עם סיום משדר הבחירות, סיכמו פרשני חדשות 2 את מערכת הבחירות התזזיתית לכנסת ה-19. אין ספק שנתניהו הוא ראש הממשלה בסוף המערכת הזאת. האיחוד של הליכוד עם ישראל ביתנו הוא מכריע, והיה ברור שנתניהו משלם במחיר חברי הכנסת כדי להבטיח שהוא יהיה ראש הממשלה הבא. נכון שהוא שילם מחיר יותר יקר ממה שהוא תכנן, אבל נתניהו הוא ראש הממשלה הבא ועל זה אין עוררין.

תוצאות האמת המלאות - הבחירות לכנסת ה-19

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

יאיר לפיד הוא האיש החשוב לצד נתניהו, לא ליברמן. הצוות שמוביל את המשא ומתן יהיה לפיד ונתניהו, ויש לשים לב ששני האישים הללו דיברו על אותו משפט בנאום שלהם: ממשלה רחבה יחד, גדולה ככל שאפשר.

הדילמה של נתניהו מחריפה לאור התוצאות: החרדים עם 19 ולפיד 18. תחת שרון היה ברור שהוא לקח את לפיד, האבא. מההכרות עם נתניהו, ומשיחת הטלפון הארוכה והידידותית שסיימו דרעי ונתניהו יש כאן ניסיון בכל זאת של נתניהו לשים את כולם ביחד.

שינוי שיטת הבחירות היא דבר מתחייב

השאלה היא מה הוא יעדיף: את השותפים הטבעיים, החרדים, או אלו שהעם בחר - יש עתיד. ההכרעה עוד לא נפלה. אם הוא רוצה להמשיך לעוד קדנציה הוא יבחר בלפיד, בהתחשב באינסטינקט של נתניהו - הוא יקח את החרדים.

אין ספק שנתניהו הוא ראש הממשלה הבא, והוא צריך לקבל החלטה אישית ואסטרטגית: האם הוא רוצה להזכר כראש הממשלה שעשה דברים או כמי שרק משך זמן. קשה לראות את נתניהו מצליח לעשות דברים משמעותיים עם שותפיו הטבעיים ולכן הוא צריך לקבל החלטה אמיצה: מה הוא עושה בארבע השנים הקרובות. בשורה התחתונה שוב הוכח - שיטת הבחירות אינה טכנית, היא שינוי מתחייב כדי לייצר אפשרות למשול ולהכריע.

הבחירות הללו היו מאוד מוזרות ותזזיתיות. הדוגמא המובהקת היא של יש עתיד, מפלגה שהיו לה תחזיות חד ספרתיות, כמו למרצ. קשה לזכור מערכת עם כל כך הרבה שינויים במפלגות השונות כמו במפלגות הללו.