אין תמונה
תמיכה מרומזת. אייל גולן ונתניהו ביום השקת הקמפיין
ועדת הבחירות המרכזית קבעה בסוף השבוע שהופעתה של שרית חדד בכנס השקת קמפיין הבחירות של הליכוד-ביתנו בחודש דצמבר מהווה הפרה של חוק דרכי תעמולה. אבי גואטה, האמרגן של חדד הסביר היום ל-mako  כי לא מדובר בהבעת תמיכה של חדד במפלגה אלא ב"הופעה כמו כל הופעה", ובכל זאת בין אם במוצהר או שלא, ניתן היה להבחין בתמיכתה המרומזת של חדד בראש הממשלה נתניהו ובמפלגת הליכוד. גם אייל גולן נמנע מלשייך את עצמו באופן מוצהר למפלגה כזו או אחרת ובכל זאת, במקרה, או שלא, נפגש עם נתניהו ביום השקת הקמפיין של ישראל-ביתנו והעלה את תמונות המפגש לעמוד הפייסבוק שלו.

אבל בעוד שני הכוכבים אינם מצטרפים באופן רשמי לקמפיינים הפוליטיים של הליכוד, אמנים אחרים דווקא מביעים את עמדותיהן הפוליטית באופן מוצהר לחלוטין ואף הפכו לפנים של המפלגה כחלק מקמפיין הבחירות.

#ארץ חדשה – אמנים בע"מ

האמנים של "ארץ חדשה". מתוך האינסטגרם של אלדד יניב (צילום: instagram)
האמנים של "ארץ חדשה". מתוך האינסטגרם של אלדד יניב | צילום: instagram
אחרי שאובמה גייס את ג'ורג' קלוני ואת שרה ג'סיקה פרקר, זה קורה גם פה בישראל. המפלגה המרכזית להתחיל את הטרנד בארץ היא "ארץ חדשה", המפלגה בראשותם של אלדד יניב, רני בלייר ומירב דוד, שחרטה על דגלה את הלחימה בשחיתות. היכרותו האישית של הבמאי רני בלייר, יו"ר איגוד הבמאים לשעבר, וההבטחה להשקיע יותר בתרבות בישראל כנראה תרמה את חלקה להירתמותם של עשרות שחקנים ואמנים מוכרים ומוערכים. בחודש האחרון פצחה המפלגה בקמפיין "הפנים של המפלגה" שהחל באינסטגרם והמשיך במודעות בעיתונים ובאתרי החדשות. בין הפרצופים שהופיעו לצד לוגו המפלגה ניתן לראות שחקנים ואנשי קולנוע, ביניהם: תומר שרון, אסי לוי, נועה מימן, יהונתן סגל, מנשה נוי, אורי הוכמן, אבי גרייניק ואוולין הגואל. בנוסף, גם גילי מוסינזון, שחקן הכדורסל ומחברי להקת הירקון שבעים ממוקם תשיעי ברשימת המפלגה.

גרייניק ולוי הדגישו היום כי הם רואים חשיבות  בהתגייסות של אמנים לקידום רעיונות פוליטיים. "אני חושבת שמתפקידם של אמנים להביע דעה אבל אני גם לא שופטת את מי שלא עושה זאת", אומרת אסי לוי. גרייניק הוסיף ואמר כי: "אני מתגייס כאן לרעיון שבחרתי לעמוד מאחוריו והוא: מלחמה בשחיתות ושינוי מציאות שתחזור על עצמה אם אנשים לא יתחילו להצביע לפי צו מצפונם וימשיכו ללכת רק לפי מה שנהוג ורצוי". אוולין הגואל, לעומת זאת, הסבירה כי חלה אי הבנה והיא אינה תומכת באופן מוצהר במפלגה כזאת או אחרת.  

מרצ: סופרים, שחקנים והקהילה הגאה

במפלגת מרצ פתחו גם הם בקמפיין דומה באינסטגרם ובו הם קוראים לתומכי המפלגה להעלות תמונה של עצמם ולתייג  בה את המפלגה. אנשי המפלגה יודעים שבידיהם קלפים חזקים ביותר - בניהם תמיכתם של אייקוני תרבות ישראלים הממוקמים במקומות לא ריאלים ברשימה כמו: יהושע א.ב, יהושע סובול,  עמוס עוז, יזהר אשדות ובת זוגו הסופרת אלונה קמחי והשחקנית אסתי זקהיים.

בנוסף לאותם חברים ברשימה הפגינו אמנים אחרים, כמו אביעד קיסוס ורונה קינן את תמיכתם הגלויה במרצ במופע תמיכה שקיימה המפלגה. תומכים נוספים שהעלו את פניהם לאינסטגרם וכך הצטרפו לקמפיין הם: רננה רז המופיעה בסרטון בחירות של מרצ, השחקנית חנה מרון, השחקן ג'ייסון דנינו הולט, המנחה דפנה לוסטיג והמוסיקאי והעיתונאי יובל בן-עמי.

מפלגת הפועלים למיינסטרים – אמנים למען דע"ם

ישי גולן בעמוד הפייסבוק של מפלגת הפועלים דע"ם (צילום: KateRiep_Godbye)
ישי גולן בעמוד הפייסבוק של מפלגת הפועלים דע"ם | צילום: KateRiep_Godbye
מפלגה נוספת ופחות מוכרת, זוכה גם היא לתמיכה מוצהרת בקרב אמני ישראל – מפלגת הפועלים דע"ם ובה מופיע שחקן הסדרה "חטופים" ישי גולן במקום לא ריאלי ברשימה ותומך בה בכל במה המאפשרת לו לעשות זאת. "תפקידם של האמנים זה לשקף את המציאות ויש לנו אחריות חברתית", מסביר לנו גולן, "זאת רק אופנה של התקופה האחרונה שאנשים מתחילים להתבייש או לפחד בעמדותיהם".

גם השחקנית נולי עומר והבמאית והכירוגראפית, גבי אלדור, הביעו תמיכה במפלגה, תמונות של שתיהן ושל גולן מופיעות בעמוד הפייסבוק של המפלגה.

"אני אבא לילדים ואני באמת דואג לעתיד המדינה. קיבלתי כמה תגובות קשות, אבל כל התגובות הקשות שקיבלתי היו תוצאה של גזענות של אנשים שלא מבינים במה מדובר ונרתעים מהעובדה שיש גם ערבים במפלגה ולא מבינים שדעם היא המימוש הפוליטי האמיתי של המחאה החברתית.. מאז שקמפיין הבחירות של המפלגה החל, המון אנשים מוכרים סביבי מצטרפים לתמיכה", אומר גולן.

ש"ס – זמרי הבית

הזמר של מפלגת ש"ס כבר כמעט הפך לחלק מהנוף של המפלגה. בני אלבז, זמר מזרחי-חסידי שחזר בתשובה מלווה את המפלגה בשנים האחרונות ואף הופיע ברשימת מהמפלגה עצמה במקום לא ריאלי בעבר. גם את בג'ינגל החדש של המפלגה ניתן לשמוע את קולו.  

שדרן הרדיו אליקו מקריין את קמפיין ש"ס, אך מדגיש כי מדובר בעבודה בלבד וכי אינו מביע תמיכה במפלגה. 

הבית היהודי

נפתלי בנט וגולן אזולאי  (צילום: מטה מפלגת "הבית היהודי")
בודק את השטח. גולן אזולאי לצד נפתלי בנט בכנס בחירות בירושלים | צילום: מטה מפלגת "הבית היהודי"
השחקן גולן אזולאי ("טירונות", "אחת אפס אפס", הגיע לאחרונה לכנס של יו"ר מפלגת הבית היהודי נפתלי בנט ואף הצטלם איתו. בשיחה עם mako הסביר שהגיע לכנס במטרה לשמוע את בנט ואת דעותיו. 

>> למי הסלבס מצביעים?