גם שר הביטחון ויושב ראש סיעת "העצמאות" אהוד ברק מכין את עצמו לבחירות, אבל הפעם הוא יודע ומכריז כי הוא לא יהיה ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. "אנו הולכים ונעים לקראת הבחירות, נביא רצינות וממלכתיות לכל ממשלה. אני לא משלה את עצמי, אני לא מתמודד על ראשות הממשלה. אני בהחלט משוכנע שמפלגת העצמאות תהיה כוח ממשי בכנסת הבאה ואני מקווה בתוך ממשלה עם תרומה למה שהיא עושה - אמר בריאיון לדנה ויס בתכנית "פגוש את העיתונות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בתגובה לדבריו של השר משה (בוגי) יעלון על כך שהוא "העלה את ישראל על העץ וברח", הדגיש ברק כי זו אמירה "פתטית", לדבריו. "בוגי, וראיתי גם את גברת לבנת לקו ב'פריימריטיס', 'פריימריטיס' זו מחלה שתוקפת את חברי הליכוד. מפלגת העבודה יש פריימריז, בליכוד יש פריימריז ובקדימה, אצלנו אין, אנחנו נשב ונסדר את הסדר של האנשים - הפריימריטיס המובהק מביא את בוגי לאמירות פתטיות וחבל". הוא הוסיף כי "כל מי שרוצה חוות דעת על בוגי כפוליטיקאי, אני יכול לתת חוות דעת, כחייל זה דבר אחר, אני ממליץ לקרוא ספרו של דובי וייסגלס על שרון ויימצא שם תיאור של התנהגותו הפוליטית של בוגי".

"סוגרים את הפער עם מופז בקצב מהיר"

באשר לפרסומים האחרונים על משבר ביחסו עם ראש הממשלה הדגיש ברק: "אני פעלתי, פועל ואמשיך לפעול כדי שתהיה לנו פעולה תכליתית והכנות תכליתיות כנגד האיום האירני, לצד ניהול נכון של היחסים עם ארה"ב שהם עוגן ואבן ראשה של העוצמה של מדינת ישראל. אני פעלתי ככה באחריות בעבר ואמשיך לפעול כל בעתיד ואני חוזר ואומר: אין ביני ובין ראש הממשלה הבדל של סיכה בעניין האירני". הוא ציין כי ההבדל היחידי קשור בכך שלטענתו השיחות בנושא האירני צריכות להתבצע בחדרים סגורים.

למי קרא שאול מופז:
"נסגור את הפער", מופז | צילום: רויטרס

לאחר שמספר סקרים אחרונים שהתפרסו הציגו קושי של מפלגתנו להגיע לאחוז החסימה, ברק לא נבהל. "אני לא מאמין גדול בסקרים, יש סקר אחד שהוא חשוב וזהו יום הבחירות. תראי איפה הייתה ציפי לבני לפני שלושה חודשים ואיפה היא היום. עם מופז אנו סוגרים את הפער בקצב מהיר".

הוא ציין עוד כי "אני באמת הייתי בכל התפקידים במדינה ומשום כך אני מסתכל בשקט נפשי ובגאווה אחורה, ובביטחון קדימה. אני משוכנע שנעבור את אחוז החסימה, אין לי ספק - אני לא נבהל משום דבר, לא התרוממתי לאיזה סחרור עצמי כאשר הייתי על השיא של התמיכה. אני אומר לך את ההבדל ביני לבין חלק ממנהיגינו בדור האחרון, אני מוציא מהכלל הזה את יצחק רבין. חלק גדול מהם רואים כיעד עיקרי להישאר בכהונה כמה שיותר זמן וזו מטרה בפני עצמה. אני לא".

אולמרט ראוי להתמודד? "הנורמה הציבורית מחייבת"

לשאלה האם אולמרט יכול להציג את עצמו כאלטרנטיבה לראש הממשלה בבחירות הקרובות אמר ברק כי "אני פעלתי אז ואני פועל עכשיו כפי שאני חושב שהנורמה הציבורית מחייבת. אני חושב שהדברים נכונים מאליהם לגבי אהוד אולמרט, משאיר את זה לשיח הציבורי ולא רוצה לחלק ציונים, היה לי חלק בעניין, עמדותיי הן ברורות".

יזומן לחקירה. אולמרט
ראוי להתמודד? אולמרט | צילום: AP

עוד המשיך ואמר כי "בלתי סביר בעיני שאנשים חושבים שעד שאין הרשעה פלילית או ערכאה עליונה עם קלון ומאסר, כל היתר זה צדיקים נרדפים. צריכה להתפתח נורמה שאומרת מה ראוי ומה לא. אנו רחוקים משם. אני אומר את דעתי אם וכאשר יחליטו הוא ועוד אחרים. אבל עמדתי הבסיסית ידועה"

"נתניהו לא היה מוכן לסגת מהגולן"

בתגובה לפרסום אתמול בעיתון "ידיעות אחרונות", לפיו ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים לסגת מרמת הגולן תמורה לשלום עם סוריה, אמר ברק כי "הכותרת הזאת מטעה, לא אני ולא נתניהו לא מוכנים מראש לסגת משום מקום וגם נתניהו בשום מצב לא הודיע שהוא מוכן לסגת מרמת הגולן".

הוא הסביר כי "זו יוזמה אמריקנית שבאה בעיתוי שלא נראה לנו שנכון לזרוק את זה מהשולחן. שבוע לפני תחילת המהומות של האביב הערבי בסוריה, הייתה לנו מחשבה שכשעלתה הזדמנות לנסות להוציא את סוריה מהציר הרדיקלי, זה דבר שתורם לביטחון של המדינה, ששנים שאני ומערכת הביטחון רואים אותו שנים במרכז המסך ובאותו זמן לא היה שום סיבה לדחות את הניסיון האמריקנים".

"אין הבדל של סיכה". ברק ונתניהו | צילום: רויטרס

לדבריו, "אנחנו העלינו תביעות לכל בדיקה בכלל שהיו קשורות בעיקר בהבטחה שאם סוריה נכנסת למשא ומתן כזה בשלבים מוקדמים מאוד מנתקת את היחסים עם אירן וחיזבאללה, זה דבר אסטרטגי מהמעלה העליונה והיה ראוי לבדוק את זה - לא היה משא ומתן בשום שלב". הוא הבהיר שהיו כמה פגישות בנושא וכי היו יוזמות נוספות עם גורמים במזרח התיכון אך זה נגמר ללא תוצאות.

שר הביטחון גם הכחיש אפשרות שהוא זה שהדליף את המידע לתקשורת: "אני בגילי ובמעמדי לא מקבל נזיפות משום אדם בלי יוצא מן הכלל, אני לא חושב שזה הסיפור ושיש מחשבה שהוצאתי את זה. יכול להיות שזה יצא. יכול להיות שזה יצא מארה"ב או מישראל, היו מעורבים 8-6 אנשים. מבין השרים זה רק נתניהו ואני".