איציק שמולי, בן 32, היה אחד מראשי התאחדות הסטודנטים הבולטים ביותר בשנים האחרונות. הוא עבר לגור בלוד כחלק מפרויקט שיקום שכונות ובתור אקט של דוגמא אישית, והיה פעיל במיוחד במחאה החברתית של קיץ 2011, במאבק למען שוויון בנטל השירות הצבאי ועוד. הוא הצטרף לאחרונה למפלגת העבודה, ומתמודד בפריימריז שיתקיימו בסוף החודש על מקום גבוה ברשימה. איך הוא מכניס לתוך כל זה את עולם הרוח? כהרגלו, בדרכו שלו.

אין תמונה
היהדות היא ערש הערכים החברתיים. איציק שמולי

איזה כח על טבעי היית רוצה שיהיה לך?
"היכולת להגדיל את מספר השעות ביממה. אני אוהב לעבוד קשה, אבל יש ימים שמספר השעות ביממה פשוט לא מספיק לי. מעבר לזה אני לא עוסק בחלומות".

איפה הבית שלך?
"בלוד. מעולם לא תיארתי לעצמי שאמצא משמעות לחיים בשכונת חסכון ג' בלוד, ולכן אני גם מתכוון להישאר שם. כאיש ציבור, עכשיו כיו"ר התאחדות הסטודנטים בישראל ואולי בהמשך כחבר כנסת, ברגע שאתה יוצא בבוקר מתוך בלוק בלוד, ברור לך מאיפה בא ולאן אתה הולך, ועבור מה. הפשטות הזו שומרת עליי".

יש אלוהים?
"אני מאמין באלוהים".

מתי לאחרונה היה לך דיבור עם איתו?
"היה לילה אחד בלוד, באחד מימי הגשם הראשונים, שהתקרה בבית שלי קרסה. זה היה רגע כזה שהבנתי את המשמעות של מה שאנחנו עושים כאן. ביקשתי ממנו שייתן לי כוח להמשיך".

מתי אתה מאבד אמונה?

"אני לא מאבד אמונה. בעיקר לא במצבים קשים. גם כי אני מאוד מאמין ביכולת לשנות ולהזיז הרים ממקומם, וגם כי דווקא ברגעים קשים אנשים מסביב מסתכלים עליך ורוצים לראות איך אתה מתפקד. התפקוד שלהם בדרך כלל נגזר ממידת האמונה והביטחון שאתה משדר".

תמורת איזה סכום תסכים להמיר את דתך?

"בעד שום סכום שבעולם. עבורי יהדות אינה רק תרי"ג מצוות, אלא משהו שנותן לי שייכות ומשמעות. יש לי כבוד רב לכל הדתות, כמו גם לדת היהודית ולערכיה, ואני חושב שלפעמים הממסד הפוליטי והדתי במדינה הופך אותה למשהו שהיא לא - נוקשה ומאובנת. היהדות היא ערש הערכים, הנורמות והחוקים החברתיים הראשוניים בין אדם למקום ובין אדם לחברו".

איך נראית השבת שלך?
"השבתות האחרונות שלי עמוסות מאוד. מאז שהצגתי את מועמדתי לפריימריז של מפלגת העבודה אני ממוקד במשימה הזו גם בסופי השבוע. יחד עם זאת, מקור הכוח שלי הוא המשפחה המדהימה שלי, ולכן על המפגש עם ההורים והאחיין החדש שלי אני לא מוותר, גם אם זה לזמן קצר. מעבר לזה, הקובה של אמא נותן לי אנרגיות לפחות עד אמצע השבוע, אז באמת שאי אפשר לוותר על זה".

מתי השתנו לך החיים?
"כשהחלטתי לעזוב את העיסוק הקודם שלי כאיש עסקים, ולנסוע לארגנטינה כדי להקים שם בית יתומים בגלל המשבר הכלכלי שפקד את המדינה. זאת הייתה החלטה שאני מאוד גאה בה. זאת חוויה ששינתה לי את החיים, שעיצבה אותי. שאלתי את עצמי מה חשוב בחיים. הייתי איש עסקים מסודר בתל אביב וראיתי פשוט כתבה על העוני בארגנטינה, והבנתי שאני יכול לעשות משהו בחיים. אני חי עם המחשבה שגם ביום הזה יש ילדים בעולם שחיים בזכותי".

מי המורה הרוחני שלך?

"פרופ' יאיר קארו. כי למרות שהוא איש חכם עם ידע שלא נגמר, הוא קודם כל בן אדם שתמיד נמצא שם עבור כולם. איש פשוט, במובן החיובי של המילה. מישהו שאתה לומד ממנו, בעיקר מהאופן שבו הוא מתייחס לאנשים ומדבר לאנשים. מיאיר למדתי מה זה חינוך ומה זה להיות בן אדם".

מי האיש שהכי השפיע עליך?

"אבא שלי. אני מעריץ אותו. הוא העמיד את המשפחה הזו מבחינה כלכלית מהקרשים. הוא לימד אותי להסתכל על הדרך ולא רק על התוצאות, כי ממילא אפשר להגיע אליהן רק באמצעות התמדה ועבודה קשה".

איציק שמולי במרפסת (צילום: שחר פרידמן)
היה רוצה עוד כמה שעות ביממה | צילום: שחר פרידמן

יש לך קמע? אמונה טפלה?
"לא זקוק לזה. יש לי אלבום תמונות קטן של משפחה וחברים שמלווה אותי לכל מקום. זה מספיק".

אתה מאמין בתורות מיסטיות כמו אסטרולוגיה ונומרולוגיה?
"אם בכל פעם שהיה כתוב בכוכבים שהשבוע אמצא את אהבת חיי זה באמת היה קורה - הייתי כבר נשוי עשרות פעמים. אני פחות מתחבר לזה, אבל מכבד את מי שעוסק בזה. אין לי דרך לדעת אם זה נכון או לא ממילא".

אילו תכונות היית רוצה לשנות בעצמך?
"אני חושב שאת העקשנות. זה טוב להיות עקשן ולהילחם עד הסוף על דברים שאתה מאמין בהם, אבל יש לזה גם צד שני. אני מצטער שאני לא מצליח להקדיש מספיק זמן למשפחה ולחברים שלי. בעיקר בימים האלה, יש לי אחיין חדש ואני לא מצליח לראות אותו. החתונה של אחי התאום נפלה יום לפני הפגנת המיליון, ולפעמים יש בי תחושה לא נוחה שאני לא מצליח להיות במאה אחוז בכל האירועים ובכל הדברים החשובים יחד עם המשפחה שלי. אני מאמין שהם מקבלים את זה בהבנה".

מאה מיליון דולר ולא לראות את המשפחה שלך 5 שנים. לוקח?

"אין סיכוי שבעולם. המשפחה שלי היא מקור העוצמה שלי ומה שמגדיר אותי. אי אפשר להעריך את זה בכלל במושגים חומריים".

איזה ספר, סרט או דיסק מעורר בך השראה?
"ספר שעורר בי השראה הוא 1984. מה שנורא משך אותי בו זה ההבדל הדק שיכול להיות לפעמים בין עולם שאתה חושב שהוא נאור לבין עולם שהוא דיקטטורי וחשוך".

מה היית בגלגול הקודם?

"לא יודע, מקווה שמישהו מאושר".

אם היית יכול לבקש בקשה אחת מאלוהים, מה היא הייתה?
"סולידריות חברתית גדולה יותר. אבל לא הייתי מבקש זאת רק מאלוהים, אלא גם מעצמנו. מה שעושה את ישראל למקום מיוחד כל כך הוא אנחנו הישראלים, ואם יהיו מספיק אנשים שירצו בשינוי הזה, יאמינו בו ויילחמו עבורו - הוא פשוט יקרה. בסופו של דבר, השלמת פערים חברתיים ואכפתיות כלפי הזולת חייבים למצוא את ביטויים גם בחיי היומיום שלנו ולא רק בטבלאות הלמ"ס או בכותרות שאנשים זורקים לתקשורת".

>> שאלון רוח עם דודו אהרון: "מוכן לוותר על הכל, רק שאלוהים יחזיר את סבתא שלי"