הליכוד כבר אומרים שבנט היסטרי. הפיצול ההולך וגובר בסקרים, ועליית המפלגות הקטנות על חשבון המפלגות הגדולות, יעשו חיים קשים לנתניהו. ממשלת "שותפים טבעיים" הופכת לדבר בלתי אפשרי. הקרב הגדול של נתניהו ושל יתר המפלגות הגדולות הוא להעלות את המנדטים ברגע האחרון, אבל נראה שזה לא יצליח לו.